biało czarna kuchnia
18
sty

Powściągliwość i przytulność

Nazwa stylu japandi pochodzi od trendu japońskiego (japan) oraz skandynawskiego (skandi). Jest on stosunkowo nowym stylem wnętrzarskim (przez niektórych nazywany jest filozofią życia) ponieważ na świecie znany jest zaledwie kilka lat, a do Polski zawitał dopiero niedawno. Japandi łączy w sobie japońską powściągliwość oraz skandynawską przytulność. Jak urządzić wnętrza w tym stylu? Czym się charakteryzuje? Jak wygląda? Jeżeli jesteście ciekawi, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania, to koniecznie musicie zapoznać się z poniższym artykułem.

jadalnia z welurowymi krzesłami

Japandi – cóż to takiego?

Kluczowym w japandi jest styl minimalistyczny cechujący się jasną i lekką odsłoną skandynawską. Przeznaczony jest on przede wszystkim dla osób lubiących stonowane wnętrza, które swoim charakterem i aranżacją pozwalają na wyciszenie się oraz odnalezienie wewnętrznej harmonii. Dodatki wykorzystywane w tym stylu powinny być przede wszystkim mniej dekoracyjne, ale za to bardziej naturalne i funkcjonalne. Jedną z głównych przesłanek tego miksu trendów skandynawskich i japońskich jest odnajdywanie piękna w prostocie, naturalnych materiałach i barwach pochodzących z otaczającej nas natury.

Cechy charakterystyczne stylu japandi

Styl ten cechuje się wnętrzami, które są proste, stonowane i przytulne. Jak uzyskać taki efekt nie sprawiając przy tym, że nasze pomieszczenia będą zimne i surowe? Korzystać należy z jak największej ilości naturalnych materiałów, które wprowadzają stonowaną kolorystykę oraz przytulność zaczerpniętą ze stylu skandynawskiego. Ważne, aby pamiętać o umiarkowaniu odnośnie form, funkcjonalności wszystkich elementów, jasnej kolorystyki oraz rozświetlonej przestrzeni. Nadmiar mebli, dekoracji oraz krzykliwych kolorów jest tu nie do zaakceptowania. Aranżując więc wnętrza w stylu japandi należy pamiętać o symetrii, minimalizmie i harmonii. Kolejnymi charakterystycznymi cechami są miękkie tekstylia (np. dywany plecione z morskiej trawy i miękkie poduchy), nastrojowe oświetlenie, które świetnie podkreśla kameralny klimat oraz szlachetne drewno.

Kolory Północy i Dalekiego Wschodu

Paleta kolorystyczna w tym stylu jest dość mocno ograniczona. Dominują tu przede wszystkim stonowane, związane z naturą barwy. Mile widzianymi w tego typu aranżacjach barwami są przede wszystkim beże, stonowane szarości, jasne brązy, ochra, ugier oraz odcienie terakoty, które w sposób efektowny kontrastują z ponadczasową już bielą ścian. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać, to to, że miszmasz kolorystyczny nie ma prawa się tu pojawić, ponieważ styl japandi nie współgra z jaskrawymi kolorami.

sypialnia w beżowym kolorze

Materiały i meble – jakie będą najlepsze?

W stylu japandi nie może zabraknąć litowego drewna, ażurowych przesłon oraz okładzin nawiązujących do ścianek shoji i przesuwnych japońskich drzwi. Do takiej aranżacji wnętrz często wykorzystywany jest bambus, rattan oraz morska trawa. Materiały te najczęściej służą jako materiał, z którego powstają kosze, parawany, lżejsze meble, różnego rodzaju dodatki oraz dywany.

Pamiętać należy, że przestrzeń w aranżacji japandi jest uporządkowana, zdyscyplinowana kolorystycznie oraz nie posiada zbędnych dekoracji i przedmiotów. Dlatego też wszystkie meble powinny być funkcjonalne, praktyczne, wygodne, estetyczne i proste w swojej formie. Meble, które najlepiej łączą w sobie prostotę i funkcjonalność skandynawskich domów oraz życie blisko ziemi z tradycyjnych japońskich domów to np.:

  • niska, rozłożysta i wygodna sofa,
  • niski stolik,
  • proste pufy.

Unikać należy ciężkich szaf i stołów, dekoracyjnych ozdobników i tapicerskich przeszyć oraz pikowań. Wszystkie meble powinny być lekkie i jak najmniej zagracające pomieszczenia. Meble rodem ze Skandynawii najczęściej robione są z jasnego i surowego drewna, zaś te pochodzące z Japonii posiadają bardziej eleganckie linie i wytwarzane są z jego ciemniejszych gatunków. Warto jest więc łączyć ze sobą różne odcienie drewna oraz zestawiać ze sobą formy o liniach prostych i opływowych.

Dekoracje dostosowane do stylu japandi

Ponieważ styl ten, jak już wcześniej zostało wspomniane, charakteryzuje się harmonią i minimalizmem to nie ma w nim zbyt wielu dekoracji. Dominują tu przede wszystkim ręcznie robiona ceramika, puzderka i figurki z drewna oraz naczynia z terakoty. Ozdobą, która również świetnie sprawdzi się w aranżacjach japandi są ozdobne lampy o prostej jednak wyrafinowanej formie. Nie można zapomnieć również o roślinach. Do japońsko-skandynawskich wnętrz świetnie będą pasować gałązki i suche trawy, minimalistyczne ikebany z żywych kwiatów oraz zielone rośliny doniczkowe np. drzewko bonsai. Warto wybierać przede wszystkim rośliny o drobnych listkach, wiszące pnącza oraz nieduże sukulenty. Te ostatnie najlepiej jest grupować w botaniczne ogródki.

Mieszkanie w stylu japandi przykłady projektów wnętrz:

  • Salon – Podstawową zasadą jaką należy kierować się urządzając pokój dzienny w aranżacji japandi jest to, aby był on kojący i naturalny. Najważniejszą rolę w salonie odgrywają krzesła, które koniecznie muszą być drewniane. Ponadto powinny mieć również zaokrągloną formę. Nie można zapomnieć również o dekoracjach, które swoją stylistyką nawiązują do Dalekiego wschodu.
  • Sypialnia – Naturalne materiały oraz minimalistyczne formy są wręcz idealnym połączeniem do stworzenia miejsca pozwalającego na pełen relaks i ukojenie. Podobnie jak salon, sypialnia powinna być kojąca i naturalna. W stylistyce japandi łóżko nie powinno posiadać nóżek oraz dobrze, aby było dość niskie i imitowało japońskie maty tatami.
  • Kuchnia i jadalnia – Japońskie naczynia w pastelowych kolorach, imbryczek na herbatę, małe miseczki oraz tace – to elementy, których nie może zabraknąć w kuchni urządzonej w tym stylu. Szafki kuchenne, tak jak w przypadku innych mebli, powinny być wykonane z drewna. Warto dodać również kilka akcentów z surowej, czarnej ceramiki.
  • Łazienka – Podstawą w tym pomieszczeniu powinna być przynajmniej odrobina naturalnego drewna połączona z obłymi organicznymi kształtami. Dzięki takim elementom poczujesz się w swojej łazience jak w nowoczesnym spa.
jasne, miękkie kanapy

Dusza japandi we wnętrzach

Odkryj harmonię w swoim wnętrzu dzięki stylowi Japandi. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI zapewni perfekcyjne projektowanie i aranżację wnętrz w tym unikalnym stylu. Wybierając nasze usługi, zyskujesz nie tylko funkcjonalność, ale też estetykę, która odzwierciedli Twoją osobowość. Zaufaj naszemu architektowi wnętrz i przekształć swoje mieszkanie w spokojną oazę z balansem między japońską prostotą a skandynawską przytulnością. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.