Spis treści:
Od czego zacząć?
Style, które panują w konkretnych pomieszczeniach, są różne a niekiedy nawet całkiem przeciwstawne. Aranżując wnętrze, musimy określić, jaki styl wybieramy, a następnie dobierać elementy podkreślające wystrój. Do tego celu wykorzystuje się nie tylko kolory na ścianach i podłogach oraz umeblowanie, ale też dekoracje i akcesoria, których zadaniem jest urozmaicenie przestrzeni, wprowadzenie odpowiedniego nastroju i wizualna poprawa wyglądu, dzięki czemu ostatecznie wnętrze nabiera charakteru i pożądanego efektu. Jednak dla każdego stylu przeznaczone są inne ozdoby. Aby końcowy rezultat był efektowny, warto poznać techniki dobierania dodatków do poszczególnych stylów.
Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny kreowany jest w oparciu o zasadę – im mniej, tym lepiej. Zatem w roli dodatków sprawdzą się nierzucające się w oczy przedmioty o prostych formach i kształtach. Odpowiednie są:
- oświetlenie punktowe,
- lampy o geometrycznych kształtach,
- szklany lub okrągły stolik kawowy o niewielkich rozmiarach,
- krzesła z tworzywa,
- duża, biała lub czarna donica.
W tym przypadku nie są mile widziane ozdoby stojące na wierzchu, dlatego należy zadbać o to, aby niepotrzebne rzeczy nie znajdowały się na widoku.
Styl glamour
Styl glamour to styl elegancki, pełen blasku i przepychu. Wybierając dodatki, nie trzeba się obawiać bogatych i błyszczących ozdób, ponieważ tutaj właśnie o ten błysk chodzi. Dozwolone są wszelkiego rodzaju świecące dekoracje, którymi mogą być na przykład szkatuły i figury pokryte brokatem, złocone i posrebrzane wazony bądź ramki na zdjęcia, kryształowe lampy czy aksamitne poduszki przeplatane złotymi wzorami. To zdecydowanie najlepsza okazja do szaleństw!
Styl rustykalny
Styl rustykalny kojarzony jest z beztroskimi czasami dzieciństwa na wsi, przypomina wiejski dom naszej babci, w którym przed laty mogliśmy spędzać wakacje, zapominając o codziennych obowiązkach i zmaganiach. Urządzając dom w tym klimacie, stosowne a wręcz obowiązkowe jest wstawienie bujanego rattanowego fotela czy kultowego kredensu po odnowieniu. Przestrzeń dopełnimy dodatkami nawiązującymi do natury. Niezawodne będą w tym wypadku:
- kosze wiklinowe,
- gliniane naczynia,
- szklane zawieszane słoiczki,
- drewniane ramy lustra,
- figurki drewniane,
- drewniane łyżki,
- kwiaty i zioła, również te suszone.
Jeśli tylko jest to możliwe, stare urządzenia, takie jak maszyna do szycia czy radio pochodzące z wczesnego PRL, warto umieścić na szafkach.
Styl boho
Styl boho odzwierciedla luźny, wakacyjny i naturalny klimat. Choć pozornie wygląda na bałaganiarski i chaotyczny, w rzeczywistości jest spójny i harmonijny. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie w tym artystycznym nieładzie, powinniśmy wykazać się przede wszystkim kreatywnością i zaangażowaniem.
Podstawowymi materiałami, które uważamy za absolutny must have, są:
- sznur,
- drewno,
- len.
Dodatkami, dzięki którym uwydatnimy ten popularny styl, są plecione dywaniki, poduszki z frędzlami, makramy wykonane ze sznurka, kamienne donice, figurki drewniane. W tym przypadku warto również skupić się na oświetleniu, które powinno oscylować wokół naturalnych materiałów, takich jak drewno. Idealnie w tej roli sprawdzi się drewniany klosz lub rattanowa lampa.
Styl industrialny
Prosty, umiarkowany, przemysłowy – w tych słowach możemy opisać styl industrialny, który jest przeznaczony dla koneserów surowego piękna. Stara, czerwona cegła, beton i czarne stalowe konstrukcje to elementy przewodnie, po których rozpoznamy uprzemysłowiony klimat. Dodatkami, które niewątpliwie świetnie się wpisują w kanon, są lampy z żarówkami na wierzchu, czarno-białe grafiki naścienne, metalowe, czarne zegary i wazony o kulistych kształtach, półki z surowego drewna lub z czarnej stali.
Styl skandynawski
Motywem przewodnim stylu skandynawskiego są jasne barwy, przy czym dominują:
- biele,
- beże,
- pastele.
Żeby nadać wnętrzu ciepła i przytulności, warto wykorzystać drewniane dodatki. Najlepiej sprawdzają się wiklinowe kosze, drewniane ramki na zdjęcia i obrazki, drewniana drabina służąca jako wieszak na ręczniki lub koce. Skandynawskie wnętrze zaakcentujemy jasnymi obrusami, lnianymi zasłonami, pastelowymi poszewkami na poduszki czy dywanikami z owczej skóry. Klosze z elementami szkła, drewna bądź ceramiki będą stanowiły świetną propozycję oświetlenia,
Styl nowoczesny
W stylu nowoczesnym liczy się głównie funkcjonalność wnętrza. W tym przypadku idziemy całkowicie w prostotę, zakładając, że chcemy, aby przestrzeń jednocześnie była przytulna i przyjazna. Dobierając dekoracje i dodatki, należy sugerować się minimalizmem, który charakteryzuje styl modernistyczny. Świetnie z przestrzenią będą współgrać:
- czarno-białe grafiki,
- eleganckie krzesła,
- pozbawione przepychu oświetlenie.
Warto wprowadzić również odrobinę ożywienia za pomocą roślin, na przykład palmy umieszczonej w białej lub czarnej donicy o geometrycznych kształtach.
Styl klasyczny
Ponadczasowym i nigdy nie wychodzącym z mody nurtem, któremu zawdzięcza się tradycyjne i sprawdzone rozwiązania, jest styl klasyczny. Dodatki, tak jak przestrzeń, mają być miłe, przytulne i harmonijnie zestawione. Podczas dekoracji stawiamy na uniwersalność, dlatego na szczególne zainteresowanie zasługuje:
- okazały żyrandol,
- gustowne zasłony,
- poduszki na kanapie,
- duże lustro w salonie,
- obrazy niezbyt wyraźne kolorystycznie.
Całości dopełniają przedmioty drobne, lecz niezwykle podkreślające wystrój, takie jak ozdobny zegar na ścianę, miękki dywan, figurki porcelanowe bądź drewniane i wazon.
Dodatki w różnych stylach – podsumowanie
Popularne style wnętrzarskie wyróżniają się pod względem wielu aspektów wizualnych i praktycznych. Warto wiedzieć, że można łączyć je ze sobą, pod warunkiem, że będziemy ograniczali się do dwóch wybranych, zapobiegając tym samym tworzeniu niepotrzebnego chaosu i nieładu. Wybierając odpowiednie dodatki łączące oba style, mamy możliwość stworzenia oryginalnego wnętrza, które będzie wyjątkowe i stylowe.
Daj nam szansę na zaprojektowanie Twojego domu
MAZZANI to grono projektantów wnętrz z Warszawy. Świadczymy usługi wysokiej jakości, gwarantujemy profesjonalizm i owocną współpracę. Jeśli chcesz skorzystać z naszej oferty, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!
Pytania naszych klientów:
Styl industrialny, jakie dodatki?
Styl industrialny to inaczej styl przemysłowy. Zatem dodatki, które należy wybrać do charakteru tego wnętrza, muszą być proste i pasujące kolorystycznie. Najlepiej sprawdzą się czarne o metalowej strukturze, np. czarne, metalowe zegary.
Czy style można ze sobą łączyć?
Można a nawet warto łączyć ze sobą style. Jednak należy kierować się umiarem i wybrać maksymalnie dwa. Zabawa dodatkami sprawi, że będziemy mogli zaaranżować nowe, ciekawe i oryginalne wnętrze.