Spis treści:
Poczuj miętę
Projekty wnętrz powinny nie tylko wpasowywać się w stylistykę domu bądź mieszkania, ale również wprawiać
w nieustanny zachwyt. Kolor miętowy to ciekawa propozycja, dzięki której pomieszczenia zasmakują świeżości, tym samym wprowadzając radość i orzeźwienie. Poznaj wskazówki oraz pomysły na aranżacje przestrzeni
w pełnych lekkości odcieniach mięty.
Poznaj barwę mięty
Połączenie niebieskiego z bielą oraz zielenią to sposób na stworzenie koloru miętowego. Jednak w rzeczywistości niejedno ma imię, a zależy ono od ilości użytego pigmentu. Projektanci i miłośnicy wnętrzarstwa najbardziej lubują się w jego pastelowej odmianie. W każdym wypadku barwa ta jest niezwykle energetyczna, równocześnie jednak przez swój delikatny koloryt – harmonijna. Mięta idealnie sprawdzi się zarówno w przestrzeniach wypoczynkowych, gdzie liczy się subtelność pomagająca w wyciszeniu, jak i wtedy, gdy chcemy podkreślić elegancję wykończenia. Przy odpowiedniej aranżacji miętowy skomponuje zgraną parę z wieloma rozwiązaniami, które zechcesz wprowadzić u siebie.
Wyborne duety
To, na jaką kombinację kolorystyczną postawisz, będzie miało swoje odzwierciedlenie w charakterze pomieszczenia. Możesz nadać mu bardziej romantyczną, kojącą albo przytulną aurę. Pastele, do których zalicza się miętę, świetnie współgrają z innymi kolorami należącymi do tej rodziny, aczkolwiek bez obaw zastosuj ją również w bardziej odważnych mariażach, przełamując tym samym zbyt monotonne rozwiązania. Szczególnie dobraną parę tworzy z następującymi nutami:
- pudrowym różem,
- lawendą,
- szarym,
- terakotą,
- białym,
- beżowym,
- błękitem,
- zielenią.
Dobre miejsce na miętę
Ożywcza mięta sprawdza się jako dominujący akcent kolorystyczny wszelkich ozdób oraz akcesoriów. Ponadto popularną metodą wprowadzenia jej do wnętrz, jest pomalowanie nią ścian. Wiele zależy od wystroju, jaki posiadasz bądź chcesz uzyskać w swoim domu. Zapoznaj się zatem z poniższymi wskazówkami, które rozbudzą wyobraźnię i pomogą wybrać najlepsze wyjście.
Mięta na ścianach
Decydując się na tę opcję, możesz ozdobić cały pokój pastelami lub wyselekcjonować do tego jedną ze ścian. Oba pomysły będą zachwycały, jednak trzeba mieć na uwadze, że mięta to filigranowy odcień, stąd należy dobrać wyposażenie w taki sposób, aby z jednej strony nie zyskać nazbyt przytłaczającego efektu, w szczególności, jeśli postawisz na jednolity koloryt pomieszczenia, z drugiej zaś uniknąć monotonności. Trafne wykończenie wydobędzie z miętowych tonów wszystko co najlepsze – lekkość, blask oraz przytulność.
Miętowe wyposażenie
Łagodniejszym, ale równie efektownym podejściem, jest wykorzystanie jasnej zieleni przy wyborze dekoracji. Nawet delikatne detale są w stanie wprowadzić radosną atmosferę. Postaw więc na szykowne dodatki i tekstylia, takie jak: ramy obrazów, koce, dywany, zasłony, lampy, zegary lub lustra. Idealnym pomysłem będą także pastelowe, aksamitne obicia foteli, sofy czy krzeseł. Jeśli jesteś otwarty na odważniejsze propozycje, bez wahania ozdób tym kolorem szafki, komody bądź stoliki. Przełamuj konwenanse również poprzez mieszanie mięty z innymi odcieniami, a nawet drewnem. Takie, kreatywne rozwiązania dodadzą wnętrzu intrygującej nuty, ponadto spotęgują naturalny efekt, jaki wnosi do pomieszczenia mięta.
Sposób na miętę – przykłady aranżacji
Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia i ich kolorystyka sprawiają, że wszystko układa się w harmonijną całość. Zadbaj zatem o ład i porządek w swoich czterech kątach, aby móc cieszyć się niezwykle udanymi kompozycjami. Podążaj za poniższymi wskazówkami, które przyjdą Ci z pomocą przy projektowaniu własnego wnętrza.
Sypialnia
Mięta w sypialni przyniesie zarówno ukojenie, jak i tchnie w pomieszczenie trochę pobudzającego brzmienia. Uatrakcyjnij strefę swojego odpoczynku dodatkami w kolorze jasnej zieleni. Postaw na miłą w dotyku, aksamitną pościel, ale również pledy, narzuty czy poduszki. Niech Twój wzrok po przebudzeniu napotka na świeży ton mięty, zdobiącej ścianę naprzeciwko miejsca do spania. Możesz urozmaicić wygląd sypialni poprzez zastosowanie kontrastowych odcieni pasteli – jaśniejszą pomaluj ścianę, a ciemniejszą ramę łóżka bądź meble.
Kuchnia
Wszystko smakuje lepiej w towarzystwie świeżej mięty. Niech Twoja kuchnia zasmakuje nuty jasnej zieleni przez zastosowywanie jej jako barwy szafek o stylistyce retro. Choć to nietuzinkowe rozwiązanie, efekty są zniewalające. Resztę wnętrza utrzymaj w neutralnych kolorach, np. białym bądź szarym. Dodatkowo postaw na ciepłe drewno oraz chromowaną lodówkę. Dzięki temu kuchnia nabierze klimatycznego charakteru, a mięta spotęguje uczucie czystości. Udekoruj pomieszczenie wszelkiego rodzaju akcesoriami o tej nucie kolorystycznej.
Salon
Możliwości zastosowania miętowego w pokoju dziennym są szerokie, tym bardziej że kolor ten idealnie pasuje do przestrzeni, służącej jako osobista oaza spokoju. Wykorzystaj zatem jej kojące właściwości w dekoracjach, tkaninach oraz meblach. Niech rozwesela Cię widok stołowej lampy, doniczek, zasłon czy żaluzji w pastelowej tonacji. Jeśli posiadasz szarą sofę, przystrój ją miętowymi poduszkami albo skuś się na nową, jasnozieloną kanapę, do kompletu dołączając mały stolik. Gdy temu dość subtelnemu rozwiązaniu zechcesz dodać nieco niewymuszonej elegancji, lustro o złotej ramie będzie godną polecenia, niezwykle szykowną ozdobą.
Otocz się odświeżającą, a jednocześnie niezwykle harmonijną, miętową barwą, która przyciąga wzrok swą eteryczną, niemniej niebanalną tonacją. Niech Twój dom stanie się miejscem, z którego wypływa rześka nuta radości, osiągnięta za sprawą miętowych aranżacji. Sprawdzi się ona zarówno jako tło, jak i dominujący akcent kolorystyczny. Klucz tkwi w odpowiednim połączeniu, dlatego też skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych projektantów i architektów z MAZZANI , którzy wydobędą z Twoich pomieszczeń wszystko, co najlepsze.
Z łatwością nawiążesz z nami współpracę, gdyż działamy nie tylko na terenie Warszawy, ale i w całej Polsce – w formie zdalnej.
Pytania naszych klientów:
O czym należy pamiętać wybierając kolor miętowy do pomieszczenia?
Mięta to niezwykle ożywczy i harmonijny odcień, wnoszący do wnętrz wiele pozytywnej energii. Zadbaj przy jej aranżacji o odpowiednie dopasowanie kolorystyczne, aby nie przytłoczyć pomieszczenia, z drugiej zaś strony uniknąć monotonności.
Jakie kolory pasują do mięty?
Idealny duet z tym jasnozielonym odcieniem skomponujesz, dobierając do niego przede wszystkim inne, pastelowe lub neutralne barwy, jak choćby pudrowy róż, biały, szary czy błękitny. Jednak nie bój się również łamać konwenansów, toteż bez wahania połącz miętę na przykład z fioletem.