różowe poduszki w salonie
12
kwi

Podstawowe założenia 

Wywodzący się z Japonii styl kawaii charakteryzują pastelowa lekkość kolorystyczna i obłe kształty. Przyjemne dla oka, niemal bajkowe wnętrza mogą się wydawać wręcz przesłodzone. Chociaż nawiązują do zabawy i dziecięcej beztroski, nie są infantylne. Kawaii to nowoczesny styl, zachowujący umiar, smak i zasady harmonii. Minimalistyczna przestrzeń przede wszystkim nasycona ma być pozytywnymi emocjami takimi jak optymizm, łagodność oraz uczucia uspokojenia i opieki. 

Pochodzenie, podobieństwa i przeciwieństwa 

Styl kawaii narodził się w latach 70. w Japonii. Jego nazwę można przetłumaczyć jako “uroczy”, “śliczny” lub “miły”. Inspirowany w znacznym stopniu kulturą europejską i zachodnią, w tym filmami wytwórni Disneya, stanowił odpowiedź na sztywne zasady i ascetyczne formy panujące w kraju, w którym się rozwijał. Będąc przeciwieństwem surowej japońskiej etykiety, buntował się wobec skrajnemu perfekcjonizmu. Równocześnie jednak zachował takie elementy charakterystyczne dla Kraju Kwitnącej Wiśni jak porządek, prostotę i uczucie spokoju. 

Ostatecznie kawaii stał się istotną częścią japońskiej popkultury, a ponadto wyszedł poza swoją ojczyznę. Spotyka się go nieraz w udanym połączeniu z innymi stylami, w tym: 

 • nowoczesnym, 
 • boho, 
 • scandi, 
 • glamour, 
 • wabi sabi, 
 • japandi. 

Chociaż wiązany jest z minimalizmem, nie ma nic wspólnego z surowością. Jako dodatek w takich wnętrzach stanowi element ocieplający wystrój. 

Ogólne cechy 

Aranżacje w stylu kawaii mogą robić wrażenie dziewczęcych, o pewnej dozie naiwności. Posiadają dzięki temu niezaprzeczalny wdzięk. Przestrzenie o subtelnym wystroju są ciepłe, delikatne, stosunkowo stonowane, a przede wszystkim przytulne, pogodne i po prostu urocze. Ma być pięknie i miło – stawia się na przyjemność i wygodę. 

biały stolik kawowy

Charakterystyczne kolory 

Pomieszczenia w stylu kawaii nie są zimne. Urządza się je w barwach mających się kojarzyć z relaksem, ukojeniem i beztroską, ale też nadającym wnętrzu elegancji. 

Dominuje paleta pastelowych kolorów, które bardziej obrazowo można określić jako pudrowe landrynki lub zmatowiałą tęczę. Do stonowanych, delikatnych barw często wykorzystywanych w tej estetyce należą:  

 • jasnoróżowy,  
 • liliowy,  
 • cytrynowożółty,  
 • miętowy,  
 • błękitny.  

Stosuje się je nie tylko w wyposażeniu, ale też na całych ściaach. W danym pomieszczeniu najlepiej jest wybrać trzy: jeden bazowy i dwa uzupełniające. Jako neutralne tło sprawdzi się biel, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować innego koloru. Pudrowy róż często łączy się z miętową zielenią lub beżem bądź szarością z żółtymi detalami. Pastele zestawia się też między innymi z delikatnym brązem i złotymi akcentami. Jako odniesienie, zrównoważenie lub przełamanie aranżacji często stosuje się detale czarne bądź o metalicznym połysku. 

Przykładowo meble w stylu kawaii bywają białe, co sprzyja nadawaniu przestrzeni wrażenia przestronności. Nieraz występują też jednak w odcieniach pastelowych. Elementem przełamującym może być za to lustro w złoconej ramie. 

Typowe kształty 

Bazą dla kawaii są proste, geometryczne kształty z zaokrąglonymi narożnikami. Dominują miękkie, obłe formy. W meblach, zwykle niewielkich, brak jest nie tylko ostrych kątów, ale też zdobień. 

Obok prostokątnych szafek i okrągłych stołów spotkać można bardziej wymyślne kształty. Przykładowo występują stoliki kawowe na trójkątnych nogach, krzesła z oparciem zbliżonym do trapezu, zaokrąglone lampy oraz walcowate donice i wazony. Sofy i fotele posiadają często głębokie pikowania nadające im efekt trójwymiarowości. 

Wyposażenie 

Elementy wyposażenia w stylu kawaii są proste i oszczędne. We wnętrzach w tym wystroju nie znajdzie się bogatych zdobień. Z elementów roślinnych często stosuje się kwiaty kwitnącej wiśni i drzewka bonsai. Na kubkach, radiach, zegarach i różnych innych przyrządach przewijają się za to wizerunki postaci z różnych mang i anime, w tym szczególnie często ze stworzonego w latach 70. “Hello Kitty”, ale też z filmów Disneya. Często występują ponadto: 

 • kotki Pusheen, 
 • figurki Kimmidoll, 
 • jednorożce, 
 • machające łapką Maneki-Neko. 

Oprócz motywów roślinnych z pastelami dobrze współgrają puszyste tekstylia. W dużej ilości spotyka się materiały miękkie, przytulne w dotyku. Tkaninami takimi obija się kanapy, krzesła, sofy i fotele, a ponadto stosuje się zasłony. Na porządku dziennym są: 

 • welur, 
 • aksamit, 
 • plusz, 
 • bukla. 
pluszowy kocyk na łóżku

Wystrój pomieszczeń 

Z ozdób i dodatków w salonach w stylu kawaii dominują miękkie poduszki, puchate dywany, kokardy, falbany oraz lampy z brokatowymi zdobieniami. Występują również między innymi plakaty na ścianach oraz ozdobne uchwyty szafek, przykładowo w kształcie motylków. 

Na podstawowy kolor w sypialni najlepiej nadaje się biel. Łóżko powinno być duże, wygodne, o drewnianej ramie, z tapicerowanym zagłówkiem, a najlepiej też z baldachimem. Ciemniejsze akcenty z powodzeniem stanowić mogą narzuta i poduszki. Na podłodze warto położyć puszysty dywanik o długim włosiu. Drugim charakterystycznym meblem dla sypialni w stylu kawaii jest nadająca jej bajkowy charakter toaletka z szufladami. Tradycyjną szafę można zastąpić prostymi wieszakami w postaci zwisających z sufitu drążków. 

Pomiędzy pomieszczeniami świetnie sprawdzą się łuki architektoniczne, również malowane na ścianach. Do łazienki odpowiednie będą różowe płytki. W kuchni stosować można glazurę w słodkich barwach oraz designerskie pojemniki i naczynia. 

Współpraca z nami to inwestycja w komfort

Jeśli chcesz wprowadzić do swoich czterech kątów elementy kawaii albo urządzić je w całości w tym stylu, nie wahaj się. Nie krępuj się też poprosić o pomoc zespół MAZZANI. Jesteśmy doświadczonymi projektantami, którzy z chęcią udzielą Ci wsparcia w zaplanowaniu wymarzonej aranżacji zarówno na terenie Warszawy, jak i w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są nawiązania popkulturowe stylu kawaii?

Kawaii czerpie z komiksów, seriali i filmów animowanych, głównie japońskich, ale też Disneya. Do najpopularniejszych nawiązań należą “Hello Kitty” i “Pokemon”. Ponadto pojawiają się kotki Pusheen i Maneki-Neko oraz laleczki Kimmidoll.

Czy kawaii wywodzi się całkowicie z Japonii?

Styl kawaii powstał w Japonii, ale polegał na zerwaniu ze sztywnymi, ascetycznymi zasadami typowymi dla Kraju Kwitnącej Wiśni, a za inspirację posłużyły mu elementy kultury Europy i Zachodu. Pochodzi więc z tego wyspiarskiego państwa, ale częściowo stanowi tamtejsze przetworzenie obcych wpływów.

Jakie są typowe kolory stylu kawaii?

Typowa dla kawaii jest kolorystyka pastelowa. Wśród najpopularniejszych barw znajdują się jasnoróżowa, liliowa, cytrynowożółta, miętowa i błękitna. Dla ich zrównoważenia stosuje się czarne detale.

Jakie w stylu kawaii dominują kształty?

W stylu kawaii unika się ostrych kątów. Meble często mają zaokrąglone narożniki, a stoły – koliste lub owalne blaty. Stosuje się też łuki architektoniczne – jeśli nie rzeczywiście wykute, to przynajmniej namalowane.