duże biurko z wygodnym fotelem
06
kwi

Jak urządzić pokój dla nastolatka? 

W pokoju młodzieżowym obowiązują inne zasady niż w dziecięcym. Jest to już „dorosła” przestrzeń, która pełni wiele funkcji – jest sypialnią, miejscem do nauki, pracy, spotkań ze znajomymi oraz realizowania pasji. Ważnym aspektem jest też aranżacja pokoju, która powinna być kompromisem pomiędzy wymaganiami rodziców a marzeniami młodego człowieka. 

Urządź pokój wspólnie z nastolatkiem  

Odwiedzenie sklepów meblarskich i wnętrzarskich wspólnie z nastolatkiem jest bardzo ważne, aby upewnić się, że pokój spełni jego potrzeby i oczekiwania. Nie należy narzucać rygorystycznych zasad, ale raczej włączyć się w proces twórczej aranżacji i pomagać w wyborze mebli oraz dodatków. 

To doskonały sposób, aby rodzice pokazali, że są zainteresowani potrzebami i oczekiwaniami dziecka. To także okazja do budowania bliższych relacji i zrozumienia dla jego indywidualności.  

pokój nastolatki pełen kolorów

Wyposażenie pokoju nastolatka  

Pokój młodzieżowy to miejsce, w którym młody człowiek spędza dużo czasu. Służy do nauki, relaksu i odpoczynku oraz jest miejscem do przechowywania rzeczy. Dlatego tak ważne jest, aby był on odpowiednio wyposażony, by spełniać wszystkie potrzeby lokatora. 

Ważne jest wygodne łóżko, które powinno mieć szerokość co najmniej 90 cm. Modele rozkładane lub z dodatkowym miejscem do spania są szczególnie praktyczne, ponieważ umożliwiają wygodne przenocowanie gości. 

Istotne jest posiadanie strefy do nauki. Aby to osiągnąć, niezbędne jest biurko z ergonomicznym krzesłem, które zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa. Blat biurka powinien być jak najbardziej obszerny, by zmieścić wszystkie niezbędne do nauki przedmioty, takie jak komputer, książki, zeszyty i pomoce naukowe. Dodatkowe półki, nadstawki i szafki też się przydadzą. Ścianę nad strefą do nauki można zaaranżować z wykorzystaniem tablicy magnetycznej lub korkowej, na której nastolatek umieści plan lekcji, notatki i zdjęcia z przyjaciółmi. Farba tablicowa to też dobre rozwiązanie dla prywatnych zapisków. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto zakupić markery kredowe, które nie rozmazują się tak jak tradycyjna kreda. 

Odpowiednie oświetlenie to podstawa. Nastolatki często uczą się i czytają w łóżku, dlatego istotne jest, aby w pokoju była dobra lampa, która może być regulowana w zasięgu i kącie padania światła. Należy też zainwestować w dodatkowe oświetlenie w strefie do nauki, takie jak lampka stołowa lub plafon. 

Warto pomyśleć o miejscu do przechowywania rzeczy. Odpowiednio duża szafa umożliwi schowanie wszystkich ubrań, obuwia i innych przedmiotów, a dodatkowe półki i kosze pomogą w zachowaniu porządku. 

Pokój młodzieżowy powinien być miejscem zapewniającym komfort i bezpieczeństwo, dlatego wskazane jest, aby W zadbać o jego wystrój, wykorzystując ulubione kolory i dodatki młodego człowieka, np. plakaty, fototapety, ramki na zdjęcia czy inne elementy dekoracyjne. 

Przestrzeń ta jest miejscem, w którym nastolatek spędza dużo czasu, powinien być więc odpowiednio wyposażony i zaprojektowany. Wszystkie powyższe elementy pomogą w stworzeniu przestrzeni, która będzie sprzyjać nauce, odpoczynkowi i relaksowi. 

biała toaletka z dużym lustrem 

Na jakie kolory pomalować pokój nastolatka? 

Jeśli chodzi o wybór kolorów ścian w pokoju młodzieżowym, to warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Z jednej strony, stonowane odcienie takie jak biel, szarość czy beż są uniwersalne i zawsze prezentują się dobrze. Są one również neutralne i nie będą rozpraszać uwagi podczas nauki. Z drugiej strony, nastolatkowie czasami chcą otaczać się bardziej intensywną kolorystyką, co jest całkowicie naturalne. W takim przypadku warto rozważyć wybór błękitu lub zieleni – te wyraziste barwy korzystnie wpływają na samopoczucie. 

Niezależnie od tego, jakie kolory wybierzesz, ważne jest, aby pamiętać o umiarze. Zbyt wiele intensywnych barw może być przytłaczające i utrudniać relaks. Jeśli nastolatek zafascynowany jest na przykład żółtym, pomarańczowym lub czerwonym, warto zaproponować mu pomalowanie tylko jednej ściany takim kolorem. W ten sposób zachowasz równowagę i zapewnisz przestrzeń, która jednocześnie będzie odpowiadać jego gustowi i potrzebom. 

Pokój dla nastolatki a dla nastolatka  

Dla młodej kobiety zaczynającej swoją podróż w świecie dorosłych ważnym elementem w pokoju może być toaletka. Powinna znaleźć się w odpowiednim miejscu, które będzie wystarczająco duże i komfortowe. Warto zadbać o to, aby w jej pobliżu znalazło się duże lustro i odpowiednie oświetlenie, zbliżone do światła naturalnego.  

Jeśli dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, warto rozważyć wydzielenie osobnej garderoby. To pozwoli na utrzymanie ładu i porządku, a także ułatwi codzienne funkcjonowanie. W przypadku pokoju dla nastolatki nie ma jednej recepty na modne wnętrze. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb i zainteresowań.  

W zależności od wieku i zainteresowań chłopca potrzeby i oczekiwania będą się różnić. W każdym przypadku ważne jest, aby zapewnić mu miejsce, w którym będzie mógł swobodnie się rozwijać i realizować swoje pasje. Warto wybrać uniwersalną bazę w postaci prostych mebli w łatwej do uzupełnienia kolorystyce, np. w odcieniach szarości, a następnie dostosować ją do indywidualnych potrzeb i preferencji.   

pokój nastolatka w różnych odcieniach szarości

Pokój młodzieżowy na poddaszu  

Pokój na poddaszu to idealne miejsce dla nastolatka, który potrzebuje prywatnego i spokojnego miejsca do nauki i innych aktywności. Jedną z najważniejszych zalet tego typu pomieszczenia jest fakt, że jest ono oddalone od reszty domu, co zapewnia dodatkową prywatność i ciszę. Kolejną zaletą jest możliwość dobrego doświetlenia pokoju światłem dziennym, co nadaje mu atrakcyjnego wyglądu i sprzyja skupieniu. 

Wyzwaniem przy aranżacji pokoju na poddaszu są skosy, które trudno jest wykorzystać w odpowiedni sposób. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zabudowy na wymiar, dostosowanej do kształtu pomieszczenia. Innym pomysłem jest umieszczenie niższych regałów i szafek, tak by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. 

Nasze projekty to połączenie klasycznej elegancji i nowoczesności

Wnętrze pokoju młodzieżowego może być wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscem, w którym nastolatek będzie czuć się komfortowo i swobodnie. Aby stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, warto skorzystać z praktycznych porad zawartych w powyższym artykule. Jeśli jednak nie jesteś pewny swoich wyborów, możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalnego projektanta wnętrz MAZZANI. Dzięki jego doświadczeniu i wiedzy aranżacja mieszkania lub domu na pewno będzie wyglądała wyjątkowo i spełni wszystkie Twoje wymagania. 

Pytania naszych klientów:

Dlaczego odwiedzenie sklepów wnętrzarskich z nastolatkiem jest ważne?

Odwiedzenie sklepów z nastolatkiem pozwala upewnić się, czy pokój spełni jego potrzeby i oczekiwania oraz czy umożliwi mu wyrażenie swojego własnego stylu i kształtowanie indywidualności. 

Jakie są niezbędne elementy wyposażenia pokoju nastolatka?

Niezbędne elementy wyposażenia pokoju nastolatka to wygodne łóżko, strefa do nauki (biurko i krzesło), a także półki, szafki. Wszystkie te elementy powinny być ergonomiczne i funkcjonalne, by spełniać wszystkie potrzeby młodego człowieka.