obecność naturalnych materiałów
11
wrz

Czym jest hygge? 

Na czym polega hygge? Jest to duńskie pojęcie, które trudno oddać jednym słowem, ale można je opisać jako poczucie przytulności, komfortu i zadowolenia z drobnych rzeczy. To sztuka cieszenia się chwilą i tworzenia przyjaznej atmosfery wokół siebie. 

Naturalne materiały i kolory 

W aranżacji wnętrz w stylu hygge kładzie się nacisk na wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, len i wełna. Te surowce tworzą atmosferę przyjemności i ciepła. Wykorzystuje się stonowane barwy, na przykład biel, beż i pastele. Nadają one wnętrzu spokojnego charakteru i tworzą optymalne warunki do relaksu.  

kameralne oświetlenie wnętrza

Proste i funkcjonalne meble 

Filozofia hygge w projektowaniu wnętrz jest świadomym unikaniem przepychu i zatłoczenia przestrzeni. Przy wyborze mebli priorytetem jest ich prostota i funkcjonalność. Minimalistyczne formy, a także zastosowanie schowków, pomagają zachować porządek i równowagę w aranżacji wnętrza.  

Kameralne oświetlenie 

Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element hygge. Jego wyróżniki to: 

  • Miękkie i kameralne źródła światła. 
  • Lampiony tworzące przyjemny nastrój. 
  • Delikatne lampki wiszące. 
  • Używanie świeczek do tworzenia ciepłej atmosfery. 
ozdabianie wnętrz roślinami

Elementy przyrody we wnętrzu 

Hygge to trend, który docenia bliskość natury i chce ją pokazać w aranżacji wnętrz. Rośliny doniczkowe wprowadzają relaksującą barwę zieleni i aurę zdrowia do przestrzeni. Poza tym oczyszczają powietrze w pomieszczeniu. Co więcej, drewniane dekoracje oraz kamienne akcenty przypominają o harmonii życia z naturą. 

Kącik relaksu 

Styl hygge zachęca do stworzenia własnego kącika relaksu. Duże, puszyste poduszki zachęcają do lenistwa, ciepłe pledy otulają ciało, a futrzane dywany dodają przytulności. To idealne miejsce na relaks podczas czytania ulubionej książki, delektowania się popołudniową herbatą, czy po prostu w chwili, kiedy chcemy oderwać się od codziennego zgiełku i odnaleźć wewnętrzną harmonię. 

tworzenie własnych ozdób

Kuchnia jako serce domu 

Styl hygge przenosi swoje podejście do życia również na obszar kuchni. Stół zastawiony świeżymi produktami, drewniane akcenty i delikatne naczynia tworzą atmosferę rodzinnej gościnności. Warto dodać, że filozofia hygge nie tylko podkreśla samą chwilę spożywania posiłku, ale także wartość spędzania czasu z bliskimi.  Za kuchennym stołem powinniśmy bez pośpiechu cieszyć się jedzeniem i celebrować chwile z najbliższymi.  

Kreatywne artefakty we wnętrzach 

Hygge jest wyrazem osobistej kreatywności i sposobu wyrażania siebie. Tworzenie ozdób, obrazów czy rękodzieła staje się integralną częścią tego stylu życia. To nie tylko sposób na personalizację wnętrza, ale także sposób na tworzenie jeszcze bardziej przyjaznej i autentycznej atmosfery. Te elementy sprawiają, że przestrzeń staje się jeszcze bardziej przytulna. Tworzenie własnych dekoracji lub rękodzieła jest jednocześnie relaksującym i terapeutycznym zajęciem pomagającym złapać oddech i uwolnić indywidualną kreatywność.  

Szukasz twórców stylu hygge? 

Jesteśmy zespołem projektantów z pasją do tworzenia harmonijnych i komfortowych wnętrz. MAZZANI przekształci mieszkanie tak, aby styl hygge zagościł w nim na stałe. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całym kraju. 

Pytania naszych klientów: 

Czym jest styl hygge i dlaczego jest tak popularny w aranżacji wnętrz?

Nastawienie hygge to skandynawska filozofia życia, która promuje prostotę, przytulność i cieszenie się drobnymi przyjemnościami. W aranżacji wnętrz oznacza to wybór naturalnych materiałów, stonowanych kolorów i tworzenie harmonijnej, relaksującej przestrzeni. 

Jakie materiały i kolory są typowe w tym stylu?

Charakterystycznymi materiałami dla tego stylu są drewno, len, wełna i naturalna skóra. Kolory to głównie biel, beż, pastele oraz ciepłe odcienie szarości. Wspólnie materiały i kolory tworzą spokojną i przytulną atmosferę.

Czy można zastosować styl hygge w małych wnętrzach?

Tak, doskonale sprawdza się on w małych przestrzeniach. Dbałość o minimalizm, odpowiednie oświetlenie i wybór funkcjonalnych mebli pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jak wykorzystać elementy przyrody w stylu hygge?

Elementy przyrody, takie jak rośliny doniczkowe, drewniane ozdoby czy kamienne akcenty, można łatwo dodać do wnętrza w stylu hygge. Rośliny wprowadzają kojącą zieleń i oczyszczają powietrze. Naturalne materiały dodają ciepła i przytulności w domu.