wzorzyste poduszki na kanapie
13
kwi

Nie bój się chaosu we wnętrzach

Łączenie wzorów to zadanie trudne i ryzykowne, zwłaszcza dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z aranżacją wnętrz. Łatwo jest przesadzić z nagromadzeniem niepasujących do siebie wzorów i kolorów. Mimo tego, wzorów nie należy się bać i warto próbować ożywić nasze wnętrze nietypowym zestawieniem tkanin. Oto kilka praktycznych porad, w jaki sposób samodzielnie odmienić swoje mieszkanie, nadając mu odrobinę koloru. 

Metoda małych kroków 

Jeżeli brak nam doświadczenia w doborze kolorów i boimy się, że nasza aranżacja stanie się estetyczną porażką, warto zacząć od niewielkich prób z wprowadzeniem wzorów do naszej przestrzeni. Możemy zacząć od tych elementów, które łatwo prze aranżować – na przykład zmienić poszewki na poduszki na bardziej krzykliwe lub zawiesić ciężkie zasłony. W ten sposób zobaczymy, jakie zestawienia kolorów są dla nas odpowiednie. Warto także zwrócić uwagę na fakturę materiałów, które wybieramy. Mieszkanie można także ozdobić obrazami. Zabawa z wzorami nie polega tylko na zestawianiu pasujących barw, ale także na doborze różnorodnych faktur, które wspólnie utworzą interesujący efekt. 

Jeśli boimy się, że łączenie wzorów może skończyć się chaosem, dobrym pomysłem będzie wybranie motywu przewodniego dla naszego mieszkania, na przykład konkretnego stylu, który posłuży nam jako wskazówka przy wyborze wzorów. Działając w obrębie jednego stylu łatwiej będzie nam nadać mieszkaniu spójny wygląd, ponieważ narzuci on nam pewne ograniczenia. Przy inspiracji jedną konkretną estetyką wybór wzorów będzie dla nas nieco łatwiejszy a przy odrobinie wysiłku uda nam się dobrać takie materiały, które utworzą spójną kompozycję. 

pomieszczenie z dodatkami w paski

Spójna kolorystyka 

Aby uniknąć chaosu, powinniśmy zdecydować się na konkretną paletę barw. Możemy na przykład dobierać do naszego mieszkania tylko dodatki w odcieniach beżów i brązów albo przeciwnie – postawić na intensywne, kontrastujące barwy. Jeśli ściany w naszym mieszkaniu są białe, warto popracować nad kontrastem i wstawić do wnętrza kilka ciemnych elementów. Jeśli zaś całe mieszkanie jest raczej ciemne, warto zastanowić się nad doborem jasnych, wzorzystych tkanin. Kontrasty są łatwym sposobem na to, żeby nadać wnętrzu nowoczesny charakter i pozwalają nam zdywersyfikować wnętrze bez wprowadzania do niego chaosu.  

Innym, dobrym pomysłem na powstrzymanie bałaganu, jest wybranie jednego, wiodącego wzoru i dostosowanie do niego reszty dodatków i tekstyliów. Nie trzymajmy się jednak cały czas tylko ulubionego wzoru – nie bójmy się sięgać po więcej motywów. Pamiętajmy także, aby pokrewne wzory pasowały kolorystycznie do reszty wystroju. Wybranie ulubionego motywu wiodącego znacznie ułatwi nam odnalezienie się przy projektowaniu. 

Zasada kontrastu 

Spróbujmy kontrastować ze sobą nie tylko kolory, ale także wielkości wzorów. Możemy na przykład połączyć małe kropki z dużymi grochami lub niewielkie paski z szerszymi. Jeżeli boimy się, że wnętrze będzie przez to zbyt krzykliwe, pamiętajmy o zasadzie stosowania jednolitej palety kolorów. Delikatne, subtelne kolory to recepta na dodanie wnętrzu klasy, ale to połączenie różnorodnych wzorów nada wnętrzu unikalnego charakteru, dlatego nie bójmy się raz na jakiś czas zestawić ze sobą kontrastujących materiałów. 

Ponadczasowe wzory 

Jeśli chcemy, żeby nasze wnętrze nie straciło na atrakcyjności po kilku sezonach, warto postawić na klasyczne wzory. Lepiej unikać kiczowatych, zwierzęcych printów – są one trudne do połączenia z innymi wzorami i mogą sprawić, że nasz dom zmieni się w parodię willi miliardera. Choć wybór ulubionych wzorów to absolutnie kwestia gustu, przy braku wcześniejszego doświadczenia z projektowaniem mieszkania, zdecydujmy się raczej na klasyczne paski, kropki czy wzory kwiatowe. Oczywiście możemy też poprosić o pomoc projektanta wnętrz. Pamiętajmy, że wybór mniej krzykliwych wzorów jest szczególnie istotny przy doborze tapety – pozwoli nam później na łatwiejsze przearanżowanie przestrzeni. Klasyczne wzory są także łatwiejsze do zestawiania w niewielkim mieszkaniu. Przy małej przestrzeni ważne jest, aby nie przesadzić z nagromadzeniem różnych kolorów i fasonów, ponieważ przepych może wydać się przytłaczający. 

Dobrym sposobem na odmienienie niewielkiej przestrzeni jest umieszczenie w pokoju dywanu. Dywan to wyróżniający się, ale łatwy do ogrania element, który nada naszemu mieszkaniu kolorów. Przy wyborze dywanu również warto pamiętać o trzymaniu się spójnej kolorystyki. Jeśli jednak chcemy zaszaleć, możemy także postawić na kontrast – czarny dywan świetnie sprawdzi się w białym pomieszczeniu i na odwrót – jasny dywan przy ciemnych ścianach pomoże rozjaśnić przestrzeń. Zwróćmy też uwagę na fakturę dywanu – biały, puszysty dywan sprawi, że nasze wnętrze będzie wyglądało zdecydowanie bardziej komfortowo. 

dywan w paski

Najważniejsze zasady 

Oto najważniejsze z zasad, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy łączeniu wzorów we wnętrzu: 

  • pamiętajmy o jednolitej palecie kolorów, 
  • wybierzmy motyw przewodni, 
  • nie bójmy się kontrastów, 
  • łączmy duże wzory z tymi mniejszymi, 
  • wybierajmy ponadczasowe wzory – dzięki temu wystrój nie zestarzeje się tak szybko, 
  • zwróćmy uwagę nie tylko na wzór, ale także na fakturę materiału. 

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

Jak widać, łączenie wzorów nie jest zadaniem niewykonalnym i może być świetną zabawą, która pozwoli stworzyć nam unikatowe, gustowne wnętrze. Jeśli tylko będziemy pamiętali o kilku krótkich zasadach bez problemu osiągniemy idealne połączenie wzorów i kolorów. Specjaliści z MAZZANI z chęcią pomogą Ci w idealnym urządzeniu mieszkania lub domu. 

Pytania naszych klientów:

Jakie wzory w mieszkaniu sprawdzą się najlepiej?

Mogą to być różne wzory, w zależności od preferowanego przez nas stylu. W klasycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się ponadczasowe paski a we wnętrzach w stylu rustykalnym dobrze będą prezentować się kwiaty. Wszystko zależy od naszej inwencji.

Jak zachować umiar przy wybieraniu wzorów do wnętrza?

Warto trzymać się jednej palety kolorystycznej. Pomocne może być także wybranie 2-3 wzorów, z których jeden będzie wzorem głównym a następnie wykorzystanie ich w pomieszczeniu w postaci kilku mocnych akcentów, na przykład na poszewkach ozdobnych poduszek. 

Jak wybrać dywan do pomieszczenia?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia i przeznaczenie dywanu. Możemy postawić na duży dywan ozdobny a może to być tylko malutki dywanik, wydzielający pewną część przestrzeni pokoju. Najważniejsze jest, by pasował on kolorystycznie do ścian. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki kolor dywanu wybrać, warto postawić na klasyczne odcienie.