sypialnia hygge
24
wrz

Hygge znaczy szczęście

Hygge jest to duński minimalizm. Styl ten jest określany jako bezpieczny oraz przytulny. Jak go wprowadzić do wnętrza? Jak umiejętnie go zaaranżować? Zapraszam do dalszej części lektury! 

Historia hygge 

Wywodzi się z duńskiej filozofii. Swoje początki miał w Danii, gdzie kolory szare, ciemne, nakłoniły jego obywateli do zmiany na ciepłe, przytulne wnętrza. Dotyczy zarówno wystroju wnętrz, ale również aspektów życia codziennego. Skupia się ona na przekonaniu, że dom ma być wygodnym miejscem, który przynosi szczęście i do którego każdy powinien chcieć wracać.  

Nazwa hygge 

Nazwa hygge to według Duńczyków komfort, przytulność, wygoda oraz równowaga stanu psychicznego oraz szczęście. Według tego stylu i przekonania ludzie powinni cieszyć się z małych rzeczy i doceniać nawet najmniejszą rzecz. Ciepły koc, gorąca herbata, gorąca czekolada w zimny dzień to jedne z elementów, które powinny być cenione. To także radość z drobnostek, które umilą mroźne wieczory w zimie. Hygge polega na stawaniu czoła przeciwnościom i znajdowaniu szczęścia w sobie i w małych rzeczach, które nas otaczają. 

Wnętrza hygge 

Wnętrze w stylu hygge charakteryzuje się głównie jasnymi, neutralnymi kolorami. Ściany często są w kolorach białym lub jasnoszarym. Funkcją wspólną tych barw jest możliwość odbijania światła, przez co pomieszczenie staje się jaśniejsze. Światło w tych wnętrzach jest niezwykle ważne. Najlepiej, by było ciepłe, miękkie i rozproszone. Dodatki, które są umieszczane w pokoju są bardzo ważne. Lampiony, świece, gruby wełniany koc, poduszki ozdobne to akcesoria, które nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu. Jednak najlepszym wyborem byłby klasyczny kominek, który od razu nada przytulnej atmosfery. Można dodatkowo dodać do pomieszczenia rośliny doniczkowe, które mogą być również ciepłym akcentem w mieszkaniu. 

jasny salon z dużym oknem i roślinami

Paleta barw 

W tym stylu możesz wybierać kolory takie jak: 

  • biały,  
  • jasnoszary,  
  • beżowo-kremowy. 

We wnętrzach dominują odcienie rustykalne, dzięki którym można poczuć się swobodnie oraz się zrelaksować we własnym domu. Kolory te wpływają pozytywnie na zmysły oraz pozwalają ograniczyć bodźce, które przeszkadzają w odpoczynku po pracy. Ułatwiają skupienie i jednocześnie wpływają na zrelaksowanie ciała.  

Wzory 

Styl hygge we wnętrzach opiera się, podobnie jak w stylu skandynawskim — na geometrycznych wzorach. Opisując typowe dla tej estetyki motywy można powiedzieć, że dominuje w niej duński minimalizm i prostota. Mogą również pojawić się motywy roślinne, takie jak delikatne liście czy kwiaty. 

Materiały 

Projektowanie wnętrz w stylu hygge powinno stawiać na naturalne materiały. W salonie na sofie powinny się znaleźć wełniane koce, dywany, narzuty oraz bawełniane poduszki. Na podłodze można położyć owczą wełnę, by ogrzać sobie stopy w razie potrzeby. Jeśli chodzi o elementy takie jak zasłony czy pościel — często len odgrywa w nich główną rolę. Meble w pomieszczeniach takich jak kuchnia, salon, sypialnia bazują na naturalnym drewnie w jasnych kolorach. Dodatki zgodnie z duńskim minimalizmem powinny być naturalne, czyli takie jak: 

  • plecione kosze, 
  • drewniane ramki na zdjęcia, 
  • wiklinowe osłonki na doniczki, 
  • fotele bujane, 
  • plecione szkatułki. 
jasna sypialnia z wełnianym kocem na łóżku

Niezbędniki 

Czego nie może zabraknąć we wnętrzu urządzonym w stylu hygge? Prezentujemy poniżej: 

Świece, kominki, lampiony  Koce i poduszki  Książki    
Są niezwykle istotne we wnętrzu hygge, gdyż zapewniają miękkie, piękne światło. Akcesoria te są zarówno niezwykle praktyczne we wnętrzu, ale również zapewniają przytulną i ciepłą atmosferę. Książki mają wiele zalet. Jedną z nich jest umilenie czasu w ciemne, zimne wieczory, ale również wpływają na rozwój człowieka. 

Pomieszczenia w filozofii hygge 

Salon 

To pomieszczenie ma być wygodne, ciepłe i przytulne. Wnętrze salonu powinno sprzyjać nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Część jadalniana powinna cieszyć się wspólnymi posiłkami i dobrym jedzeniem. Dodatkowo aranżacja tego miejsca powinna być przemyślana i zorganizowana. Najlepiej sprawdzi się drewniany, okrągły stół, tapicerowane fotele lub krzesła z miękkimi poduszkami oraz estetyczna, minimalistyczna zastawa.  

Sofa w salonie powinna być dość pokaźna, w kolorach takich jak biel, szałwia, beż czy jasna szarość. Najlepiej w tym miejscu nadadzą się dekoracje pokazujące autentyczność, czyli na przykład fotografie rodzinne. Do tego można również zapalić świece, by nadać mieszkaniu ciepłego klimatu, w którym rodzina i znajomi z chęcią zasiadają i spędzają wspólny czas.  

jasny duży pokój z roślinami i białymi meblami

Kuchnia 

Kuchnia jest miejscem, które często jest nazywane sercem domu. Powinna być wyposażona w drewniane meble, w kolorach takich jak biel czy beż. Doskonałym wyborem byłyby neutralne ściany. Jako dekoracje na stół, można zdecydować się szklane słoiki z herbatami lub ciasteczkami. Natomiast dla miłośników gotowania — ceramiczne doniczki z tymiankiem, bazylią czy miętą idealnie się sprawdzą. 

Sypialnia 

Sypialnia powinna być tak zaaranżowana, by zachęcała do odpoczynku i snu. Dobrym wyborem byłyby jasne ściany w kolorze białym, jasnobeżowym lub jasnoszarym. Każda z tych barw będzie pięknym tłem dla dekoracji takich jak drewniane ramki z motywem natury. Pościel najlepiej, jeśli będzie wykonana z lnu lub bawełny, a łóżko powinno być przykryte dużą narzutą w kolorach ziemi lub plecionym kocem. 

jasna sypialnia z dużym łóżkiem i kocem

Popularność hygge 

Coraz bardziej popularne staje się projektowanie wnętrz w stylu hygge. Największy wpływ miały na to ostatnie wydarzenia na świecie, przez które większość ludzi spędzała czas w swoich domach. Każdemu zależy, by jego wnętrze było przyjemne i ciepłe, by z radością spędzać w nim większość czasu. Na nasze samopoczucie jednak nie mają wpływu tylko ludzie, ale również przestrzeń, w której spędzamy czas.

Stwórz wymarzone wnętrze

Styl hygge jest to nowoczesny styl, który ma wiele fanów. Wielu projektantów z chęcią go stosuje. By zadbać o siebie, trzeba również zadbać o swoje wnętrze, by z radością spędzać w nim swój czas. Jeśli sam nie wiesz, jak zaplanować takie wnętrze, MAZZANI może Ci w tym pomóc! Skontaktuj się z nami — realizujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a online całej Polsce.

Pytania naszych klientów

Co oznacza nazwa hygge?

Nazwa hygge to według Duńczyków komfort, przytulność, wygoda oraz równowaga stanu psychicznego oraz szczęście.

Czego dotyczy hygge?

Hygge dotyczy zarówno wystroju wnętrz, ale również aspektów życia codziennego. Skupia się na przekonaniu, że dom ma być wygodnym i przytulnym miejscem. 

Jakie kolory pasują najbardziej do stylu hygge?

W tym stylu możesz wybierać kolory jasne, takie jak biały, jasnoszary lub beżowo-kremowy.  

Jakie wzory dominują w stylu hygge?

Styl hygge to przede wszystkim minimalizm i prostota. Pojawiają się tutaj motywy roślinne, takie jak delikatne liście czy kwiaty oraz motywy geometryczne.