beżowe ściany, złote dodatki w sypialni
10
sty

Elegancja stylu

Styl angielski definiuje przede wszystkim jedno słowo: elegancja. Wracający trend na wykorzystanie angielskiego stylu w dekoracji wnętrz jest ukłonem ku przeszłości. Ten styl, zawierający dodatki zarówno ze stylu wiktoriańskiego, jak i surowe rzemieślnicze wykończenia, jest wyborem niebanalnym i wyjątkowo przyciągającym uwagę.

biblioteczka na schodach

Reprezentacyjne elementy stylu angielskiego

Wnętrza urządzone w tym stylu łączą w sobie klasyczną elegancję i przytulność rustykalnego domku. Nie brakuje w nich romantycznych dodatków lub eleganckich wykończeń. Jest zarazem prosty i wyrafinowany. Jego charakter tworzą drobiazgi, które nadają całości wyjątkowy klimat. Wśród rozpoznawalnych cech stylu angielskiego znajdują się:

  • mnogość kolorów – angielskie wnętrza są pełne jasnych neutralnych kolorów jak biel, beż czy pudrowy róż, lecz nie brakuje też w nich akcentów butelkowej zieleni, szarości czy mocnej żółci,
  • bogactwo wzorów – wykończenia w stylu angielskim są pełne motywów kraty, kwiatów, pasków czy eleganckich rombów umieszczonych na różnych tekstyliach,
  • umeblowanie dobrej jakości – wśród przedmiotów codziennego użytku nie może zabraknąć tych wykonanych z drewna lub w skórzanym wykończeniu,
  • wykorzystanie tkanin – pośród dodatków trzeba znaleźć miejsce dla zasłon, dywanów, poduszek, koców czy ozdobnych narzut na kanapę,
  • wykończenie ścian – w angielskim stylu nie można pozostawić gładkich ścian, powinny być one ozdobione dekoracyjnymi listwami, nadającymi dworskiego klimatu.

 Gama kolorów

Bazą do stworzenia angielskich aranżacji jest wykorzystanie pastelowych kolorów. Dzięki nim wnętrza są bardzo przytulne, a razem z bogactwem dodatków nie tworzą zbyt krzykliwego efektu. Bardziej nowoczesna wariacja na temat stylu angielskiego opiera się na bieli i jasnej szarości. Ciekawym akcentem podkreślającym elegancję wystroju jest zastosowanie kilku mocniejszych odcieni w postaci przygaszonej ciemnej zieleni, głębokiego granatu czy klasycznego brązu.

Charakterystyczne wzory

Nieodłącznym elementem wykończenia angielskiego wystroju jest wykorzystanie wzorów. Są one obecne we wszystkich pomieszczeniach. Można je wprowadzać w postaci tapety na ścianach, dekoracyjnych poduszek, w obiciach foteli, a nawet zasłon czy dywanów. Najbardziej rozpoznawalnymi motywami są kwitnące kwiaty i szkocka krata, lecz ich cała paleta daje wiele możliwości wyboru. W wystroju można zdecydować się na jeden wzór lub stworzyć wariacje na ich temat, łącząc kilka z nich, finalnie uzyskując niepowtarzalny efekt.

zasłony w kwiaty

Wybór mebli

W angielskim wystroju królują solidne, zdobione meble. Wykonane są najczęściej z litego drewna, w jego naturalnym ciemnym kolorze lub wykończone w bieli. W sypialni nie może zabraknąć typowej dwudrzwiowej szafy z drzwiami udekorowanymi przeróżnymi ornamentami. Łóżko koniecznie powinno mieć tapicerowany zagłówek wykończony velvetowym materiałem. W przypadku łazienki fronty szafek muszą być żłobione, a uchwyty powinny nawiązywać do królewskich wnętrz i być wykończone w złocie. Do kuchni najlepiej wybrać białe szafki z frezowanymi frontami. Postaw na zdobione uchwyty, a blat pozostaw w naturalnym kolorze drewna. W salonie nie może zabraknąć mocnej komody i wysokiego regału na książki, który zastąpi domową biblioteczkę, bez której nie można sobie wyobrazić angielskiego wnętrza. Jeżeli chodzi o meble tapicerowane, typowym wyborem jest sofa chesterfield i fotel o bogatym wykończeniu. Ich obicie powinno być wykonane z miękkiego materiału, najlepiej w mocnym kolorze.

Wykończenia i materiały

Ściany i podłoga nie mogą zostać wyłącznie tłem. Na ścianach nie może zabraknąć boazerii. Jednak angielska wersja zupełnie nie przypomina tej, kojarzonej ze starych polskich domów. Panele, charakterystyczne dla tego stylu, układa się tylko do połowy ściany i często maluje w kolorze występującym nad nimi. Jest to rozwiązanie najczęściej widoczne w korytarzu lub przedpokoju. Na ścianach w salonie dużo lepiej sprawdzają się listwy ułożone w kształt prostokąta. Taka sztukateria świetnie nawiązuje do eleganckich angielskich dworów. Na podłodze zazwyczaj umieszcza się panele wykonane z drewna i płytki przypominające naturalny kamień.

Dodatki uzupełniające wnętrze

Angielski styl wyróżnia się bogactwem zdobień. We wszystkich wnętrzach widoczne są:

  • figurki,
  • ozdoby,
  • pamiątki,
  • książki.

Wśród wystroju salonu i sypialni nie może zabraknąć długich firan i zasłon czy też ozdobnych koców i poduszek w różnych wzorach.  W łazience szczególną rolę odgrywają baterie umywalkowe i prysznicowe. Idealnie pasują te w kolorze złota lub miedzi o charakterystycznych zdobionych kurkach. Poza tymi dodatkami w całym domu wiszą lustra, zegary czy obrazy w fantazyjnych ramach. Te wszystkie detale tworzą niepowtarzalny klimat i nadają przestrzeni niesamowitego szyku.

lamele w salonie

Piękne i funkcjonalne wnętrza

Styl angielski to połączenie elegancji, tradycji i komfortu. Urządzenie mieszkania w tym stylu to podróż w czasie i przestrzeni, gdzie klasyka idzie w parze z funkcjonalnością. Dzięki doświadczonemu projektantowi wnętrz MAZZANI, Twoje wnętrza angielskie nabiorą niepowtarzalnego charakteru. Nasz architekt wnętrz stworzy dla Ciebie przestrzeń, w której tradycyjne elementy współgrają z nowoczesnym komfortem. Odkryj zalety projektowania i przekształć swoje mieszkanie w angielską oazę elegancji i wygody. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.