Spis treści:
Wciąż w modzie butelkowa zieleń
Butelkowa zieleń odnosiła wielkie sukcesy w latach 90., gdzie pojawiła się nie tylko we wnętrzach, ale również w modzie. Zdeklasowały ją odcienie szarości, beżu i bieli, ale od paru lat obserwuje się jej powrót. Butelkowa zieleń zagościła najpierw w damskiej garderobie, aby później całkiem śmiało wkroczyć ponownie do naszych wnętrz, nadając im elegancji i odrobiny luksusu. Z czym ją połączyć? Gdzie zastosować? Do jakiego stylu pasuje?
Czym jest butelkowa zieleń?
Kolor ten to przede wszystkim dojrzały, nasycony, głęboki odcień zielonego. Potocznie nazywana jest butelkową, gdyż kojarzy się z charakterystycznym, ciemnym odcieniem niektórych butelek. Zieleń ta jest pochodną koloru cyjanowego – stąd niebieskie tony.
Butelkowa zieleń to kolor chłodny, więc decydując się na nią należy pamiętać, aby stworzyć jej odpowiednie warunki. Jeśli ma być odcieniem dominującym we wnętrzu, powinniśmy pomyśleć nad dodatkami w ciepłych, delikatnych barwach. Butelkowa zieleń może sama być również dopełnieniem wnętrza. Idealnie sprawdza się jako kolor dodatków czy mebli.
Kojarzy nam się nie tylko z naturą – liśćmi i trawami – ale także z luksusem i elegancją. Choć pamiętamy jak popularna była w latach 90., to swoje tryumfy świeciła również w epoce wiktoriańskiej. Idealnie współgrała ze złotą sztukaterią, marmurowymi kominkami i kryształowymi żyrandolami w bogatych pałacach czy rezydencjach.
Ze względu na swój spokojny charakter idealnie nadaje się dla osób ceniących sobie harmonię i porządek. Równie korzystnie wpływa na koncentrację, dlatego też jest bardzo często spotykana w bibliotekach czy gabinetach. Nad zastosowaniem tego koloru, np. na ścianach, powinny pomyśleć osoby pracujące w domu oraz te, które cenią sobie porządek – łatwo utrzymać go w czystości.
Z czym połączyć butelkową zieleń?
Projektując wnętrza najczęściej łączy się butelkową zieleń z:
- złotem – połączenie to jest bezkonkurencyjnym faworytem w projektach wnętrz. Wspaniale komponuje się z głębią zieleni i ją podkreśla, nadając wnętrzom nienachalnego szyku;
- pudrowym różem – połączenie to idealnie sprawdzi się tam, gdzie zagościć ma elegancja i przytulność;
- szarym – można użyć i jaśniejszego, i ciemniejszego odcienia. Barwa ta pasuje niemal do każdego koloru. Jaśniejsze odcienie szarości rozjaśnią butelkową zieleń, wprowadzając poczucie harmonii i spokoju;
- bordowym – chcąc wprowadzić do pomieszczenia odrobinę luksusu, a nawet przepychu można połączyć butelkową zieleń z kolorem bordowym. Wytworność i elegancja tego połączenia kojarzy się królewskimi szatami;
- purpurą – jest to kolejny kolor kojarzący się z królewskością. Dodanie tej barwy do butelkowej zieleni nada wnętrzom klasy i luksusu.
Niestety butelkowa zieleń optycznie pomniejsza pomieszczenia. Projektując niewielkie wnętrza, należy wprowadzić ją w formie dodatków – wazonów, koców czy poduszek. Jednakże to nie oznacza, że nie może pojawić się na ścianach. Lamperie w kolorze butelkowej zieleni nadadzą pomieszczeniu charakteru i go nie pomniejszą. Całe ściany w tym kolorze będą dobrze wyglądać w pokojach z dużym metrażem. Niekiedy można spotkać również sufit pomalowany na butelkową zieleń. W takim przypadku dobrze jest użyć, np. białych listw przysufitowych, które nie tylko podzielą przestrzeń, ale również nadadzą jej lekkości. Butelkową zieleń można spotkać też we wnętrzach z dużymi oknami czy lustrami.
Jednakże nawet ogromny metraż może nie uchronić nas od poczucia przytłoczenia. Idealnym rozwiązaniem, bez względu na wielkość pomieszczenia, będzie pomalowanie tylko jednej ze ścian tym kolorem.
Pamiętajmy, że oprócz farby możemy wybrać tapetę, a nawet płytki w odcieniu butelkowej zieleni.
W jakim stylu najlepiej odnajdzie się butelkowa zieleń?
Styl glamour i Art Deco | Styl skandynawski i boho | Styl modernistyczny |
Projektując wnętrze w tych stylach, najlepiej połączyć butelkową zieleń z szarościami, beżami i złotem. Elegancki marmur bądź białe meble idealnie przełamią uczucie ciężkości. Dobrze współgra także z tonami, od których pochodzi, np. z niebieskim. Zastosowanie efektu ombre, gdzie butelkowa zieleń łagodnie przejdzie w seledyn, złoto czy błękit sprawi, że wnętrze będzie przyciągało uwagę. | Butelkowa zieleń idealnie współgra z drewnem oraz naturalnymi kolorami, takimi jak: żółć, brąz czy beż. Białe meble oraz dodatki wspaniale dopełnią, zarówno skandynawską aranżację, jak i w stylu boho. Najlepiej sprawdzi się w norweskim koselingu, który uwielbia kontrasty. Projektując wnętrze w tych stylach, najlepiej użyć butelkowej zieleni w dodatkach i tkaninach. Nie oznacza to, że nie możemy zastosować jej na ścianach. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się fototapety czy tapety, np. w geometryczne wzory. | We wnętrzach w stylu modernistycznym butelkowa zieleń najlepiej odnajdzie się w połączeniu z neutralnymi kolorami lub czernią. |
Meble w odcieniu butelkowej zieleni
Ten kolor szczególnie upodobały sobie tapicerowane meble. W połączeniu z aluminiowym czy złotym stelażem można uzyskać niesamowicie wytworny efekt. Butelkowa zieleń będzie przepięknie się prezentować na meblach z aksamitu, welwetu czy weluru, które będą odbijały światło.
Nietypowym, ale i ciekawym pomysłem są stoliki w tymże kolorze. Ze względu na mocny odcień, najlepiej wybierać mebel o prostej konstrukcji, który nada wnętrzu elegancję i niezwykły charakter.
Meble, które najczęściej wykorzystują ten kolor to:
- fotele,
- sofy,
- szezlongi,
- kanapy,
- narożniki,
- krzesła.
Jeśli chodzi o dodatki, to są to:
- dywany,
- abażury,
- pufy,
- poduszki,
- koce,
- zasłony.
Butelkowa zieleń ma naprawdę wiele zastosowań. Od ścian po meble i dekoracje, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Wnętrza, w których będziesz się dobrze czuł
Marzy Ci się aranżacja z zastosowaniem butelkowej zieleni, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? MAZZANI pomoże z zaprojektowaniem wnętrz w każdym stylu i w każdym kolorze. Pokażemy, że białe czy żółte fotele na tle ciemnozielonej ściany to stylowe i ciekawe połączenie. Stacjonarnie pracujemy w Warszawie, ale usługi online świadczymy na terenie całej Polski. Zapraszamy do rozmowy!
Pytania naszych klientów:
Czy butelkowa zieleń nadaje się do małego pomieszczenia?
Oczywiście! Jednakże w niedużych pokojach powinno się stosować przede wszystkim dekoracje w kolorze butelkowej zieleni, ponieważ ta optycznie pomniejsza. Jeśli koniecznie ma znaleźć się na ścianach, to idealnym rozwiązaniem będą lamperie w tymże odcieniu.
Jakie kolory łączyć z butelkową zielenią?
Butelkowa zieleń pasuje do wielu kolorów. Można łączyć ją zarówno z jasnymi barwami, które nadadzą wnętrzu lekkości, jak i ciemnymi, które dodadzą pomieszczeniu elegancji i luksusu. Najczęściej łączy się ją z: purpurą, złotem, pudrowym różem, szarością i kolorem bordowym.
Z jakim stylem łączyć butelkową zieleń?
Ten odcień zieleni będzie dobrze wyglądać ze stylem glamour i Art Deco. W tym wypadku najlepiej połączyć ją z szarościami, beżami i złotem. Lekkości butelkowej zieleni nadadzą białe meble czy dodatki. To połączenie również sprawdzi się w stylu skandynawskim i boho, gdzie ciemnozielony raczej powinien występować jako kolor akcesoriów. Również wnętrza modernistyczne z chęcią wykorzystują butelkową zieleń, gdzie dopełni ją, np. czerń.
Jakie korzyści ma butelkowa zieleń?
Butelkowa zieleń korzystnie wpływa na spokój i koncentracje, dlatego też bardzo często spotkać ją można w bibliotekach czy gabinetach. Oprócz tego nadaje wnętrzu harmonię i porządek – bardzo łatwo utrzymać ten kolor w czystości.