bambusowe ozdoby ścienne
12
kwi

Czym jest japandi?

Fuzją japońskiego minimalizmu ze skandynawską funkcjonalnością, jest styl japandi, który został utworzony przez zestawienie słów Japan oraz Scandinavia. Mimo że japońska kraina i państwa skandynawskie są położone tysiące kilometrów od siebie, bardzo zbliżone jest ich postrzeganie estetyki i designu wnętrzarskiego. Japandi rozpowszechnia się, a projektanci coraz chętniej decydują się na wprowadzenie tego połączenia do mieszkań i domów, dzięki czemu te nabierają uroku, stają się komfortowe, proste, w dodatku nie brakuje im charakteru, a w ich wnętrzach dobrze odczuwalny jest klimat natury. 
 

Dwie kultury w jednym stylu 

Najbardziej interesujące rzeczy powstają często z połączenia dwóch, na pozór diametralnie różniących się folklorów, uwzględniając mnogie sposoby myślenia, wielopostaciowe tradycje oraz zróżnicowane gusta. Dotyczy to nie tylko kulinariów, ale i architektury oraz wnętrzarskiego designu. Ten wyjątkowo eklektyczny styl specjalnie omija kontrasty i zestawy elementów bazujące na przeciwieństwach, a do wnętrz wprowadza nietuzinkową prostotę, unikalną wygodę i estetyczny minimalizm. 

Moda na japońskie scandi rozpowszechniła się w stosunkowo nieodległej przeszłości, lecz początki motywu sięgają ponad dwustu pięćdziesięciu lat wstecz. Wówczas do Japonii trafili duńscy architekci i projektanci, w poszukiwaniu świeżych bodźców. Niezwykle urzekła ich bajeczność Kraju Wschodzącego Słońca, a co ważniejsze dla stworzonego przez nich stylu, designerzy spostrzegli wiele podobieństw z ojczystym nurtem oraz silny związek Azjatów z wyznawaną przez Skandynawów filozofią hygge – dążeniem do pełnego komfortu, przekładającego się między innymi na dekoratorstwo. 

Inspirowany Wschodem i Północą japandi, efektownie komponuje umiar w gamie kolorystycznej, minimalizm oraz uwielbianą przez Nordyków wygodę i weredyzm. Najbardziej istotne cechy w pomieszczeniach japandi dotyczą między innymi palety barw, materiałów, bibelotów i dodatków, toteż najatrakcyjniejsze są: 

  • naturalne materiały, 
  • stonowana gama kolorystyczna – składająca się z ciepłych odcieni bieli i szarości, beżów oraz brązów, 
  • nieskomplikowane motywy – przykładowo koła, linie i łuki, 
  • bezpretensjonalne ozdoby. 
     
papierowy żyrandol, biała sofa

Charakterystyka i najważniejsze zalety motywu 

Istnieje wiele powodów popularności stylu japońskiego. Przede wszystkim tego typu wnętrza cieszą swoim atrakcyjnym i eleganckim wyglądem, przy zachowaniu maksymalnego komfortu. Decydując się na taką aranżację, wprowadzisz do wybranej przestrzeni wrażenie harmonii i aurę relaksującego spokoju. Główne cechy, które wyróżniają japoński styl, to:  

  • funkcjonalność, 
  • elegancka estetyka, 
  • komfort, 
  • porządek i harmonia. 

Wnętrza stworzone z połączenia japońskich i skandynawskich zasad, oparte są na ograniczonej liczbie obiektów. Każdy zastosowany element musi być zatem bardzo dobrze przemyślany, a główny nacisk położony jest na rozwiązania estetyczne, ale jednocześnie bardzo funkcjonalne. Japońsko-skandynawski dom lub mieszkanie doskonale sprawdzi się zarówno do przyjmowania gości, jak i jako miejsce odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu. 

Warto zauważyć, że w japandi, w przeciwieństwie do modernistycznego minimalizmu, niewielka liczba przedmiotów nie jest celem samym w sobie. Sercem takich aranżacji są ludzie i ich potrzeby. Nurt ten najlepiej odnajduje się w dobrze zorganizowanych, przestronnych pomieszczeniach o wyraźnych liniach. Proste i uporządkowane wnętrze pozwala stworzyć atmosferę zen. To natomiast wprowadza wewnętrzną harmonię i przywrócenie jasności myśli.  

Aby oddać skandynawsko-japoński klimat, należy postawić na naturalne materiały, takie jak bambus i surowe drewna. We wnętrza idealnie wkomponuje się jasny dąb. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o naturalne tkaniny, takie jak bawełna, len i wełna. Dużą rolę w tym trendzie odgrywają wysokiej jakości, rękodzielnicze produkty. Nietrwałe meble i dekoracje nie mają miejsca w wystroju wnętrz w stylu japońskim, który jest nierozerwalnie związany z ochroną ekosystemu i równoczesnym zaspokajaniem potrzeb współczesnego społeczeństwa. Wnętrza urządzone w tej estetyce muszą zatem zawierać lokalne produkty, wykonane z ekologicznych surowców. 

jadalnia bauhaus z ciekawym żyrandolem

Twoje wnętrze, Twoja historia, nasza pasja

Wiesz już na czym polega kompozycja nurtu azjatyckiego ze stylem nordyckim oraz jakich materiałów i palety barw użyć, by wprowadzić ten japońsko-skandynawski klimat do wnętrza Twojego mieszkania bądź domu. Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rozwiązania aranżacyjnego, skontaktuj się z zespołem architektów wnętrz MAZZANI. Projektant zadba o to, aby wystrój spełniał wszystkie Twoje potrzeby, a dodatkowo zagwarantuje Ci fenomenalną metamorfozę przestrzeni, dlatego jest to zdecydowanie opłacalne posunięcie.  

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl japandi?

Styl japandi to nordycko-azjatycki nurt architektoniczny, stworzony ponad 250 lat temu przez duńskich projektantów, którzy poszukiwali inspiracji w Japonii. Nazwę zawdzięcza fuzji słów Japan i Scandi.  

Jakie są cechy japandi?

Styl japandi wyróżnia się przede wszystkim: funkcjonalnością, elegancką estetyką, komfortem oraz porządkiem i harmonią. Dzięki użyciu naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyki sprawia, że w pomieszczeniu panuje atmosfera zen.