salon z elementami rustykalnymi
24
wrz

Powrót do korzeni

Jeżeli szukasz inspiracji na urządzenie swojego domu w unikalny sposób, uwielbiasz naturalne materiały oraz jasne, przestronne wnętrza, to nasza dzisiejsza propozycja będzie strzałem w dziesiątkę. Odstaw na bok nowoczesne, ciemne i często kontrastowe aranżacje, postaw na XIX wiek i to, co najlepsze w chłopskich domostwach z tego czasu.  

drewniane belki na suficie

Styl rustykalny – najważniejsze cechy  

Przede wszystkim należy podkreślić, że nurt ten zainspirowały chłopskie chaty z XIX wieku. Styl ten najlepiej sprawdzi się w starych domach, chłopskich chatkach lub odnowionych i przerobionych na domy starych stodołach. Jednak aranżacja ta jest na tyle elastyczna, że da się ją także zastosować w mieszkaniach. Najważniejsze walory stylu rustykalnego:  

  • ciepłe, przestronne wnętrza,  
  • naturalne materiały (drewno, wiklina, kamień), 
  • jasne kolory, 
  • harmonijne połączenie barw, bez zbędnych kontrastów,  
  • proste formy – brak zdobień, rzeźbień,  
  • bogate akcenty, nawiązujące do folkloru. 

Salon w stylu rustykalnym   

Zacznij od ścian – pomaluj je na biało, jeżeli możliwości domu pozwolą, postaraj się, aby widoczne były belki nośne, które zagwarantują niesamowity klimat. Postaw na drewniane okna, najlepiej w kolorze belek, aby całość była spójna. Podłogę wyłóż deskami, o jasnej barwie.  

Jeżeli chodzi o wyposażenie, to najważniejszym punktem takiego salonu będzie oczywiście kominek, który nie tylko ogrzeje całe pomieszczenie, ale nada całości klimatu i charakteru. Dodatkowo nawiązuje on do typowych kominów w starych chłopskich domach, które były punktem spotkań rodzinnych. Przed kominem ustaw drewnianą, surową ławę a za nią dużą kanapę w beżowym lub szarym odcieniu. Pod ławą połóż gruby dywan, bogaty w akcenty folklorystyczne, a na ławie gustowną serwetę we wzory i duży kolorowy wazon ze świeżymi kwiatami w środku.  

kamienna ściana w salonie

Czas na meble – tutaj oczywiście nie może zabraknąć przeszklonego kredensu i gustownej komody, najlepiej, aby były to proste meble, bez żadnych zdobień. Wykonane z surowego drewna, o naturalnym kolorze – im więcej natury, tym lepiej. Na oknach znaleźć powinny się firany we wzory, a także jasne, lekkie zasłony, ocieplające wnętrze. Na ścianach powieś proste obrazy, przedstawiające naturę i nie zapomnij o roślinach – zieleń to jeden z najważniejszych elementów stylu rustykalnego.  

Sypialnia w stylu rustykalnym 

Przechodzimy do bardzo ważnego pomieszczenia – sypialni, tutaj oczywiście także postawimy na jasne kolory – tym razem zastosujemy na ścianie jasny beż, a sufit utrzymamy w kolorze białym. Dobrym wyborem będzie pozostawienie belek nośnych na widoku, podobnie, jak w salonie – o ile to będzie możliwe. Na podłodze znaleźć się powinny deski, jednak tym razem w nieco ciemniejszym odcieniu brązu.  

Czas na najważniejszy element sypialni – łóżko, to powinno być w pełni drewniane i w rozmiarze king size. Przy każdym boku łóżka znaleźć powinien się gruby dywan, pełen wzorów i kolorów, nawiązujący do tradycji wiejskich. Po każdej stronie ustaw stoliki nocne w formie pieńków. Przed łóżkiem ustaw surową, drewnianą komodę, a obok niej otwarty regał, na którym umieścisz książki i różnego rodzaju dekoracje.  

W rustykalnej sypialni nie może zabraknąć bawełnianej pościeli, pełnej wzorów rodem z folkloru, a na oknach królować powinny jasne, grube zasłony. Na ścianach zawisnąć powinny kolorowe obrazy, rodzinne zdjęcia i lustra.  

Kuchnia w stylu rustykalnym  

Podobnie, jak pozostałe pomieszczenia, kuchnia utrzymana powinna być w jasnym kolorze – na potrzeby naszej aranżacji będzie ona beżowa, z białymi, kwadratowymi kafelkami. Na podłodze znaleźć się powinny kafelki stylizowane na kamień lub bezpośrednio kamienna posadzka.  

Sama kuchnia powinna być przestronna, wyposażona w białe szafki z drewnianymi blatami, okraszona srebrnymi i czarnymi wstawkami. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wyspę kuchenną, gdzie znajdzie się płyta indukcyjna, piekarnik oraz okap, a także miejsce do spożywania a posiłków. W rustykalnej kuchni nie powinno zabraknąć podwieszanych, w pełni przeszklonych szafek, gdzie prezentować się będzie okazale zastawa.  

kuchnia z wyspą

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Urządzanie wnętrz to prawdziwa sztuka. Wiemy o tym doskonale w MAZZANI, gdzie każdego dnia nasz zespół prezentuje najlepsze aranżacje, tak, aby Twój dom zachwycał Cię i Twoją rodzinę każdego dnia. Dołącz do nas i wspólnie odmieńmy obliczę naszych mieszkań. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są główne cechy stylu rustykalnego?

Styl ten charakteryzuje się przestronnymi pomieszczeniami, naturalnymi materiałami (drewno, wiklina, kamień), jasnymi kolorami oraz prostą i harmonijną formą.

Czy styl ten jest tylko dla osób posiadających domy jednorodzinne?

Nie. Styl ten świetnie sprawdzi się także w zwykłych mieszkaniach, gdzie przy odpowiednim użyciu kolorów, wyborze właściwych mebli i dodatków uzyskamy równie interesujący efekt.

Czy styl rustykalny ogranicza się tylko do odcieni bieli i beżu?

Oczywiście, że nie – dobrym wyborem jest także użycie odcieni szarości i zieleni, które także nawiązują do elementów natury.