Spis treści:
Cechy stylu boho
Styl boho swą nazwę zaczerpnął z języka francuskiego: la boheme – cyganeria. Przedstawiciele cygańskiej kultury zajmowali się sztuką, która nie posiadała określonych norm społecznych. Malarze czy muzycy błądzili w zakamarkach swej wyobraźni, przekładając to na sztukę. W ten sposób powstał styl nietuzinkowy, niebanalny, zwariowany, który nosi nazwę boho.
Cechuje się:
- naturalnością,
- swobodą,
- barwnością,
- artystycznością.
Za to właśnie ceniony jest styl boho. W aranżacji wnętrz pozwala na szaleństwo, kontrastowy dobór dodatków, mebli, wzorów, materiałów, a nawet rzeczy z drugiej ręki. W tym nurcie wszystko można do siebie dopasować, jednocześnie zachowując szyk i design.
Jakie kolory panują w stylu boho?
Ważnym elementem boho jest dobór kolorów. To on stanowi główny motyw aranżacji wnętrz. Wchodząc do mieszkania zaaranżowanego w tym stylu zauważymy kolory takie jak biel, beż, szarość, brąz, czerń, ale także turkus, żółty, butelkowa zieleń.
Ważne jest, aby zachować równowagę. Zbyt jasne kolory na ścianach mogą zniszczyć koncepcję nurtu. Efektownie wygląda pokrycie ścian w kolorze zielonym, w połączeniu z brązowymi dodatkami.
Naturalne barwy wprowadzają balans i pomagają zachować spokój i harmonię.
Nudzie mówimy stanowcze nie! Połączenie zielonych ścian i żółtego fotela? To jest właśnie styl boho.
Rustykalny klimat
Styl rustykalny, charakteryzujący się zgodą z naturą, wiejskim życiem, idealnie pasuje do boho, który najlepiej odnajduje się w starych domach, mieszkaniach, kamienicach i wiejskich chatach.
Mile widziane są stare piece kaflowe, zabytkowe kozy, żyrandol z mosiądzu, ceramiczna cegła, ściany pokryte tynkiem wapiennym, sztukateria na suficie, podłogi z drewnianych desek, własnoręcznie wykonane ramki, drewniane meble. To wszystko zapewni mieszkaniu klimat pobudzający do melancholii, odpoczynku, westchnień.
Ameryka z lat 50. i 60.
Styl boho to nie tylko rustykalizm. Czerpie on inspiracje także z Ameryki z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, które cechowały się radością i pięknem.
Co konkretnie ma on w sobie z amerykańskich lat 50. i 60.? Tapety ścienne w wyrazistych wzorach. Drobne i duże kwiaty, liście, fauna, figury geometryczne, paski – czego chcieć więcej! Tutaj nie ma ograniczeń. To samo tyczy się płytek na ścianie. Boho nie boi się różnych faktur, wielkości, wzorów. Można stworzyć z tego piękne, artystyczne dzieło i cieszyć się wysublimowanym wnętrzem. Indywidualizm płynący z aranżacji tym stylem aż kipi barwnością i naturalnością. Chcesz połączyć zielony kolor z beżową tapetą w duże kwiaty? Zrób to bez zastanowienia.
Roślinność to gwarancja powodzenia
Myśląc o boho, zapewne każdy ma w głowie obraz kwiatów. Jednym z najważniejszych elementów jest natura. Zieleń to bardzo ważny składnik w całości projektowania wnętrz na ten styl. Zarówno na ścianach, jak i w formie kwiatów. Nie ma znaczenia, co to za rodzaj roślinności. Ważne, że jest jej dużo i jest ona obecna wszędzie. Nie muszą to być bardzo wymagające gatunki. Stylowi boho na tym nie zależy. Małe, duże, wysokie, niskie – wybór należy do Ciebie. Zasadź je w najróżniejszych, kolorowych doniczkach. Dodadzą całości unikatowego wyglądu. Im więcej kolorowych, pełnych wzorów dodatków, tym lepiej. Niech Twoje wnętrze wypełni zielona dżungla.
Dodatki DIY
Własnoręcznie robione dodatki do mieszkania to coś, co cieszy oko fana boho. Ten styl daje niesamowitą okazję do udostępnienia i podzielenia się ze swoimi pasjami. Pozwala uzewnętrznić swoją artystyczną duszę i przelać ją na sztukę. Obraz, rzeźba, zdjęcie czy plakat, świetnie dogadają się z tym stylem.
Masz własnoręcznie wykonane talerze i nie jesteś pewien, czy będą pasować do Twojego mieszkania? A może wykonane przez tatę małe rzeźby? To idealne miejsce dla nich. Boho nie ma ograniczeń. To swoboda wyboru. Wszystko tworzy piękną całość, która przyciąga oko i serce. Możesz postawić na obrazy o charakterze melancholijnym, smutnym albo na całkowitą abstrakcję artystyczną. Ty decydujesz.
Jakie meble wybrać?
Całkowitym dopełnieniem aranżacji wnętrz w tej stylistyce, jest wybór mebli, a szczególne materiału, z którego są wykonane. Sprawdzi się drewno, a także bambus, wiklina czy rattan. Możesz postawić na ciemniejsze kolory, jeśli Twoje ściany występują w jaśniejszych tonacjach. Postaw na kontrast – jasne ściany, ciemne meble. To wydobędzie potencjał pomieszczenia.
Nie bój się mebli tapicerowanych. Świetnie wkomponują się w cały klimat boho, ponieważ są bardzo wygodne. Musztardowa kanapa i beżowe ściany, to idealne połączenie w tym stylu.
Twoje wnętrze, Twoje marzenia, nasza pasja
To rozwiązanie dla każdego, kto uwielbia kontakt z naturą, kocha zapach drewna, kolory, wzory i różne faktury. Jeśli należysz do tego grona osób i chciałbyś zmodyfikować swoje mieszkanie, to MAZZANI pomoże Ci zmienić Twoje wnętrze na takie, o którym marzysz.
Pytania naszych klientów:
Skąd nazwa stylu „boho”?
Nazwa stylu boho pochodzi z języka francuskiego „la boheme” – cyganeria. Przedstawiciele cygańskiej kultury tworzyli sztukę niebanalną, nietuzinkową, nietypową, co zapoczątkowało przeniesieniu ich wizji na styl wnętrz. Dzięki nim ten nurt cechuje się oryginalnością i wszechstronnością, co sprawia, że wnętrza w tym stylu są barwne i pełne artystycznej duszy.
Jakie kolory cechują styl boho?
Styl boho to głównie kolory ziemi i natury: beże, biel, czerń, szarość, ale także zieleń, turkus, słoneczna żółć. Aranżując mieszkanie w tej stylistyce nie może zabraknąć barw naturalnych, które sprawią, że poczujesz spokój. Nawiązuje do natury, więc wybór zieleni do mieszkania to dobry sposób, aby odetchnąć i zrelaksować się w domowym otoczeniu.
Jak stworzyć styl boho?
Styl boho nie lubi zasad. Panuje w nim mieszanka różnych materiałów, wzorów, kontrasty, naturalne kolory. Cechuje się nietuzinkowością i wygodą, więc fotele, kanapy, tapeta w kwiaty i mnóstwo roślinności, to gwarancja sukcesu. Postaw na dodatki DIY, sztukaterię, drewniane meble, a z pewnością Twoi goście zachwycą się wnętrzem.
Jaki kolor ścian w stylu boho?
Idealnie pasują odcienie szarości czy nawet złamana biel. W tym nurcie bardzo często spotkać można ściany w kolorze zielonym, które świetnie obcują z roślinami. Dobrym pomysłem są także jasne ściany, które przełamane zostaną kolorowymi dodatkami. Możesz postawić także na odważniejszy kolor ścian – żółty lub turkus.