sprzęt RTV na tle betonowych płyt
12
kwi

Materiał nie taki straszny 

Części osób widok betonu może się kojarzyć z niedokończoną budową. Niekoniecznie słusznie, wiązany jest on bowiem również z wnętrzami utrzymanymi w stylu industrialnym, a także nowoczesnym, minimalistycznym i eklektycznym. Jeśli masz ochotę wprowadzić takie akcenty w swoje cztery kąty, wykorzystać możesz nie tylko ten podstawowy materiał budowlany, ale też jego imitacje. 

Efekt betonu 

Beton, zwykle szary i szorstki, jedynie pozornie jest nudny i nijaki. Surowy wizerunek nie jest wadą. Do wychłodzonej tym materiałem aranżacji pasują takie epitety jak wyrazista, męska, współczesna i designerska. Chropowata powierzchnia betonu ma swój charakter. Może zaakcentować ściankę medialną, dobrze się łączy z wyposażeniem w stylu industrialno-loftowym, np. żeliwnymi wieszakami i kutymi krzesłami. Nadaje się też na przełamanie tradycyjnej aranżacji. Szarość betonu może stanowić świetne tło dla mebli w stylu chesterfield lub skandynawskim. Materiał znakomicie komponuje się z cegłą czy drewnem i wbrew pozorom pasuje do każdej kolorystyki, przy czym warto zaznaczyć, że sam też może mieć różne odcienie. 

Jeśli ktoś się zdecyduje na uzyskanie tego efektu w domu, zwykłe betonowe płyty nie będą dla niego jedynym rozwiązaniem. Stosować można też rozmaite imitacje dostępne m.in. dzięki technologiom chemii budowlanej. Znajdują się wśród nich: 

  • płyty gipsowe, 
  • gres, 
  • tynk mineralny i zaprawa tynkarska, 
  • farby (w tym farby strukturalne), 
  • tapety i fototapety. 
meble pod ścianą z efektem betonu

Płyty z betonu dekoracyjnego 

Beton architektoniczny zdobić może zarówno ściany, jak i podłogi. Płyty, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, przykręca lub przykleja się do podłoża z zachowaniem niewielkich odstępów. Materiał może mieć gładką powierzchnię, występować z efektem marmuru, z charakterystycznymi wżerami i nierównościami, a nawet ze śladami po śrubach montażowych. Szarość nie jest jedyną opcją. W celu ocieplenia wnętrza, płyty można po prostu pomalować albo zdecydować się na odmianę barwioną. 

Dla kuchni i łazienek warto rozważyć beton woskowany – z domieszką polimerów w składzie. Jest on wytrzymalszy, elastyczniejszy, odporny na bardzo duże obciążenia i długo utrzymującą się wilgoć. 

Niezależnie od wybranego typu płyt z betonu dekoracyjnego należy pamiętać o dwóch wadach, które mają one w stosunku do imitacji. Są to elementy o dużym ciężarze, a ponadto luksus ten wiąże się ze stosunkowo wysoką ceną. 

Płyty gipsowe 

Płyty odlewane z gipsu stanowią lżejszą alternatywę dla betonowych. Dzięki mniejszej wadze są one łatwiejsze w montażu. Równocześnie charakteryzują się też niestety niższą wytrzymałością. Ponadto nie są imitacją idealną. Na pierwszy rzut oka przeciętnemu człowiekowi może nie być łatwo odróżnić je od płyt z betonu, ale wprawny obserwator powinien zrobić to bez trudu. 

gres imitujący beton

Gres 

Gdy dla użytkownika istotna jest wytrzymałość oraz wysoka odporność na wilgoć, dobre rozwiązanie stanowi gres. Dostępne są płytki imitujące beton. Ich cena jest niższa w stosunku do prawdziwego materiału, a chociaż trudno jest je z nim pomylić, zapewnią pożądany efekt. 

Tynk mineralny 

Do najpopularniejszych imitacji betonu należy tynk mineralny. Jest to rozwiązanie tanie i łatwe do opanowania. Zależnie od sposobu nakładania można uzyskać różne powierzchnie: gładką, nierówną, z efektem wżerów lub spoin. Dostępne są różne barwy, nie tylko szara. Tynk można zaimpregnować, będzie więc odpowiedni na ściany kuchni i łazienki. Efekt betonu można również uzyskać, nakładając tradycyjną zaprawę tynkarską. 

Farby 

Wśród najprostszych i najtańszych metod znajduje się pomalowanie ścian dwiema zwykłymi farbami: białą i szarą – metodą przecierki. Celem jest uzyskanie imitujących strukturę betonu plam w różnych odcieniach. Niestety trudno dokładnie przewidzieć efekt zastosowania tej techniki. Ponadto powstała powierzchnia nie będzie chropowata, ale jeśli na takiej nam zależy, z pomocą przychodzą producenci farb strukturalnych. Dostępne są takie, po których nałożeniu powierzchnia ściany wyglądać będzie na betonową. 

Tapety i fototapety 

Chociaż rozwiązanie to wydaje się banalne, odpowiedni efekt uzyskać można też poprzez zastosowanie tapet. Wykonane z papieru nie są dobrym wyborem – nawet z daleka wyglądają na imitację betonu, a ponadto łatwo je uszkodzić. Lepsze odwzorowanie struktury i koloru zapewniają tapety winylowe, które dostępne są m.in. z chropowatą powierzchnią i rysami. Materiał ten jest stosunkowo wytrzymały i wodoodporny, ale w pobliżu kuchenki warto zabezpieczyć go szklaną płytą. 

powierzchnia ściany pomalowanej farbą betonową

Wnętrza, które odzwierciedlają Twoją osobowość

Efekt betonu może nie być pierwszym, co przychodzi do głowy, gdy planuje się wystrój wnętrza. Wprowadzenie tego elementu do domu może się jednak okazać świetnym pomysłem. Specjaliści z MAZZANI chętnie przedstawią Ci propozycję aranżacji z jego wykorzystaniem. Nasza firma ma bogate doświadczenie w wykańczaniu domów i mieszkań. Zapraszamy do kontaktu, z chęcią stworzymy wnętrze dostosowane do Twoich oczekiwań. 

Pytania naszych klientów:

Czy beton nadaje się do wnętrz?

Płyty z betonu dekoracyjnego wykorzystywane są we wnętrzach aranżowanych w stylach: industrialnym, nowoczesnym, minimalistycznym i eklektycznym. W pomieszczeniach, w których utrzymuje się wilgoć, lepiej jest zastosować jego odmianę zawierającą domieszkę polimerów – beton woskowany. 

Czym zastąpić beton we wnętrzach?

Beton dekoracyjny jest ciężki i drogi, w związku z czym często stosuje się jego imitacje. Należą do nich m.in. tynk mineralny, farby strukturalne, płyty gipsowe, gres i tapety. Każda z nich ma inne cechy, więc przy wyborze warto dokładnie przemyśleć swoje wymagania. 

Czy beton narzuca styl całemu wnętrzu?

Chociaż beton dekoracyjny wiąże się z konkretnymi stylami, będzie odpowiedni również do przełamywania aranżacji. Może m.in. stanowić tło dla mebli w stylu chesterfield, dobrze się komponować z elementami w stylu skandynawskim, łączyć się z drewnem i różnymi kolorami. 

Na czym polega efekt betonu?

Tradycyjnie beton jest surowy w wyglądzie – szary, chropowaty i chłodny. Zastosowanie go nadaje wnętrzu wyrazisty, designerski charakter. Możliwe jest złagodzenie tych efektów poprzez zabarwienie. Ponadto dostępne są imitacje betonu o nieco innych cechach.