aksamitny fotel, sofa i pufa
26
paź

Elegancja i praktyczność w jednym

Styl art déco jest definicją bogactwa i szyku, która idzie w parze z praktycznością. Jeżeli marzy Ci się wnętrze zrealizowane z materiałów wysokiej jakości, zabytkowymi meblami, dodatkami z dopracowanymi detalami, jesteś w odpowiednim miejscu. Elementy wyposażenia powinny pełnić funkcję użytkową, ale jednocześnie cieszyć oko niebanalną estetyką.

Styl art déco jest przeciwieństwem minimalizmu. Będzie idealny dla osób, którym znudziła się wszechobecna skandynawska stylistyka i szukają czegoś oryginalnego. Dowiedz się wszystkiego o tym nurcie oraz poznaj pomocne porady i wskazówki jak wprowadzić go do wnętrza. 

złote elementy w ciemnym salonie

Charakterystyczne cechy art déco 

Styl ten zdobywa coraz większą sympatię ludzi. Przyciąga przede wszystkim klasą i elegancją, a więc warto poznać jego cechy, czyli: 

  • geometryczne kształty i dekoracje, 
  • jasne i żywe kolory, 
  • nowoczesność połączona z klasyką, 
  • wykorzystanie kombinacji materiałów, 
  • szukanie piękna w przedmiotach użytku codziennego, 
  • przedmioty wyposażenia wykonane idealnie, 
  • wyposażenie jest funkcjonalne, 
  • minimalizm, 
  • rzucające się w oczy dodatki, 
  • dbałość o szczegóły. 

Materiały stylowe

Chcąc urządzić wnętrze w tym stylu, powinniśmy przemyśleć każdy szczegół, bowiem łączy on wiele elementów w jedną całość. W nowoczesnych aranżacjach stosuje się wzorzyste, geometryczne i wyraziste kolory, których motyw można wykorzystać również w meblach. Często są to tapety, które przypominają luksusowe tkaniny, np. ze złotą nicią. W oświetleniu i dekoracjach można znaleźć eleganckie metale, a pomieszczenie wypełnić marmurem, mosiądzem, drewnem z gatunku drzew liściastych czy kryształem.

Art déco powinien posiadać artystyczne wzory i zasobną dekorację. Możesz użyć takich materiałów jak aksamit czy jedwab, a także błyszczącą tkaninę, na przykład satynę lub skórę. 

Dodatki w stylu art déco 

Tym, co wyróżnia styl art déco na tle innych, jest sympatia do dodatków. Zdecydowanie nie brakuje w nim elementów dekoracyjnych. Ściany można ozdobić sztukaterią, tapetą, a nawet okładkami czasopism z lat, w którym panował oraz kopią obrazów w żywych kolorach. Obrazy najlepiej sprawdzą się, wisząc w salonie albo przy schodach.

Żyrandole z kryształów oraz opływowe lampy wykonane ze szlachetnych materiałów, uzupełnią całość tego stylu. Warto też dodać lustra ścienne, które podkreślają blask lamp i elementów zdobiących. Mogą również służyć do tworzenia ciekawych kompozycji na ścianach. Wystarczy, że potraktujesz je jak obraz, dodatkowo powodują, że wnętrza będą wydawały się większe. 

Sypialnia art deco

Nowoczesne, dekoracyjne wnętrze, a meble 

Wnętrze w stylu art déco wyposażone jest w eleganckie, praktyczne meble wykonane z wysokiej jakości materiałów. Warto pokusić się o zamówienie litych lub powlekanych, najlepiej lakierowanych, błyszczących lub poszukać cennych antyków. Twój nowy stół powinien być solidny, najlepiej w ciemnej tonacji, z widocznymi zaokrąglonymi, klasycznie pięknymi lub ostrymi, ściętymi krawędziami.

Nie zapomnij wybrać do stołu odpowiednich krzeseł. W klasycznym układzie można zobaczyć modele z obszernymi okrągłymi siedziskami i wygodnymi oparciami. W pomieszczeniu urządzonym w stylu art déco zjawiskowo prezentują się szklane ściany, podobnie jak meble ze złotymi nogami. Na podłodze nie powinno zabraknąć dywanu.  

Podłoga w stylu art déco 

Szczególnie ważnym aspektem przy wyborze wykładzin podłogowych jest jakość materiału – nie może być słaba. Duża powierzchnia ma wielki wpływ na aranżację wnętrza. W sypialni i salonie można zastosować drewno – taka posadzka jest bardzo trwała. Najlepsze są deski prostokątne, ale można też wykorzystać parkiet ułożony w jodełkę.

W mieszkaniach art déco można zastosować również kamień naturalny, idealnie nada się marmur, który sprawdzi się w sypialni i salonie.  W łazience idealny będzie gres imitujący marmur – takie płytki można użyć również na ścianie. Dzięki temu stworzysz oszałamiające tło dla wytwornej, wolnostojącej wanny. 

Inspiracja powstania stylu 

Inspiracją do stworzenia tego stylu była przede wszystkim natura. Zawdzięczamy jej między innymi obecność kwiatów. Mowa tu o prawdziwych i ponadczasowych roślinach, ale także o kwiecistych tapetach i materiałach. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by wystrój Twojego domu był bardziej efektowny, a jednocześnie naprawdę praktyczny, art déco będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. 

Harmonia kolorów i form

Zakochaj się w elegancji i luksusie stylu art déco! Projektowanie mieszkania w tym wyjątkowym stylu staje się teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki doświadczonemu projektantowi MAZZANI. Nasz architekt wnętrz ożywi Twoje wnętrza, tworząc harmonijną aranżację wnętrz w duchu art déco. Pozwól nam zaprowadzić Cię w podróż przez lata 20. i 30., przekształcając Twoje mieszkanie w prawdziwe arcydzieło. Odkryj, jak nasz projektant może uczynić Twoje wnętrza eleganckie i wyjątkowe! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd wywodzi się styl art déco?

Art déco to jeden ze stylów sztuki, malarstwa i architektury, który wciąż jest entuzjastycznie używany we wnętrzach. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „art” oznaczającego sztukę i „déco” – dekorację. Powstał jako odpowiedź na chaotyczny styl secesyjny, który opierał się na niezbyt wyrafinowanej dekoracji. 

Dla kogo jest przeznaczony styl art déco?

Styl art déco przeznaczony jest dla każdego, kto marzy o stworzeniu prestiżowego wnętrza o niepowtarzalnym charakterze. A także dla osób, które nie przepadają za skandynawskimi czy minimalistycznymi aranżacjami.  

Jakie dodatki podkreślają wnętrze urządzone w stylu art déco?

Wytworne żyrandole np. z dużymi kloszami oraz stojące lampy z pozłacanymi elementami, dzięki nim wnętrze będzie przytulniejsze. Na ścianach można zawiesić obrazy o wyrazistych kolorach. Istotne są także różne wazony najlepiej z żywymi kwiatami, srebrzyste klamki, złote uchwyty szafek i ram luster, a także szkatułki. 

Jakie kolory dominują w stylu art déco?

Biały, ciemny granat, ciemny brąz, a także butelkowa zieleń. Można użyć też srebra albo złota oraz Dodatkowo wykorzystać beżowy, szary i bordowy.