ścianka działowa między salonem i sypialnią
12
kwi

Kanapa czy łóżko? 

Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć przy posiadaniu wystarczająco obszernego pokoju dziennego, to czy chcemy spać na łóżku, a przy tym mieć mniej przestrzeni, czy może na rozkładanej kanapie i dzięki temu zyskać więcej miejsca w pomieszczeniu? Jeśli zdecydujesz się na wstawienie do salonu łóżka, musisz liczyć się z tym, że w otoczeniu pojawią się dwa spore meble, które zajmą znaczną część powierzchni, a być może dałoby się spożytkować ją w inny sposób. Natomiast wybierając kanapę – najważniejsze, abyś był świadomy, że konieczne będzie jej składanie i rozkładanie, a alternatywa ta nie będzie tak komfortowa, jak łóżko z wygodnym materacem. 

W sytuacji, gdy pomieszczenie przekracza 20m² dobrym rozwiązaniem jest zakupienie zarówno łóżka, jak i kanapy. Dlaczego? Po pierwsze – będzie możliwe rozdzielenie tych dwóch stref, a po drugie – powstanie większe pole do popisu podczas urządzania takiego wnętrza. Projektowanie takiej przestrzeni może okazać się interesującym wyzwaniem. Z kolei, jeśli pomieszczenie nie należy do przestronnych i dodatkowe umeblowanie się w nim nie zmieści – nic straconego. Z posiadania w dwufunkcyjnym pokoju jedynie kanapy również płyną korzyści. Jedną z nich z pewnością jest fakt, że gdy się obudzisz i ją złożysz, powrót do spania nie będzie tak kuszący, jak przy obecności łóżka, a skoro nie będzie go w czterech ścianach, będziesz mógł pozwolić sobie na duży i wygodny narożnik. 
 

regał pomiędzy salonem a sypialnią

Jak rozdzielić te dwie części? 

Przestronny salon z sypialnią ma za zadanie zapewniać domownikom swobodę i komfort o każdej porze dnia i nocy, toteż właściwe zaaranżowanie wnętrza jest niezwykle ważne. Projekt powinien pozwalać jednocześnie na wygodne przyjmowanie gości oraz spokojny odpoczynek. Niezależny pokój gościnny oraz miejsce do spania bez wątpienia pozwolą domownikom zyskać poczucie prywatności. Jeżeli Twój wybór padł na umieszczenie w czterech ścianach równocześnie łóżka oraz kanapy, powinieneś się zastanowić nad efektywnym rozdzieleniem aranżacyjnej fuzji, co bez wątpienia może nie okazać się tak łatwe, jak na pierwszy rzut oka. Pierwsze skrzypce w tym przypadku gra układ pomieszczenia, przez co należy wziąć pod uwagę położenie okien, drzwi, a także ewentualną obecność skosów. Strefy można wyodrębnić poprzez zastosowanie różnego rodzaju przegród pasujących stylem wykonania i kolorystyką do całego wystroju. Najpowszechniejsze metody na oddzielenie salonu od sypialni to: 

  • ścianka działkowa, 
  • parawan – np. płócienny lub drewniany, 
  • kotara, 
  • drzwi przesuwne, 
  • ażurowe przepierzenie, 
  • meblościanka, 
  • regał ażurowy, 
  • szklana przesłona. 

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem z powyższych jest zastosowanie ścianki działowej lub parawanu, którego możemy znaleźć rozmaite długości oraz szeroką gamę kolorystyczną i wzorzystą, gdy starannie przeszukamy sklepy meblowe. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzi się ścianka wykonana z szyb – będzie spełniać swoją funkcję, czyli podzieli jedno pomieszczenie na dwie części i co więcej, nie ograniczy światła tylko do jednej części pokoju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szybko będzie się brudzić oraz nie zasłoni części sypialnianej, co wiąże się z brakiem prywatności podczas wizyty gości. 

Inną interesującą ideą na tego typu alokację jest zaopatrzenie się w zasłony. To o tyle dobre rozwiązanie, że w każdym momencie, na przykład tuż przed snem albo kiedy będą zbliżać się odwiedziny znajomych – możemy całkowicie zasłonić część sypialnianą, która stanie się całkowicie niewidoczna. Dodatkowy atut to możliwość wyboru odpowiedniej kolorystyki – jasny odcień – na przykład kremowy albo pastelowy – sprawi, że wnętrze optycznie się powiększy, co w takiej sytuacji jest mile widzianym zabiegiem. 

Jednym z niebanalnych sposobów na dezintegrację przestrzeni jest umieszczenie w niej regału. Właściwie dobrany, poza spełnieniem swojego zadania, niepodważalnie doda także charakteru obydwóm strefom, a ponadto doskonale nada się do przechowywania czy eksponowania różnych rzeczy, np. książek, kwiatów czy pudełek. Jeśli zdecydujesz się na postawienie regału między łóżkiem a kanapą, warto wybrać taki, który będzie miał co najmniej 1,5 m, aby zasłonił łóżko. 
 

szklane, przesuwne drzwi do sypialni

Od marzeń do rzeczywistości w kilku krokach!

Podczas czytania naszego artykułu mogłeś przekonać się, że możliwe jest pogodzenie funkcji spania z pokojem dziennym, nie wykraczając poza jego ściany, a co więcej – nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. A skoro dotarłeś aż tutaj, może warto rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania do własnych czterech kątów? Realizując tę ideę, z pewnością przyda Ci się pomocna dłoń fachowca od MAZZANI, który zadba o Twoje potrzeby i doprowadzi przedsięwzięcie, jakim jest projekt całego domu lub mieszkania, do jak najlepszego efektu.  
 

Pytania naszych klientów:

Kanapa czy łóżko w pokoju dziennym z sypialnią?

Wszystko zależy od powierzchni, jaką dysponujemy. Jeśli metraż wynosi 20 m2 lub więcej, warto wstawić do pomieszczenia jednocześnie kanapę i łóżko, chociażby ze względu na własną wygodę. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycja aż takiej powierzchni, lepszą decyzją będzie zaopatrzenie się w rozkładaną kanapę. 

Czym oddzielić sypialnię od salonu znajdujące się w jednym pomieszczeniu?

Najpopularniejszą metodą na rozdzielenie tych dwóch funkcji jest wstawienie ścianki działowej bądź parawanu. Nie jest to jedyne rozwiązanie, a do innych sposobów wartych uwagi należą m.in. drzwi przesuwne, szklane przesłony, zasłony i regały.