wiatrołap
04
sty

Pierwsze wrażenie jest ważne

Wiatrołap spełnia kilka funkcji. Wbrew pozorom to nie tylko miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej, ale pomieszczenie służy również do lepszego gospodarowania ciepłem budynku. Oznacza to, że ciepłe powietrze z przedpokoju nie ucieka podczas otwierania drzwi. Wiatrołap to także pierwsza strefa, którą zobaczą goście po wejściu do budynku. Warto więc zadbać o jego design, tak by czarował klimatem, a oczarował klimatem i funkcjonalnością. 

Duży wiatrołap daje spore pole do popisu i będzie reprezentacyjnym kącikiem, mniejszy może sprawić nieco więcej aranżacyjnych kłopotów, ale przy odpowiednim projekcie zyska na przytulności i wyrazie. 

szare meble, kolorowe dodatki

Ściany we wiatrołapie 

Wykończenie ścian we wiatrołapie to ważny aspekt. Najprostszym rozwiązaniem jest farba, dobrana pod wcześniej zaprojektowaną aranżację wnętrza. W małym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się wielkoformatowe płytki. Ich duży rozmiar stworzy złudzenie optycznego powiększenia. Ciekawym pomysłem będzie też tapeta winylowa. Jej główną cechą jest odporność na uszkodzenia, a wszystko to ze względu na grubość materiału. 

Jeśli lubisz stonowane barwy, taką ścianę możesz pokryć beżową albo jasnoszarą tapetą z delikatnym wzorem. Z uwagi na to, że wiatrołapy, mimo wszystko, są niewielkimi pomieszczeniami, dobrze jest postawić na jasne barwy, a unikać ciemnych kolorów, które przytłoczą i pomniejszą wnętrze. 

elegancki przedpokój

Podłoga – co wybrać? 

Przed wyborem podłogi do wiatrołapu należy się dobrze zastanowić. Przestrzeń ta stanowi bezpośrednie przejście z zewnątrz do mieszkania, a więc materiały użyte do podłoża powinny być odporne na wodę, zadrapania i urazy mechaniczne. Najczęstszym wyborem są płytki. Świetnie radzą sobie zarówno z wodą, jak i brudem. Mając je na uwadze, warto sprawdzić, by parametr ich ścieralności był na poziomie między IV a V. Płytki do wiatrołapu muszą być też antypoślizgowe. Lepiej sprawdzą się także te błyszczące – można je przetrzeć ściereczką z wodą – nawet bez użycia detergentu. 

Co w przypadku, gdy nie odpowiadają nam płytki i nie mamy w planach założenia ogrzewania podłogowego? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się panele winylowe. Są szybkie w montażu, dają ciekawy efekt wizualny i charakteryzują się dobrą wytrzymałością. Winylowa podłoga jest też miła w dotyku i sprawia wrażenie bardziej klimatycznej niż płytki. 

Meble – w co warto zainwestować? 

W typowym domu nieodłącznym punktem wiatrołapu wydaje się być szafa. To tam można schować elementy okrycia wierzchniego, ale i buty, a także – w przypadku kobiet – torebki. Jest to więc podstawa. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie u stolarza szafy na wymiar. W ten sposób wykorzystamy efektywnie wykorzystamy przestrzeń na całej wysokości wiatrołapu. Kolejnym meblem, który może towarzyszyć szafie, jest komoda. Jeśli nie mamy miejsca na większą szafę – to w komodzie schowamy buty i mniejsze dodatki. Na ścianie nad komodą sprawdzi się – optycznie powiększy wiatrołap i nada klimatu w połączeniu z ciekawym oświetleniem. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca, praktycznym rozwiązaniem będzie siedzisko nad szafką na buty. Welurowe, miękkie obicie albo skórzane będzie cieszyło oko, a także spełni swoją funkcję. W niektórych mieszkaniach przedpokój bywa naprawdę mały. Jednak również tutaj można wprowadzić sporo kreatywnych rozwiązań. Najistotniejsze jest to, by mebel ustawić tak, żeby nie przeszkadzał w poruszaniu się, nie wybierajmy zatem na przykład szafy, która otwierając się, będzie blokowała drzwi do domu. Małe metraże mogą wiele zyskać dzięki garderobie z przesuwnymi drzwiami. Będzie i efektowna, i zaoszczędzi miejsca. 

nowoczesny przedpokój

Wiatrołap – przykładowe aranżacje 

By nie wprowadzać chaosu i wrażenia bałaganu, trzeba zadbać o spójność wiatrołapu z innymi pomieszczeniami. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybrany styl – trzymajmy się go.  

  • Wiatrołap w stylu nowoczesnym – białe płytki i jasne, beżowe ściany, duża szafa bez widocznych zdobień i uchwytów. 
  • Przedpokój w stylu glamour – kwiatowa tapeta albo geometryczne wzory, siedzisko z pikowanym obiciem w kolorze granatu i złoty, kryształowy żyrandol. 
  • Wiatrołap w stylu loftdrewnopodobne płytki, szafka na buty z ciemnymi, metalowymi nóżkami, okrągłe lustro w czarnej oprawie i prosty stojak na parasole. 
  • Przedpokój w stylu skandynawskim – białe ściany, drewniana, jasna szafa i toaletka w kolorze écru. Miękki puf i gładki dywanik.  

Piękne i funkcjonalne pomieszczenia

Sposobów na urządzenie wiatrołapu jest wiele. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przedpokój nie tylko wprowadza gości w klimat w domu, ale powinien być utrzymany w tym samym stylu, co wnętrze. Nie powinno w nim zabraknąć szafy i wygodnego siedziska. Podłoga z kolei musi być odporna na wilgoć i brud. Zobacz nasze przykładowe aranżacje – zapraszamy do kontaktu z zespołem MAZZANI