kuchnia z ciemnymi szafkami i z cegłą na ścianie
06
kwi

Styl Industrialny

Styl ten wywodzi się z amerykańskich lat 50. XX w. To okres, w którym rozpoczęto przekształcać stare, nieużywane fabryki oraz inne budowle przemysłowe w budynki mieszkalne. Takie powierzchnie dawały dużo możliwości w tworzeniu niebanalnych, przyciągających oko wnętrz i tak jest również dzisiaj. Projekty industrialne najczęściej kojarzą się nam ze sporymi, otwartymi przestrzeniami – wysokie sufity i mała ilość ścian to jedne z najbardziej charakterystycznych cech takich lokali. Nie jest to jednak styl zarezerwowany tylko dla tego typu miejsc. Klimat industrialny uzyskamy nawet w niewielkich pomieszczeniach, jednakże przy lokum o mniejszych rozmiarach niezwykle ważna jest dbałość o detale – odpowiednia kolorystyka, stylowe meble czy gra światłem. Duża ilość światła, prostota aranżacji, a także dobrze zbalansowana surowość pokoi to kwintesencja tego nurtu. 

Kolorystyka  

Wyróżniamy dwie odmiany aranżacji industrialnej – klasyczna oraz unowocześniona (inaczej nazywana loftową). Klasyczny industrializm możemy rozpoznać po skrajnej surowości i radykalnym, minimalistycznym doborze barw lub tekstur. Najczęściej wybierane kolory to: 

  • biel,  
  • czerń,  
  • szarości,  
  • beże. 

Natomiast ulubionymi materiałami i teksturami są: 

  • drewno (najczęściej w stylu vintage lub retro), 
  • metale, 
  • cegła,  
  • szkło,  
  • beton. 

Nowoczesna odmiana zaliczana jest już do tych bardziej przytulnych. Łączy w sobie surowość klasyki, jak również domowy, swojski klimat. Pojawiają się tu dodatki ocieplające wnętrza, przyjemne w dotyku tekstylia, a paleta barw jest odważniejsza, bo oprócz kolorów bazowych widoczne są: 

  • zielenie,  
  • burgundy,  
  • granaty. 
salon – beton i cegła na ścianach

Meble, które stworzą stylową przestrzeń 

Oprócz odpowiednio dobranej kolorystyki mieszkania ogromnie istotny jest charakter innych elementów znajdujących się w pomieszczeniach jak np. meble, dodatki lub inne akcenty nadające miejscu industrialnego ducha. Ściśle określona stylistyka projektów industrialnych daje możliwość stworzenia listy rzeczy, które pojawiając się w remontowanym lokum, dadzą gwarancję uzyskania efektu loftowego rodem z lat 50. USA: 

  • duże okna – światło w przestrzeniach industrialnych odgrywa kluczową rolę, a jeśli potrzebujemy je zasłonić, zdecydujmy się na rolety wpasowujące się w styl otoczenia;  
  • meble vintage – najlepiej te, które wpisują się w styl „przemysłowy”, drewniane, w geometrycznych kształtach oraz o neutralnych kolorach; 
  • metalowe elementy – metal lub imitujące go dodatki to nieodłączna część omawianego stylu, każdy jego miłośnik powinien posiadać elementy z tego tworzywa, a metal w połączeniu z drewnem to duet idealny do takich miejsc; 
  • lampy – najlepiej proste oraz minimalistyczne, mnogość lamp gwarantuje ogromną ilość światła różnego rodzaju, a więc podstawy wnętrza industrialnego; 
  • niewielka liczba dodatków – industrialność to w urządzaniu surowość i prostota, a więc wszelkie dodatki również powinny takie być, a ich ilość ograniczona.  

Beton, cegła, drewno oraz metal to idealna baza do stworzenia mieszkania lub domu inspirowanego fabrykami. Natomiast te elementy w połączeniu ze szkłem, najlepiej tym w najprostszych kształtach, to podstawa aranżacji industrialnej. Naturalne materiały, pozorna niedbałość w wykończeniu lub efekt wiecznie nieskończonego remontu to kwestie, o których warto pamiętać.

Światło, jak już zostało wyżej wspomniane, to bardzo ważna część wystroju i niejednokrotnie to ono właśnie decyduje o klimacie, jaki uzyskamy w swoim lokum. W stylu industrialnym najczęściej stosuje się okna witrażowe, aby dostęp światła był jak największy. Następnym istotnym punktem są lampy, których duża liczba gwarantuje utrzymanie charakteru również wieczorami. Widoczne kable, zwisające żarówki pozbawione kloszy czy widoczne rury, uzupełnią surowy minimalizm. Jeśli dysponujemy lokalem o mniejszej powierzchni niż katalogowe lofty, ciekawym rozwiązaniem będzie wprowadzenie dużej ilości luster, dzięki czemu nasze pomieszczenie wizualnie się powiększy. 

zwisające żarówki bez kloszy

Wnętrze w stylu industrialnym 

Każda przestrzeń ma potencjał, aby stać się wnętrzem industrialnym. Możemy urządzić cały metraż w tym klimacie albo wprowadzić tylko konkretne elementy wystroju i zdecydować się na eklektyzm. Częstą praktyką w lokum inspirowanym stylem industrialnym jest posiadanie jednej lub wielu ścian z cegły czy architektonicznego betonu. Kolory są stonowane a meble proste w swej budowie. Kuchnia jest utrzymana najczęściej w ciemnej kolorystyce, pełna naturalnych materiałów – drewna, cegły czy właśnie jakże lubianego betonu.

Sypialnia to w domu miejsce największego wyciszenia – miejsce spokoju oraz odpoczynku. To więc dobra okazja do próby zrezygnowania z ogromnej ilości światła i wprowadzenia rozwiązań mających na celu stworzenie przytulnego miejsca z szeregiem lamp czy miłych materiałów, jak i innych ciekawych faktur. Pełna światła, w tym również tego słonecznego, będzie natomiast industrialna łazienka z wolnostojącą, dużą wanną albo oszklonym witrażowo prysznicem. Sporych rozmiarów, dobrze oświetlone lustro nad umywalką w otoczeniu drewnianych półek to kolejne części składowe, które muszą znaleźć się w przestrzeni tego rodzaju. 

szara łazienka z wolnostojącą wanną

Projektowanie wnętrz to dla nas sztuka

Różnorodność rozwiązań w stylu industrialnym sprawia, że każdy może znaleźć w nim coś dla siebie i zaczerpnąć to, co dla niego najlepsze. Jest określany mianem nowoczesnego, ale zawiera w sobie także elementy klasyki. Urządzenie wnętrza w takim stylu może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty, który podpowie, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu. Specjaliści z MAZZANI z chęcią doradzą, jak urządzić przestrzeń w stylu industrialnym. 

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl industrialny?

Styl industrialny inspirowany jest przemysłem i wyglądem starych fabryk. To zamiłowanie do nowoczesności i historii jednocześnie. 

Jak zaaranżować ścianę w stylu industrialnym?

Oprócz charakterystycznej cegły lub betonu do takiego wnętrza najlepiej nadadzą się biele, beże i szarości. 

Jak ocieplić styl industrialny?

Najlepiej zrobią to dodatki – poduszki, zasłony, donice, koce. Dobrym rozwiązaniem będą też obrazy, plakaty czy inne grafiki.