słodka i pastelowa kolorystyka
02
mar

Charakterystyka stylu kawaii

Styl kawaii zrodził się w kraju Kwitnącej Wiśni pod koniec lat 70. XX wieku i miał być sposobem na wyjście ze sztywnej japońskiej etykiety. Słowo “kawaii” oznacza “słodki, miły, uroczy”. To określenie kojarzone jest z odczuwaniem przyjemności, uczucia uspokojenia i opiekuńczości. Jak ma się to do stylu wnętrzarskiego?

W stylistyce kawaii ma być pięknie, miło, wygodnie i miękko. Bazą są proste kształty o zaokrąglonych kątach i pastelowe barwy, czyli nie znajdziemy tutaj bogatych zdobień, złoconych ornamentów i frezowanych mebli. To właśnie równowaga i harmonia, którą trudno wyobrazić sobie w cukierkowym wnętrzu, a jednak na skutek dokładnego zaplanowania jest osiągalna.

meble we wnętrzu kawaii

Słodko i pastelowo – kolorystyka wnętrza

We wnętrzu w stylu kawaii królują matowe pastele. Kolory pudrowych landrynek, czyli róże, błękity, żółcie i zielenie bezkompromisowo dominują we wnętrzu, stanowiąc bazowy, przykuwający wzrok wyróżnik. To barwy kojarzone z dzieciństwem, beztroską, ale także z elegancją.

Pastele bez mocniejszego odniesienia sprawiają, że wnętrze mogłoby wydawać się zbyt mdłe, dlatego detale w czerni zrównoważą aranż. Aby nie zatracić się w landrynkowej magii, warto wybrać jeden bazowy kolor i maksymalnie dwa uzupełniające. Połączeniem kolorystycznym chętnie wykorzystywanym, jest miętowa zieleń i pudrowy róż. Równie wyjątkowo, choć stonowanie prezentuje się jasny matowy róż z beżem lub szarością z żółtymi detalami.

Z jakim kolorami można jeszcze połączyć pastele, aby zachować styl kawaii? Biele, jasne szarości, delikatne brązy oraz złote akcenty zrównoważą cukierkowe zamiłowanie do tej aranżacji wnętrza.

Meble we wnętrzu kawaii

 Pomimo że są proste, to jednak przyciągają uwagę. Kawaii uwielbia obłe kształty. Meble, zwłaszcza te tapicerowane, powinny mieć zaokrąglone narożniki pozbawione krawędzi. Sofy i fotele mają głębokie pikowania – geometryczne przeszycia dają efekt trójwymiarowości i komfortu. Dodatkowo obija się je miękkimi tkaninami w pastelowych odcieniach, takimi jak: plusz, boucle, aksamit.

Ten styl pozostawia nam sporą dowolność, dlatego wykorzystując niektóre elementy umeblowania, możemy w kilka chwili zmienić uniwersalny styl wnętrza, urządzonego w bieli, w ciepłą i przyjemną przestrzeń nawiązującą do aranżacji kawaii.

Dekoracyjne dodatki

Styl kawaii, choć subtelny, ma w sobie dziewczęcą zalotność. To wrażenie potęgują zaokrąglone kształty. Pojawiają się nie tylko na meblach, ale także na dekoracjach. Wazony, lustra, świece i świeczniki przyjmują kształt rurek. To bardzo silny trend, który pasuje do kawaii. Rurkowate formy ocieplają wnętrze, wprowadzają dużo swobody, a jeśli połączysz je z charakterystycznymi motywami z japońskich kreskówek, otrzymasz wyrazisty i niepowtarzalny look.

Aranżacja salonu w stylu kawaii

Salon w stylu kawaii powinien być wyważony, przytulny, spokojny. Zadbajmy o porządek, z którego słynie Japonia. Dekoracje i dodatki są wyraziste w swoim charakterze, dlatego nie powinno być ich za wiele. Zaokrąglenia wprowadzaj w postaci mebli, ale też łuków architektonicznych, w przejściach pomiędzy pomieszczeniami, również na pomalowanych ścianach.

Takie geometryczne formy można zrobić na jednej reprezentatywnej ścianie, na przykład w kąciku wypoczynkowym za sofą. Ciekawym sposobem na dekoracje przestrzeni w salonie, są płytki. Sprawdzą się proste kafelki typu metro, kładzione pionowo lub w kształcie jodełki — w pastelowych odcieniach lub delikatnie opalizujące.

Stylistyka kawaii to przede wszystkim kokardy, falbany przy poduszkach, lampy z brokatowym zdobieniem, dywaniki. Nie może zabraknąć również ciekawych uchwytów przy szafkach w formie motylków lub zwierzątek, jak również elementów popkultury na ścianach, na przykład plakatów z postaciami z mangi i muzycznych inspiracji. 

kokardy, falbany, lampy brokatowe

Zaaranżuj sypialnię kawaii

Kolorystyka sypialni powinna być jasna, sprawiać wrażenie lekkości. Dlatego najlepiej użyć bieli, która dobrze łączy się z pastelami. Łóżko powinno być duże, na drewnianej ramie. Jasne kolory pościeli mogą ożywić nieco ciemniejszą narzutę i poduszki. Tapicerowany zagłówek niech zastąpi malowany, w kształcie łuku. Dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja z tradycyjnej szafy w sypialni— w tej roli sprawdzi się wieszak w postaci drążków zwisających z sufitu. Zamiast tradycyjnego parkietu, można zdecydować się na płytki w geometryczną szachownicę. Na nich warto położyć dywan z długim włosiem.

Motywy, które warto wybrać do aranżacji salonu bądź sypialni, to:

  • Kot Pusheen,
  • Hello Kitty,
  • lata 90.,
  • słodycze,
  • futurystyczne przedmioty.

Możemy też wykorzystać bardziej poważne:

  • gejsze oraz teatr japoński,
  • kwiaty kwitnącej wiśni,
  • drzewka bonsai,
  • zdjęcia ulic Tokio,
  • manga —postacie z filmów.

Każdy z tych motywów można ze sobą łączyć, tworząc własne pomysły. Na tym polega aranżacja przestrzeni w stylu kawaii.

Kuchnia z jadalnią w stylu kawaii

Kuchnia połączona z jadalnią i salonem powinna nawiązywać do aranżacji sąsiadujących pomieszczeń. Proste szafki kuchenne przedzieli glazura w słodkich kolorach, a blaty ozdobią korespondujące z nimi dodatki i sprzęt AGD — designerskie pojemniki i naczynia. W umeblowaniu dobrze, jeśli chociaż jeden mebel będzie wyróżniał się kształtem, na przykład komoda w jadalni z okrągłych rurek, nakryta blatem z modnego terrazo.

Pastelowe biuro kawaii

Do pracy w domu w zupełności wystarczy kompaktowe biurko przysunięte do ściany. Taką przestrzeń można zaaranżować w salonie lub sypialni, malując kącik na geometryczny rzut lub ozdabiamy grafikami z motywami japońskimi. Na biurowe akcesoria dobrze się sprawdzi mobilny wózek z przegródkami. Kawaii nie lubi chaosu i bałaganu, pomogą go utrzymać segregatory i szufladki na dokumenty.

Gdzie sprawdzi się styl kawaii?

Ten styl można wykorzystać wszędzie tam, gdzie pasuje scandi lub boho. Oba bazują na swoistej przytulności wnętrza. Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć swoje mieszkanie, możesz wziąć pod uwagę kawaii. Pastele oraz puchate tekstylia ładnie współgrają z beżami, roślinami oraz dodatkami w stylu boho.

Łatwo go wyprowadzić również ze stylu glamour, ponieważ wiele mieniących się dekoracji znajduje się w zainteresowaniach kawaii. Przeszkodą natomiast są ludwikowskie wersalki oraz fotele, które o wiele lepiej wymienić na krzesła w nowoczesnym stylu o opływowych kształtach.

różowy pokój dla dziewczynki

Projektowanie wnętrz w stylu kawaii

Zalety urządzenia mieszkania w stylu kawaii są niezaprzeczalne. Delikatne kolory, urocze dodatki i przytulne aranżacje sprawiają, że przestrzeń staje się miejscem pełnym radości i harmonii. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI jest ekspertem w projektowaniu wnętrz w stylu kawaii. Dzięki naszej pomocy możesz przekształcić swoje mieszkanie w urokliwe miejsce, które rozpromieni każdy dzień. Skorzystaj z usług projektanta wnętrz i zaprojektuj swoje wymarzone mieszkanie w stylu kawaii z nami już dziś! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to styl kawaii?

Najnowszym trendem, który pojawił się w propozycjach wnętrz, jest styl kawaii. To japońskie słowo w polskim tłumaczeniu oznacza “uroczy”. Cała Japonia maluje się w pięknych barwach, jednak kawaii to kwintesencja słodkości, ale z zachowaniem harmonii i umiaru.

Jakie kolory wybrać do wnętrza w stylu kawaii?

Kolory, które wypisują się w stylistykę kawaii, to różowy, niebieski, żółty i zielony. Paleta wyróżnia się barwami pastelowymi i stonowanymi. Wnętrza w stylu kawaii  są  jasne, wyraziste i delikatne.  

Jak wyglądają meble w stylu kawaii?

Meble w stylu kawaii najczęściej są białe, dzięki temu przestrzeń sprawia wrażenie optycznie powiększonej. Występuje także bajkowe umeblowanie, na przykład toaletka z szufladkami, ale także baldachim nad łóżkiem.