Spis treści:
Popularny styl skandynawski
Styl skandynawski cieszy się dużą popularnością i nie zapowiada się na to, że w najbliższym czasie ta kwestia mogłaby ulec zmianie. Co sprawia, że jest on tak ceniony? Odpowiemy na to pytanie w tym poradniku, jak również doradzimy, o czym warto pamiętać, urządzając tego rodzaju wnętrze.
Skąd to uznanie?
Styl skandynawski stawia na minimalistyczne, a zarazem funkcjonalne rozwiązania. Pierwszym aspektem, który uwydatnia prostotę oraz lekkość tak urządzonych wnętrz, jest zastosowanie jasnych kolorów. Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest duża ilość światła, dzięki której pomieszczeniom nie brakuje przestronności. Co więcej, wszystkie elementy wystroju odgrywają określoną rolę, tworząc spójną, harmonijną całość.
Nurt, któremu przyglądamy się dziś z bliższej perspektywy, bez wątpienia przypadnie do gustu sympatykom życia w zgodzie z naturą. Materiały takie jak drewno, kamień, rattan czy bawełna wprowadzają do wnętrz charakterystyczną, uspokajającą atmosferę, podkreślając zarazem autentyczność wyglądu i odbioru aranżacji. Dodatkowym atutem stylu jest to, że można wykorzystać go w całym domu lub mieszkaniu, ponieważ sprawdzi się jako motyw przewodni każdego pomieszczenia.
Więcej o stylu
Wspomnieliśmy już o najistotniejszych cechach nurtu, a teraz poświęcimy im nieco więcej czasu. W kolejnych akapitach opiszemy dokładniej kolorystykę, materiały, a także umeblowanie oraz dodatki.
Kolorystyka
Dzięki białym ścianom czy meblom wnętrze sprawia wrażenie większego oraz pełnego blasku. Kolorystyka stylu scandi nie musi się jednak opierać wyłącznie na bieli. Spośród barw, które pasują do omawianych dziś wnętrz, warto wyróżnić między innymi:
- szarość,
- brąz,
- beż,
- róż,
- niebieski,
- zieleń.
Można z powodzeniem stosować różne odcienie szarości – zarówno jaśniejsze, jak i te z większym nasyceniem (na przykład grafit). Jeśli natomiast zależy Ci na tym, aby przestrzeń stała się bardziej przytulna, brąz i beż na pewno sprostają zadaniu.
Pozostałe tonacje z powyższej listy okażą się znakomitym wyborem, jeżeli pomieszczenie będzie potrzebować drobnego urozmaicenia. Dekoracje czy meble utrzymane w delikatnie różowej, niebieskiej czy zielonej kolorystyce pomogą zmniejszyć prawdopodobieństwo, że jasna aranżacja zostanie odebrana jako mało ciekawa.
W tym miejscu chcielibyśmy zaznaczyć, że takie wyposażenie nie powinno przytłaczać kolorów neutralnych, które pełnią funkcję tła. Z tego względu sugerujemy uatrakcyjnić wnętrze pojedynczymi akcentami o żywszych barwach.
Materiały
Drewno, które jest wręcz znamienne dla stylu skandynawskiego, zazwyczaj przyjmuje postać mebli, podłogi, a niekiedy również paneli na ścianach. Dobrze komponuje się z kamieniem i cegłą, tworząc proste, a jednocześnie bardzo eleganckie zestawienie, które zyskało sporą popularność.
Drewniane elementy doskonale ocieplają aranżację, jednak nie tylko z ich pomocą możemy zatroszczyć się o przytulny nastrój. Tkaniny też przyniosą korzystne efekty – nurt ceni sobie w szczególności wyroby lniane, wełniane, bawełniane oraz jutowe. Warto zatem zaopatrzyć wnętrze na przykład w wykonane z tych materiałów poduszki, pledy czy dywany.
Umeblowanie
Meble w stylu skandynawskim nie mają wyszukanych form, ale są praktyczne i trwałe. Jako przykład możemy podać tapicerowaną sofę na małych nóżkach, drewniany stół z cienkim blatem czy okrągły stolik, który spodoba się miłośnikom kawy.
Nie wypada zapomnieć o komodach, które mogą posłużyć za miejsce dla dodatków. Z kolei czytelnikom przydadzą się regały – biblioteczka urozmaici bazującą na łagodnych kolorach przestrzeń. Biurka z niewielkimi szufladami będą natomiast dobrym wyborem dla przestrzeni przeznaczonych do pracy czy nauki.
Dodatki
Oprócz już nadmienionych, puchatych ozdób można rozważyć wybór jasnych zasłon, które subtelnie przystroją okna. Miękkość i lekkość tekstyliów nie tylko zadba o estetyczny aspekt aranżacji, ale też zachęci do odprężenia i umili czas spędzany we wnętrzu. Przyjemne w dotyku dodatki nie są jednak jedynym sposobem na upiększenie przestrzeni. Na uwagę zasługują także:
- wyroby ceramiczne,
- obrazy,
- świece,
- rośliny.
Minimalizm powinien być główną cechą dekoracji – oprawione w cienkie ramy malunki czy zielone rośliny w białych donicach nie zawiodą koncepcji stylu i nadadzą wnętrzu klimatu. Ponownie przypominamy o umiarze – nurt skandynawski wychodzi z założenia, że „mniej znaczy więcej”, i warto postępować zgodnie z tą myślą.
Następną istotną kwestią jest oświetlenie. Dzięki dużym oknom przestrzeń będzie mieć pod dostatkiem promieni słonecznych, ale trzeba również poszukać źródeł światła, które sprawdzą się wieczorową porą. Pamiętając o charakterze nurtu, najlepiej będzie wyposażyć pomieszczenia w drewniane, szklane bądź metalowe lampy o nieskomplikowanych kształtach, natomiast o większą nastrojowość zadbać z użyciem świec. Wyjątkowo ważne jest odpowiednie oświetlenie w miejscach wykonywania różnych czynności – na przykład nad stołem w kuchni czy nieopodal sofy w salonie.
Uzasadniona renoma
Zastosowanie prostych i funkcjonalnych rozwiązań, stonowanej kolorystyki i naturalnych materiałów przemienia wnętrza w harmonijne i eleganckie miejsca, które długo pozostaną w modzie. Jeśli zdecydujesz się urządzić swoje lokum w duchu tego nurtu, skorzystaj z naszych wskazówek, a efekty Twojej pracy z pewnością będą zadowalające.
Niezrównana prostota w skandynawskim stylu
Styl skandynawski to doskonała równowaga między minimalizmem a funkcjonalnością. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI stworzy dla Ciebie projekt wnętrza, który wykorzystuje jasne kolory, naturalne materiały i prostotę, tworząc harmonijne, przytulne wnętrza. Dzięki naszemu ekspertowi, twoje mieszkanie stanie się miejscem spokoju i komfortu. Skorzystaj z naszych usług projektowania, aby odkryć urok stylu skandynawskiego i uczynić swoje wnętrza wyjątkowymi. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Ten nurt wiążę się przede wszystkim z prostotą i funkcjonalnością. Charakteryzuje go zastosowanie jasnej kolorystyki, naturalnych materiałów i nieskomplikowanych form. W odpowiednio urządzonych wnętrzach można znaleźć przestronność, spokój oraz elegancję.
Czy zieleń i błękit sprawdzą się w skandynawskiej aranżacji?
Jeżeli te kolory zostaną w niewielkiej ilości użyte na tle neutralnych barw, z powodzeniem urozmaicą aranżację. Pojedynczy mebel czy dodatki w tych odcieniach pozostaną zgodne z założeniami nurtu. Umiar jest tutaj szczególnie istotny – nie możemy pozwolić, by żywsze akcenty zdominowały całość.
Jakie materiały wybrać do stylu skandynawskiego?
Styl skandynawski sympatyzuje z naturalnymi materiałami, zatem drewno, rattan, kamień, cegła, bawełna czy len nadadzą się wyśmienicie. Biorąc pod uwagę zasady, jakie wyznacza ten aranżacyjny nurt, powinniśmy zrezygnować ze wszystkiego, co sztuczne. Scandi ceni sobie autentyczność zarówno wyglądu wnętrza, jak i jego odbioru, dlatego najkorzystniej jest zdecydować się na wyżej wymienione materiały.
Jak dodać wnętrzu przytulności?
Przytulności mogą dodać beże oraz brązy. Równie dobrze poradzą sobie drewniane elementy wyposażenia oraz bawełniane czy lniane tekstylia. Warto zatem wyposażyć wnętrze na przykład w wykonane z tych materiałów poduszki i pledy.