salon oddzielony od sypialni
24
wrz

Rozwiązanie dla małych przestrzeni

Mała przestrzeń, którą oferują nowoczesne małe mieszkania czy też kawalerki, niekiedy sprawia duże problemy. Każdy z nas chciałby wysypiać się na wygodnym, dużym łóżku, jednak często właściciele omawianych mieszkań muszą decydować się na kompromisy w postaci sof czy rozkładanych kanap. Dziś pokazujemy, że wcale tak być nie musi i w małym mieszkaniu da się urządzić stylowy salon z łóżkiem.  

sypialnia połączona z pokojem dziennym

Salon z łóżkiem – praktyczne porady 

Łączenie dwóch pomieszczeń w jedno nie jest łatwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie aranżacji i dokładne jej przemyślenie. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, aby to ułatwić – zastosuj się do nich, a otrzymasz niesamowity efekt i na pewno się nie zawiedziesz:

  • Mniej mebli, to lepszy efekt – pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, w przypadku ograniczonych przestrzeni dobór mebli jest niezwykle ważny. Postaw na te niezbędne, minimalistyczne, lekkie, najlepiej w jasnym kolorze, to pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie.
  • Podziel pomieszczenie na strefy – to bardzo ważne w przypadku aranżacji 2w1, postaraj się, aby strefa nocna i ta dzienna były w innych kolorach, wyraźnie je oddziel. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie dywanu, którego koniec będzie wskazywać, że znaleźliśmy się w innej części pomieszczenia. Oczywiście kluczowym elementem jest to, aby obie strefy były spójne kolorystycznie. 
  • Stosuj nowoczesne, sprawdzone rozwiązania – nie bój się eksperymentów, czy korzystać z ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Ścianka działowa z karton gipsu, czy antresola to świetne rozwiązanie, znacząco ułatwiające urządzenie salonu z łóżkiem. Wartym uwagi jest także rozwiązanie polegające na umieszczeniu łóżka na stelażu, pod którym możemy stworzyć strefę biurową.
  • Postaw na wielofunkcyjne meble – kolejną kluczową kwestią w temacie mebli jest ich wielofunkcyjność. Tutaj sprawa jest prosta, wybieraj takie meble, które zaoferują dodatkową przestrzeń na przechowanie. Dobrym przykładem będzie stolik kawowy z funkcją rozłożenia i posiadający dodatkowe półki pod blatem. Wartymi uwagi są także pufy, świetne alternatywy dla zabierających dużo miejsca foteli. Co więcej, taka pufa zaoferuje także dodatkową przestrzeń do przechowania przedmiotów czy ubrań.  

Salon z łóżkiem – jak sprytnie to połączyć? 

Wiele osób, chcących mieć łóżko w swojej sypialni chce je sprytnie ukryć w sytuacji, kiedy przychodzą goście. Jednak należy postawić pytanie – jak to zrobić? Rozwiązań jest kilka, pierwszym z nich będzie wspomniana wcześniej antresola, jest to idealne rozwiązanie dla osób w kamienicach, posiadających wysokie sufity. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nasza przestrzeń sypialniana będzie niewidoczna dla odwiedzających, a co najważniejsze, jej użycie zagwarantuje więcej przestrzeni dla docelowego salonu.  

Kolejny sprawdzonym rozwiązaniem jest ukryte łózko, w tym przypadku w szafie, co znajduje coraz więcej zwolenników. Rozwiązanie to zaczerpnięto ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii, gdzie małe, klaustrofobiczne mieszkania często wyposażano w tego typu łóżka, zyskując tym samym sporo przestrzeni w ciągu dnia. Ostatnią z naszych propozycji jest ściana działowa z przesuwanymi drzwiami, to rozwiązanie dla mieszkań nieco większych, ale jakże skuteczne i gustowne. W momencie przybycia gościa zasuwamy drzwi i gotowe.  

beżowa kanapa w kawalerce

Salon z łóżkiem – gotowe aranżacje  

Przechodzimy do dania głównego, czyli w tym przypadku gotowych aranżacji na salon z łóżkiem i to w dwóch wydaniach. Pierwszym z nich będzie tradycyjny, minimalistyczny salon z łóżkiem skrytym za elegancką ścianką działową. Całość zaczynamy od pomalowania ścian na biało, to optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu nowoczesnego wyglądu. Następnie podłogę wyłóż ciemnobrązowymi panelami o prostej teksturze i przystąp do wyboru mebli.  

Stawiamy na prostą, granatową sofę, obok której stawiamy mały, kwadratowy stolik kawowy na stalowym stelażu. Na przeciwległej ścianie ustaw dużą szafkę RTV z nadbudowanymi półkami i szufladami na dole, co zaoferuje sporą przestrzeń magazynową. Obok niej ustaw małe, gustowne biurko na metalowych nogach, które zapewni przestrzeń do pracy czy też nauki. W jednym z narożników ustaw swoje łóżko i od strony wejścia do pokoju obuduj je ścianką działową, która wyposaż w boazerię angielską, w kolorze białym. Swój salon wykończ granatowymi zasłonami, a ścianę nad sofą wyposaż w kolorowe obrazy i lustra.  

antresola w niewielkim mieszkaniu

Drugą naszą propozycją będzie salon z antresolą oraz aneksem kuchennym. W tym przypadku ściany malujemy na beżowy kolor, podłogę wykładamy jasnymi panelami. Następnie ustawiamy średniej wielkości rogówkę, obok której stawiamy okrągły stolik kawowy na drewnianych nóżkach z jasnego drewna. Naprzeciwko niego stawiamy prostą, jasnobrązową, minimalistyczną szafkę RTV. Po drugiej stronie ustaw antresolę, na której znajdzie się łózko oraz mała komoda na ubrania, na jej podłodze ułóż gruby, ciepły dywan w szarym kolorze. Z kolei pod samą antresolą ustaw prostokątny stół i cztery krzesła, a resztę przestrzeni pod antresolą zagospodaruj na kuchnię, którą utrzymaj w kolorze białym, z jasnobrązowymi blatami.  

Twój dom, Twoja oaza spokoju

Urządzenie małego mieszkania to wyzwanie, ale także szansa na stworzenie funkcjonalnej i pięknej przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz, MAZZANI, specjalizuje się w projektowaniu małych mieszkań. Dzięki jego wiedzy i kreatywności, Twój skromny metraż stanie się oazą harmonii i praktyczności. Skorzystaj z naszego profesjonalnego podejścia do projektowania wnętrz i przekształć swoje małe mieszkanie w idealnie dostosowane do Twoich potrzeb miejsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są sposoby na salon z łóżkiem?

Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni. W przypadku klasycznych kawalerek świetnie sprawdzą się łóżka ukryte za ścianami działowymi. Z kolei w kamienicach, z wysokimi sufitami doskonałym wyborem będzie antresola. 

Co zrobić, aby w przypadku wizyty gości można było ukryć łóżko?

Jest na to kilka sposobów, pierwszym, najprostszym będzie ukrycie łóżka w szafie. W przypadku wizyty gości wystarczy je złożyć i zamknąć szafę, co także pozwoli zyskać sporo miejsca. Drugim rozwiązaniem może być wcześniej wspomniana antresola lub użycie przesuwnych drzwi. 

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu salonu z łóżkiem?

Najważniejsze jest, aby całość utrzymać w jasnych kolorach, które optycznie powiększą przestrzeń. Należy stawiać na proste, wielofunkcyjne meble i wybierać tylko te niezbędne, aby nie zagracać salonu. Istotne jest także jasne wydzielenie strefy salonu i części nocnej.