Spis treści:
Japońsko skandynawski minimalizm
Spokój i harmonia to najlepsze podsumowanie stylu japandi. Powoli staje się on coraz popularniejszy i zadomawia w naszych mieszkaniach. Łączy on japońską estetykę i skandynawskie trendy. Jeśli marzysz o pomieszczeniu, które jest dla Ciebie azylem ukojenia i spokoju, to ten trend łączy w sobie te cechy.
Charakterystyka
Styl ten jest stosunkowo nowym trendem w aranżacji wnętrz. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu. To połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Skandynawowie i Japończycy kierują się filozofią mówiącą o prostocie i harmonii życia. Ich kultury są różne, ale te dwa nurty idealnie się nawzajem uzupełniają. Wnętrze japandi nie jest monotonne i nudne. Minimalistyczne bryły, geometryczne linie i ascetyzm form to cechy charakteryzujące trend.
Paleta barw
Dobrze dobrane do pomieszczenia kolory to jedna z najważniejszych rzeczy w aranżacji wnętrz. Skandynawska estetyka polega głównie na wykorzystaniu naturalnych kolorów ziemi. Takie kolory jak:
- brąz – blady,
- brąz – ciemny,
- złamana biel,
- beż,
- biel,
- czerń,
- szarość,
- przydymiony błękit.
Wszystkie te odcienie pojawiają się w palecie kolorów japandi. Mimo to styl japoński preferuje głównie stonowane barwy. Niebieski najczęściej pojawia się w postaci małych dodatków. Z jego pomocą wnosi się do japońskiego wnętrza spokój i optymizm.
Wzory, materiały
We wnętrzu japandi króluje minimalizm – zarówno w kolorze, kształcie, fakturze jak i strukturze. W tym układzie jest zawarta pewna elegancja, a każdy element w pomieszczeniu pełni określoną funkcję. Na pewno nie znajdziesz tutaj zbędnych dodatków. Natomiast występują wymyślne dekoracje, które nie przytłaczają wnętrza. Pomieszczenia japandi zdobią meble i dodatki z naturalnych materiałów:
- rattanu,
- kamienia,
- wikliny,
- drewna,
- bambusa.
Natomiast najczęściej stosowane jest zdecydowanie drewno, z którego wykonuje się meble, podłogi czy boazerię. Najpopularniejszym rodzajem drewna, które używa się w stylu japońskim i skandynawskim jest cedr, modrzew, cyprys. Jeśli chodzi o tkaniny, powinny być one wykonane również z naturalnego materiału na przykład lnu czy bawełny. W stylu japandi wzory nie są popularne. Natomiast jeśli jesteś wielkim miłośnikiem takiej dekoracji, wykorzystaj naturalne elementy takie jak słoje na drewnianej podłodze, prostą geometrię czy motywy roślinne – kwiaty wiśni. Zalecamy nie stosować plastiku, a zamiast niego wprowadzić kamienie, na przykład marmur. Japońskie mieszkanie choć zazwyczaj sprawia wrażenie oszczędnego i skromnego, zachwyca swoim unikatowym wyglądem.
Meble
Postawne meble, wizualnie lekkie, oszczędne w formach i o prostych liniach. Należy zrezygnować z bogato zdobionych szafek, pólek, foteli czy krzeseł. Zamiast nich można wykorzystać szafki z gładkimi frontami bez wyrazistych uchwytów. Dobrze prezentują się z blatami w jednolitym kolorze, wykonanych z drewna czy kamienia. We wnętrzach w stylu japandi często wykorzystuje się niskie meble, które są stosowane do ceremonii parzenia herbaty. Wybierz koniecznie te niższe, szersze szafki wykonane z dobrej jakości materiałów. Meble powinny cechować się nowoczesnością.
Dodatki i dekoracje
Elementy te trzeba dobierać bardzo starannie, by nie zaburzały wyglądu całego mieszkania. Podobnie jak w przypadku mebli, dekoracje również powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli chcesz, by były to duże dodatki jak na przykład: obrazy, zdjęcia czy japońskie wachlarze – umieść je w pomieszczeniu, gdzie nie ma dużo detali. Konieczne jest również zadbanie o oświetlenie. Styl japandi stawia na doświetlenie wnętrz naturalnym światłem słonecznym. Natomiast jeśli pomieszczenie jest ciemniejsze, zainwestuj w lampę, na przykład taką z bambusa. Odpowiednie naświetlenie buduje niesamowity nastrój.
Jak wprowadzić styl japandi do wnętrza?
Przede wszystkim styl ten będzie odpowiadał osobom, które lubią minimalizm, nie potrzebują zbyt wielu mebli oraz dodatków. Każdy zbędny element wprowadzi do wnętrza wrażenie chaosu. Pod ręką trzymaj tylko najpotrzebniejsze rzeczy, resztę schowaj do szafek. Korzystaj z dekoracji, używaj elementów, które pomogą Ci się wyciszyć i zrelaksować, i stwórz swoje przytulne cztery ściany!
Inspiracje wnętrz – salon oraz łazienka
W salonie wybierz odpowiednią kombinację materiałów i kolorów. Podstawowy kolor powinien być jasnobrązowy, a materiałem powinno być drewno. Najlepiej sprawdzą się tutaj elementy scandi z japońskimi elementami. Meble powinny być bardziej otwarte, a dobrymi dodatkami będą koce, dywany oraz tace czy gliniane wazony z gałązkami.
Łazienka
Typowym materiałem stylu japandi jest bambus. Jeśli trzymasz brudne ubrania w łazience, zainwestuj w bambusowe kosze do ich przechowywania. Niskie meble i roślinność będą idealnymi dodatkami do tego pomieszczenia. We wnętrzu zamiast prysznica wykorzystaj -wannę wolnostojącą, która podkreśli ten oryginalny styl. Japandi to interesujący styl, dla osób, które chcą przełamać schematy, ale nie są miłośnikami przepychu i chaosu.
Minimalizm i piękno we wnętrzu japandi
Japandi, to połączenie japońskiej prostoty i skandynawskiego minimalizmu, tworzy niezwykłe wnętrza, które emanują spokojem i elegancją. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI specjalizuje się w projektowaniu mieszkań w stylu Japandi. To styl, który zachwyca harmonią, funkcjonalnością i estetyką. Dzięki współpracy z naszym architektem wnętrz, możesz stworzyć wymarzone mieszkanie w tym unikalnym stylu, odzwierciedlającym Twoje osobiste upodobania i potrzeby. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.