brązowy koc na białej sofie
12
kwi

Styl boho

Styl boho należy do delikatnych i przyjemnych oraz posiada rys artystycznego zacięcia. Dobrze sprawdzą się w nim rośliny, odważne połączenia barw i mieszanka różnorodnych elementów we wnętrzu. Czasem jest postrzegany za artystyczny chaos, a we wnętrzach odczuwalny jest nieład. Sam styl ma zwolenników wśród wolnych duchów – intelektualistów i artystów, którzy nie stoją za przestrzeganiem narzuconych zasad. 
 

Charakterystyka stylu 

Gdyby ktoś spróbował ograniczyć styl boho do sztywnych reguł – to zadanie mogłoby się stać wyzwaniem, jednak możliwe jest wyznaczenie kilku aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, chcąc urządzić mieszkanie boho. W danym stylu najważniejsze są: materiały, motywy oraz kolorystyka, a co za tym idzie – odpowiednio dobrane meble i akcesoria. Świat boho to przede wszystkim ciepłe, jasne barwy, takie jak biele, brązy, beże, które są niemalże jego symbolem, natomiast spośród materiałów wyróżnia się drewno, odznaczające się elegancją, nowoczesnością i solidnością.

We wnętrzach najczęściej wybierane są jego jasne odcienie oraz materiały wpasowujące się w tę kolorystykę, przykładowo wiklina, bambus, rattan i juta, dzięki którym atmosfera jest przytulniejsza. Biel z kolei wykorzystywana jest głównie na ścianach, podłogach i meblach, a jeśli podejrzewasz, że oznacza to brak intensywnych barw, bez obaw. Detale często ożywiają pomieszczenia dzięki swoim wyrazistym kolorom, na przykład żółciom, rudościom, czerwieniom. Wyjątkowo lubiane są mocne zielenie, wprowadzane do środka w formie żywych roślin.  

beżowy, pleciony dywan

Główne wyznaczniki stylu boho: 

 • jasne, ciepłe odcienie – doskonale sprawdzające się jako baza, 
 • mocne akcenty kolorystyczne – detale w wyrazistych odcieniach, 
 • bogate wzornictwo (np. na tekstyliach) – ornamenty, nawiązania do sztuki, 
 • naturalne materiały – drewno, len, wiklina, 
 • elementy inspirowane Dalekim Wschodem – m.in. Indiami, Chinami, Japonią. 
   

Meble w estetyce bohemy 

Diabeł tkwi w szczegółach, jednak nie tylko one są ważne we wnętrzach boho. Należy również pamiętać o meblach, które są kluczowe, mogą odznaczać się w każdym wnętrzu, a i w stylu boho nie brakuje charakterystycznych dla nich cech. Meble nie mają przypisanych jedynie praktycznych funkcji. Odpowiednio dobrane, mogą dodać wnętrzu lekkości i miękkości. Spójność możemy uzyskać przez nawiązania do motywów etnicznych, czy używając antyków z widocznymi śladami użytkowania. W domach i mieszkaniach doskonale sprawdzi się wyposażenie wykonane w typowych dla tego stylu, naturalnych materiałach oraz w orientalnych wzorach.

W salonie proponujemy postawić na drewniane regały lub półki na ścianach. Zalecamy również o zadbanie o komfortową, miękką sofę, a nawet rattanowe fotele, które będą świetnie wyglądać zarówno w jasnej, stonowanej kolorystyce, jak i w nasyconych barwach oraz mocnych wzorach, np. patchworkowym. W sypialni na pierwszym planie może znajdować się łóżko z drewnianą ramą, a przy ścianie lustro oprawione wyjątkowym obrzeżem lub zharmonizowana toaletka. 
 

drewniane łóżko, biała toaletka

Dekoracje boho 

Styl pochodzi od artystycznej bohemy, więc bardzo istotne są dekoracje, które są sercem aranżacji i o których trzeba szczególnie pamiętać. To one podkreślają przytulny klimat pomieszczenia. Buntownicy z lat 60. i 70. darzyli szczególną sympatią nie tylko kolorowe plakaty, które przypominały o wartości obustronnej miłości, nawoływały do pokoju, ale także wyroby rękodzielnicze oraz bogate w kolory dzieła sztuki. Boho lubi również motyw natury, a zwłaszcza jej nieokiełznaną odmianę. Warto więc przy aranżowaniu wnętrza wykorzystać kompozycje dzikiej fauny i flory. 

Idealnym dopełnieniem pokoju w stylu boho mogą okazać się galerie ścienne. Co zatem przyda się do ich stworzenia? 

 • rękodzieło – własne lub kupione,  
 • plakaty, obrazy – mogą być inspirowane dziełami sztuki, 
 • własne zdjęcia – w drewnianych ramkach, 
 • tabliczki z hasłami, 
 • napisy lub litery – zrobione z drewna, 
 • lustro – w fantazyjnej ramie, 
 • pamiątki – które nadadzą się do powieszenia na ścianie, 
 • zielone rośliny – w kwietnikach lub na półce. 
   

A jeśli pokój całkowicie zaaranżowany w bohemie to za dużo? 

Jeśli obawiasz się chaosu i przytłoczenia, przyczyną którego może być ten styl – zdecyduj się na łagodniejszą wersję boho. Postaw na bezpieczną gładkość i jasną kolorystykę. Aby dodać pokojowi smaku, wykorzystaj bardziej wyraziste kolory jedynie w detalach. Jeżeli nie chcesz diametralnie zmieniać wnętrza, wprowadź do środka pojedyncze elementy, lecz tylko wtedy, gdy będą spójne z resztą pokoju, przykładowo wzorzyste, plecione dywany, ewentualnie półki, na których można zaprezentować niewielkie przedmioty ukazujące kawałek duszy gospodarzy. 

wiklinowy kosz, zielone rośliny

Wyjątkowe wnętrza dla wyjątkowych ludzi

Już wiesz, jak wyposażyć wnętrze w tym przytulnym stylu. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, doskonałej jakości mebli, tekstyliów czy bibelotów, najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z architektem. Profesjonalny projektant z MAZZANI zagwarantuje ci wymarzone wnętrze nie tylko pod względem wizualnym, ale i kwalitatywnym. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory dominują w stylu boho?

W kolorystyce charakterystycznej dla boho przewodzą biele, beże i brązy. Często spotykane są również czerwienie, pomarańcze i żółcie, ale są stosowane głównie w detalach. 

Z jakich materiałów skorzystać przy urządzaniu salonu boho?

Przy aranżowaniu pokoi najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, bambus, rattan i juta. 

Z czego zrobić ścienną galerię?

Do stworzenia domowej galerii na ścianie nadadzą się m.in. drewniane napisy lub litery, rękodzieło, plakaty, obrazy oraz zdjęcia.