Spis treści:
Symbolika i wpływ fioletu
Uzyskanie koloru fioletowego było niegdyś bardzo trudne i drogie, gdyż potrzebny był do tego specjalny gatunek ślimaka morskiego. Dlatego też mogli pozwolić sobie na niego jedynie ludzie zamożni. To z kolei sprawiło, że fiolet stał się symbolem władzy.
Poza tym przywodzi na myśl tajemnicę, magię, wiedzę oraz kosmos. Ciemniejsze odcienie symbolizują kobiecość. Jaśniejsze oznaczają wiosnę.
W latach 60. był kojarzony z buntem, społecznymi przemianami i młodością. Sięgały po niego zarówno gwiazdy muzyki, jak i projektanci mody.
Fiolet jest połączeniem czerwonego i niebieskiego. W zależności od proporcji może być ciepły lub zimny, spokojny bądź temperamentny. Intensywne odcienie korzystnie wpływają na kreatywność i pobudzają do działania. Lżejsze wspaniale radzą sobie ze złagodzeniem stresu.
Różne odcienie
Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie fiolet. Kolor ten ma do zaoferowania jasne, wyraziste i ciemne odcienie. Oto najciekawsze z nich:
- Ametyst – ze względu na swoje właściwości relaksujące najczęściej wykorzystywany jest w sypialni.
- Fiołkowy – ma w sobie wiele różowego pigmentu. Idealnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach.
- Holograficzny – najczęściej spotkamy go w nowoczesnych aranżacjach jako kolor akcesoriów. Jest to ciekawa barwa zakrzywiająca i odbijająca światło.
- Indygo – to kolor na skraju fioletu i błękitu, idealnie sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach z ciemnym drewnem. Symbolizuje mistykę, szlachetność i tajemnicę. Dobrze wpływa na skupienie i wyciszenie.
- Jagodowy – wpadający w odcienie różu, wspaniale prezentuje się w salonach, kuchniach i gabinetach.
- Lawendowy – szczególnie upodobał go sobie styl rustykalny i prowansalski. Barwa ta koi nerwy i idealnie sprawdzi się w kuchni bądź sypialni.
- Liliowy – często mylony z lawendowym, jest od niego chłodniejszy i bardziej orzeźwiający. Powstał dzięki połączeniu błękitu z rozbielonym fioletem. Idealnie pasuje do stylu glamour.
- Mauve – kojarzący się z mocnym, ale przytłumionym różem jest odcieniem spokojnym choć wyrazistym. Może być zarówno podstawą aranżacji, jak i jej dopełnieniem.
- Mulberry – ten odcień pokochały przede wszystkim stylistki i makijażystki! We wnętrzach wspaniale będzie wyglądał jako kolor dodatków, szczególnie poduszek.
- Oberżyna – ten ciemny odcień, nadający szlachetności i energii, wspaniale wygląda na tekstyliach.
- Śliwkowy – bardzo dobrze prezentuje się w klasycznych, spokojnych wnętrzach. Najlepiej łączyć go z beżami, szarościami i ciemnymi odcieniami zieleni. Nada pomieszczeniu szlachetności oraz owocowej świeżości.
- Ultrafiolet – ma właściwości relaksujące. W połączeniu ze złotem wygląda wspaniale. Odwołując się do ciekawości, tęsknoty i nostalgii, ma przywodzić na myśl bezkres nocnego nieba. Symbolizuje bogactwo, nowoczesność i przepych. W 2018 roku został wybrany na kolor roku przez prestiżowy instytut Pantone.
- Veri Peri – dopełni aranżację w stylu skandynawskim. Symbolizuje globalnego ducha zmian. Dobrze wpływa na kreatywność.
- Wrzosowy – oprócz błękitu i czerwieni jest także mieszanką zieleni i bieli. Przepięknie prezentuje się wraz z bielą, bordo i innymi, mocnymi odcieniami fioletu. Jest subtelny i delikatny, idealnie pasuje do salonu i sypialni.
Z czym połączyć fiolet?
Projektując wnętrze, warto mieć na uwadze, że fiolet wspaniale wygląda zarówno sam, jak i w towarzystwie innych kolorów. W zależności od tego, z jaką barwą go połączymy, zachowa się inaczej – z chłodnymi odcieniami wycisza, z mocniejszymi pobudza. Z czym go zestawić?
- Biel, beż, szary – w tym połączeniu fiolet skupi na sobie całą uwagę.
- Brąz, czerń, grafit – wraz z ciemnymi odcieniami może wprowadzić mrok do pomieszczenia i poczucie przytłoczenia. Zaleca się używania tych kolorów w postaci małych akcentów.
- Pastele – w przeciwieństwie do wyżej wymienionych barw, pastele nadają lekkości ciemnym fioletom. Można je stosować także z jaśniejszymi odcieniami.
- Róż – połączenie tych dwóch kolorów jest naturalne i sprawia, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Aby uniknąć przesłodzonej aranżacji, warto rozważyć czarne akcesoria.
- Srebro, złoto – wraz z ciemnym fioletem nadają elegancji i tajemnicy. Wspaniale także wyglądają w towarzystwie jasnych odcieni.
- Zieleń – to połączenie nie tylko zarezerwowane dla stylu boho czy urban jungle. Wraz z butelkową zielenią i meblami wykonanymi z ciemnego drewna stworzą oryginalną i stylową aranżację gabinetu.
- Żółć – to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują nieco energii i dobrego humoru. Odradza się wykorzystanie tych kolorów w pomieszczeniach służących do odpoczynku.
Fioletowy można również podkreślić dzięki odpowiednim materiałom. Szczególnie dobrze prezentuje się na elementach wykonanych z aksamitu, lnu czy satyny.
Fiolet we wnętrzach
Są trzy sposoby, aby wprowadzić fiolet do naszej aranżacji: dodatki, meble, ściany. Poniższa tabela przedstawia, jak to zrobić.
Dodatki | Meble | Ściany |
W naszych mieszkaniach fiolet najczęściej pojawia się w formie akcesoriów, takich jak zasłony, dywany czy poduszki. Ciekawym pomysłem na wprowadzenie tego koloru do wnętrza są także obrazy, grafiki, ceramika, ozdobne szkło oraz lampy stołowe. Fani natury na pewno zdecydują się udekorować swoje pomieszczenie kwiatami – bzem, lawendą bądź wrzosem. | Wystarczy jeden fioletowy mebel, aby nadać aranżacji charakteru. Najczęściej wybiera się kanapę lub fotel. Jeśli zdecydujemy się na model z połyskującej tkaniny, np. aksamitu, to wydobędziemy głębie koloru i nadamy mu elegancji. Poza tym spotyka się również fioletowe kredensy, krzesła, stoliki, komody, a także fronty szafek kuchennych. | Wybierając ciemne odcienie fioletu, nadamy wnętrzu przytulności. Jest to także idealne tło dla obrazów, grafik i zdjęć. Świeżość i lekkość uzyskamy dzięki jasnym odcieniom. Aranżacja nabierze charakteru, jeśli użyjemy listew przysufitowych, sztukaterii, lamperii bądź innych elementów dekoracyjno-wykończeniowych. |
Najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest wstawienie do pomieszczenia fioletowych mebli, które w przyszłości będzie łatwo wymienić lub schować, jeśli nam się znudzą. Jeśli chcemy wprowadzić tę barwę poprzez dodatki, to zdecydujmy się na te większe, np. zasłony lub dywany, gdyż mniejsze akcesoria stosunkowo rzadko występują w tym kolorze oraz nie robią takiego samego wrażenia. Z kolei, gdy pomalujemy ściany na fioletowo, to należy pamiętać, że ciemne odcienie mogą wprowadzić uczucie przytłoczenia i pomniejszyć optycznie metraż, więc odradza się ich właścicielom niewielkich mieszkań.
Fiolet we wnętrzach
Fiolet to niezwykle przestronny kolor, który daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Nie powinno go zabraknąć przy projektowaniu wnętrz w stylu glamour, gdzie wprowadzi luksus i elegancję. Meble w tej estetyce często mają złote bądź srebrne elementy, które wspaniale komponują się z ciemnym fioletem.
Jaśniejsze odcienie to stały element stylu rustykalnego i prowansalskiego. Niektóre pomagają także wprowadzić estetykę retro, np. lawendowy. Natomiast odcień holograficzny idealnie pasuje do stylu avant basic lub Memphis.
Połączenie fioletu z zielenią jest chętnie wykorzystywane w stylach urban jungle oraz boho, gdzie idealnie współgra z drewnianymi elementami.
Twoje wnętrza, Twoje reguły
Niezależnie od tego, w jakim kolorze i stylu chcesz urządzić swój dom lub mieszkanie – MAZZANI pomoże Ci zaaranżować wnętrze Twoich marzeń. Jeśli nie mieszkasz w Warszawie oraz jej okolicach, możesz skorzystać z naszych usług w formie zdalnej, które prowadzimy na terenie całego kraju.
Pytania naszych klientów:
Co symbolizuje kolor fioletowy?
Kolor fioletowy przede wszystkim jest symbolem władzy, ponieważ w czasach starożytnych był barwą trudną do uzyskania i kosztowną. Poza tym przywodzi na myśl wiedzę, kosmos oraz tajemnicę. Jego ciemne odcienie symbolizują kobiecość, jaśniejsze – wiosnę. W latach 60. był barwą buntu, przemian społecznych i młodości.
Jakie są najpopularniejsze odcienie fioletu?
Najpopularniejszymi jasnymi odcieniami fioletu są: lawendowy, wrzosowy, fiołkowy i liliowy. Osoby decydujące się na ciemne barwy, najczęściej wybierają: śliwkowy, jagodowy, oberżynowy. Oprócz nich bardzo popularny jest również ametystowy i ultrafiolet.
Z jakimi kolorami łączyć fiolet?
Fiolet wraz z jasnymi kolorami będzie wyciszał. Połączenie go z ciemnymi barwami nada wnętrzu temperamentu. Najlepiej wygląda w towarzystwie różu, bieli, beżu, żółci, zieleni, złota, srebra oraz szarości.
Jakie style najczęściej wykorzystują fiolet?
Fiolet najczęściej jest wykorzystywany w aranżacjach w stylu glamour, gdzie jego ciemne odcienie nadają wnętrzu elegancji oraz wspaniale komponują się ze srebrem i złotem. Jaśniejsze warianty upodobały sobie styl rustykalny, prowansalski, avant basic oraz Memphis. W połączeniu z zielenią jest wykorzystywany w aranżacjach boho oraz urban jungle.