“meble matowe z błyszczącymi uchwytami
26
gru

Klasyka designu nowoczesnego

Pojęcie bauhausu zyskało ostatnio na popularności. Często występuje ono w różnych kontekstach i nie jest dobrze rozumiane, dlatego postaramy się Wam je przedstawić. Styl bauhaus występuje jako zamiennik stylu loftowego. We wnętrzach ukazywany jest jako mieszkanie pełne światła z dużymi oknami. Meble oraz dodatki powinny być w tym przypadku minimalistyczne i delikatne.

przykład sypialni w stylu Bauhaus

Historia stylu

Słowo bauhaus pierwotnie było nazwą szkoły. Placówka ta została założona w 1919 roku przez niemieckiego architekta Waltera Gropiusa, którego celem było połączenie rzemiosła i sztuki. Chciał on poprzez taką kombinację stworzyć projekt, który będzie jednocześnie funkcjonalny i estetyczny. Studiowanie w Bauhausie opierało się na znajomości materiałów, kolorów, kształtów, a także praktycznych technik rysunkowych i rzemieślniczych. Szkołę zamknięto w latach 30., gdy władzę objął Adolf Hitler. Budynki bauhausu jednak przetrwały i stały się klasyką designu nowoczesnego. Obecnie w XXI wieku słowo to odnosi się do architektury, sztuki i designu.

Charakterystyka

Głównym założeniem stylu bauhaus jest wniesienie do wnętrza świeżości. Przede wszystkim miał się on dostosować do szybkich zmian gospodarczych i społecznych, jakie zachodziły. Z drugiej strony musiał być tradycyjny, szanujący rzemieślników, ale również nowoczesny. Do salonów wkroczyły zarówno symetria jak i geometria. Akcesoria dekoracyjne zostały całkowicie wyeliminowane, a funkcję wnętrza przypisywano wyłącznie użytecznym przedmiotom. Nie jest to sztuka dla sztuki ani dla zysku materialnego. Intencją twórcy było stworzenie dobrej jakości mebli w przystępnej cenie, by klasa robotnicza mogła sobie na nie pozwolić. Główna zasada bauhaus brzmi: “mniej znaczy więcej”. Rzadko zdarza się, by projekt pozostał w modzie tak długo, a tak jest właśnie w tym przypadku. Styl ten wciąż jest nowoczesny i niekonwencjonalny. Wnętrze bauhausu jest przestronne i nie ma tutaj mowy o niepotrzebnych dodatkach.

drewniane panele w łazience

Kolory

Styl bauhaus w koncepcji jest podobny do stylu industrialnego, ale różni je podejście do kolorów. We wnętrzach loftowych dopuszcza się ciemne kolory takie jak: czarny, ceglany czy surowy beton. Natomiast bauhaus wyróżnia się stonowanymi kolorami takimi jak:

  • beż,
  • szarość,
  • biel.

W stylu bauhaus pojawiają się również akcenty żółci, czerni, czerwieni oraz niebieskości, które mają na celu przyciągnąć wzrok i wzmocnić wrażenie naturalnego światła. Podłogi również utrzymane są tutaj w jasnych materiałach takich jak drewno lub kamień.

Materiały

Kupując meble takie jak sofa czy fotel zwróć uwagę na rodzaj obicia. bauhaus bazuje na naturalnych i dobrych materiałach. Mają one wyglądać stylowo, a dodatkowo zapewnić komfort, dlatego najczęściej stosowana jest skóra naturalna. Wykorzystuje się również różne rodzaje tekstur. Często występują kombinacje matu z połyskiem lub gładkości z matem.

Dekoracje czy ich brak?

Projektowanie wnętrz bauhaus odrzuca wszelkie dekoracje. W kwestii akcesoriów to dekoracja wnętrz ogranicza się w tym stylu jedynie do lustra, obrazu lub oświetlenia.

  • Lustra zazwyczaj są precyzyjnie wycięte, zawieszane na ścianie. Dominuje w nich owal oraz koło. Są one proste, minimalistyczne, wykorzystywane przede wszystkim w łazienkach, a owalne – w salonach i przedpokojach.
  • Kolorystyka ram zaczerpnięta została z klasyki i dominuje w nich srebro, złoto, czerń.
  • Oświetlenie jest uniwersalne, nowoczesne, głównie z metalu, plastiku lub szkła.
  • Kształty mebli często są geometryczne, ich faktura jest matowa lub błyszcząca.
beżowe wnętrze otwartej kuchni

Meble

Tak jak wyżej wspomnieliśmy cechą charakterystyczną bauhausu jest minimalizm i brak zbędnych dodatków. Zastępuje się je położonymi obok siebie błyszczącymi i matowymi meblami lub tworzy się oryginalne fronty z różnych materiałów. Do produkcji mebli często wykorzystywana jest stal chromowa. Nierzadko rolę szafki pełnią półki, a sama szafa ma szklane drzwi. Wszystko po to, by zmaksymalizować przestrzeń wnętrza. Meble w bauhaus mają być użyteczne i delikatne. Styl bauhaus jest ponadczasowy, więc jeśli cenisz sobie luksus i nie lubisz zbędnych dekoracji – estetyka tego motywu jest dla Ciebie.

Projektowanie wnętrz w stylu bauhaus

Odkryj magię projektowania wnętrz w stylu bauhaus z pomocą doświadczonego projektanta MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci stworzyć unikalną aranżację, która łączy funkcjonalność z estetyką tego ikonicznego stylu. Projektowanie mieszkania w stylu bauhaus to gwarancja minimalistycznego designu, doskonałego wykorzystania przestrzeni i ponadczasowego uroku. Skorzystaj z naszego profesjonalnego projektu i przekształć swoje wnętrze w miejsce, w którym styl i wygoda spotykają się w harmonii. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.