salon z kuchnią
19
sty

Kilka cennych rad

Sezon letni wiąże się z wakacjami, czasem wolnym, piękną pogodą, ale także upałami, które potrafią zmęczyć i zniechęcić każdego z nas. Jak sprawić, aby nasze lokum nie pełniło roli sauny? W niniejszym artykule przedstawione zostanie kilka sposobów, które pomogą nam ochłodzić mieszkanie i utrzymać w nim przyjemny chłód, gdy nie posiadamy zamontowanej klimatyzacji. 

Wysoka temperatura w mieszkaniu 

Temperatura panująca w naszych wnętrzach zależy od stopnia termomodernizacji bloku. Można tu wyróżnić dwa podstawowe typy – ocieplone oraz stare, źle izolowane. 

  • Bloki odpowiednio ocieplone charakteryzują się tym, że utrzymują temperaturę panującą we wnętrzu w sezonie zimowym oraz letnim. W czasie trwania upałów, okna oraz ściany w takim mieszkaniu blokują migrację chłodnego powietrza oraz nie pozwalają na przenikanie do środka powietrza ciepłego. Powoduje to, że nawet gdy na zewnątrz panują upały, wewnątrz jest zawsze o kilka stopni chłodniej. 
  • Bloki stare i źle izolowane charakteryzują się dość wysokim współczynnikiem przenikalności. Skutkuje to bardzo szybkim nagrzewaniem oraz oddawaniem całego zgromadzonego ciepła na zewnątrz mieszkania. 

Mniejsza temperatura w mieszkaniu bez klimatyzacji 

Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku, możesz spróbować wraz z sąsiadami przeprowadzić rozmowę ze spółdzielnią i ustalić przeprowadzenie odpowiednich prac termomodernizacyjnych bloku. Jest to jednak czasochłonne i czasami dość problematyczne. W czasie oczekiwania na rezultaty możesz skorzystać z „domowych sposobów”. Jak ochłodzić mieszkanie, pokój lub dom bez odpowiedniej termomodernizacji i klimatyzacji? Spieszymy z podpowiedzią! 

roleta w oknie

Proste do zrealizowania sposoby na ochłodzenie mieszkania 

Pierwszym ze sposobów jest po prostu otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Należy pamiętać, że ochładzanie mieszkania należy zacząć w nocy, gdy temperatury na zewnątrz są niższe. Warto jest więc otworzyć okna przed snem i zamknąć dopiero rano, przed nagrzaniem się powietrza panującego na zewnątrz. Warto również wykorzystać wiatr. Jak to zrobić? Wystarczy wieczorem przewietrzyć mieszkanie, robiąc przeciąg. 

Sposób drugi wymaga wykorzystania wentylatorów. Dzięki dwóm wentylatorom, jednemu ustawionemu w drzwiach wejściowych do pomieszczenia i skierowanemu do jego wnętrza oraz drugiemu, umiejscowionemu przy oknie, można przyspieszyć chłodzenie pokoju. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie w dość szybki sposób pozbyć się ciepłego powietrza z naszych wnętrz. 

Jak wiadomo, jasne materiały nie nagrzewają się tak szybko jak ciemne, a także odbijają część promieni słonecznych, tworząc swego rodzaju tarczę przed upałami. Posiadając taką wiedzę, warto jest skorzystać z grubych i jasnych (najlepiej białych) zasłon. Ważną kwestią jest, aby okna były zamknięte i zasłonięte przez cały dzień. Zablokuje to przepływ ciepłego powietrza z zewnątrz, a zasłony zablokują promienie gorącego słońca. Jeśli sposób ten jest zbyt mało efektywny, można go lekko zmodernizować. Jak to zrobić? Wystarczy założyć materiał również na zewnętrzną stronę okna, taki zabieg wytworzy barierę przeciwsłoneczną, posiadającą niezłą skuteczność. Z takiego rozwiązania można korzystać również w odniesieniu do balkonu. 

Ciekawym sposobem na ochłodzenie mieszkania są również płytki ścienne lub podłogowe. Jeżeli posiadasz kilka takich płytek wystarczy włożyć je do zamrażalnika na kilka godzin, a następnie umieszczać w pomieszczeniu, które będzie wymagało ochłodzenia. Płytki takie będą wydzielać przyjemny chłód, i to przez dłuższy czas, co wpłynie zadowalająco na atmosferę panującą w pomieszczeniu. 

W celu ochłodzenia mieszkania, warto zainwestować również w rośliny oraz nawilżanie powietrza. W przypadku roślin najlepiej sprawdzą się te okrywowe, do których zaliczyć można np. bluszcz lub winorośl. Odnośnie nawilżania powietrza, mamy do dyspozycji dwie drogi – zakup specjalnych nawilżaczy oraz „sposób domowy” – czyli mokre ręczniki umieszczone na grzejniku lub suszarce do prania. 

kuchnia z żaluzjami w oknach

Czynności niewskazane podczas upałów 

Oprócz stosowania różnych sposobów, pozwalających na ochłodzenie pomieszczeń lub ich zabezpieczenie przed nagrzaniem, warto również samemu nie nagrzewać dodatkowo mieszkania. Czego nie robić, gdy za oknem panuje upał, a my chcemy uniknąć nagrzania powietrza wewnątrz naszego domu? Im więcej sprzętów takich jak telewizor, komputer, radio czy konsola do gier działa jednocześnie, tym szybciej pokój się nagrzeje. Nie każdy o tym wie, ale sprzęty tego typu dość szybko same nabierają temperatury i oddają ją pomieszczeniu, w którym się znajdują. Im mniej sprzętów działa, tym wolniej będzie nagrzewać się wnętrze.  

Niektórzy ludzie próbują chłodzić się poprzez otwarcie lodówki. Nie, lodówka nie jest klimatyzatorem, a jej długie otwarcie skutkuje tym, że zaczyna ona pracować ze wzmożoną mocą, co z kolei prowadzi do ogrzewania przestrzeni wokół niej. Ostatnią już czynnością, z jaką warto się wstrzymać, jest przygotowywanie dań wymagających długiego czasu gotowania. Gdy na zewnątrz panują upały, warto jest postawić na potrawy nieco prostsze, które można przygotować znacznie szybciej. Zaoszczędzi to przede wszystkim energię i nie nagrzeje tak mocno pomieszczenia, jak w przypadku długiego działania, np. piekarnika, pieca itp. 

Praktyczne i funkcjonalne wnętrza

Temperatura każdego kolejnego lata rośnie do coraz wyższych wartości, dlatego warto sprawić, aby nasze miejsce zamieszkania pozwalało odetchnąć od upałów panujących na zewnątrz. Jeśli szukasz inspiracji lub potrzebujesz pomocy w aranżacji swoich wnętrz – zapraszamy do kontaktu z zespołem MAZZANI