salon z otwartą kuchnią
11
kwi

Dlaczego odświeżenie pomieszczenia jest ważne?

Wiele osób myśli, że pierwsze zakupione meble będą wiecznie pasować do reszty domu oraz nie wyjdą z mody, niestety tak nie jest. Jeszcze niedawno dominował styl minimalistyczny, a teraz coraz częściej widzimy wnętrza Vintage i Boho. Jeśli chcesz iść z duchem czasu, warto przemyśleć remont i odświeżenie domu. Nowe urządzenia wpłyną pozytywnie na życie w mieszkaniu i odnowią pozytywną relację z budynkiem. 

Remont pokoju, od czego zacząć? 

Niezależnie, czy urządzasz wnętrze od nowa, czy dopiero się wprowadzasz, są rzeczy, które trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zmian zmierz powierzchnie, z jaką będziesz pracować. Ostatnie czego chcesz, to meble zbyt duże do pokoju. Po ustaleniu ilości miejsca, z którym będziesz pracować, warto wybrać styl oraz meble, po czym paletę barw. Pamiętaj, że: 

 • jasne odcienie na ścianach potrzebują kontrastu w postaci podłogi lub mebli, nawet style minimalistyczne nie używają jednego kolory do całego pokoju; 
 • ciemne barwy sprawią, że Twoje pomieszczenie wizualnie się zmniejszy, dlatego nie zalecamy używania ich do małych pokoi; 
 • ściany nie mogą być nudne, warto więc dodać fototapetę, boazerię, ażurowe ścianki, dekoracje 3D, ozdobne listwy, tapetę lub geometryczne kształty.  

Podczas wymiany podłogi, zwróć uwagę na to, co denerwowało lub cieszyło Cię w przeszłej podłodze. Jeśli wcześniejsze płytki w łazience były za śliskie, warto zainwestować w antypoślizgowe. Posiadając wykładzinę w salonie, która była ciężka do umycia, trzeba przemyśleć kupno paneli podłogowych. 

boazeria na ścianach

Strefy w pokoju 

Podczas aranżacji pomieszczenia, zwróć uwagę na układ mebli. Zmieniając kuchnię, warto zacząć od zwizualizowania, jak będzie się w niej funkcjonować. Dostęp do blatu, lodówki i kuchenki musi być blisko siebie, zlew czy spiżarnia po drodze, będzie dodatkową przeszkodą do przejścia.  

Sypialnia powinna mieć delikatnie wydzielone strefy na sen, przechowywanie ubrań, spełnianie hobby i kosmetykę. Jeśli posiadasz dodatkowy pokój, w którym możesz wstawić garderobę, sprawisz, że sypialnia zyska na swobodzie ruchu i lekkości. Strefa kosmetyczna może powstać w łazience, ale jeśli masz tylko jedna toaletę w domu, warto wstawić toaletkę do pokoju.  

Łazienkę dzielimy na przestrzeń higieniczną oraz toaletową, w pierwszej znajdziesz wannę lub prysznic zaś w drugiej sedes i umywalkę. Planując przestrzeń sanitarną, warto przemyśleć kwestie dotyczącą pralki. Zalecamy wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na składowanie i pranie ubrań, dzięki temu łazienka będzie schludniejsza i otrzymasz większą swobodę ruchu.  

Sposób na nudne wnętrze 

Ciekawe ściany i strefy w pokoju to jedno, ale co zrobić z prostymi i nudnymi wnętrzami. Poza małymi zmianami typu obrazy, rośliny czy figurki, musimy się skupić nad ciekawszymi rozwiązaniami: 

 • kominek wolnostojący lub zabudowany to genialny dodatek do sypialni i salonu. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, możesz wstawić elektryczny; 
 • wyspa w kuchni, coraz częstszy dodatek w sercu domu, może służyć jako miejsce do jedzenia posiłków lub dodatkowy blat roboczy; 
 • antresola, najlepiej sprawdzi się w wysokich kawalerkach, jest to dodatkowe miejsce na przestrzeń do snu lub pracy zdalnej; 
 • okna, im więcej naturalnego światła, tym lepiej; 
 • sztuczne bluszcze to bardzo popularny dodatek do wszelkich pustych ścian; 
 • światła ledowe, najlepsze będą te, w których można zmieniać nasycenie i barwę lampek; 
 • wzorzyste dywany muszą być odpowiednio dobrane do reszty wystroju; 
 • ściana z półek – miłośnicy książek mogą zachwycić gości swoją kolekcją lektur; 
 • antyczne meble, coraz bardziej popularne dzięki stylowi Vintage; 
 • urządzenia elektryczne, głośniki lub kino domowe to genialny dodatek do pomieszczeń. 
Jadalnia w stylu vintage

Projektowanie wnętrz to nasza specjalność

Pamiętaj, aby trzymać się określonego stylu i palety barw, dzięki czemu stworzysz wspaniałe wnętrze. Jeśli planujesz remont, budowę domu lub odświeżasz stare mieszkanie, zasięgnij pomocy projektantów z MAZZANI! Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, a zdalnie w całej Polsce. Spełnimy Twoje marzenia i zaopiekujemy się Twoim wnętrzem. 

Pytania naszych klientów:

Chciałabym posiadać więcej okien w pokoju, ale mieszkam w mieszkaniu, co zrobić?

Jest to niszowe i niecodzienne rozwiązanie, ale warto zastanowić się nad sztucznym oknem. Wytłumione lub kolorowe szkło, za którym będzie stać źródło imitujące naturalne światło, doda głębi do pokoju.  

Jakie są uniwersalne barwy do dekoracji na ścianę?

Definitywnie czarny, biały, szary i imitacja drewna, ale to nie wszystko. Podczas używania np. Viva Magenta, czyli jednego z najpopularniejszych kolorów 2023, warto pobawić się z kontrastami, nasyceniem i wzorami związanymi z tą barwą. 

Jak udekorować okna?

Masywne i dobrane kolorem zasłony spełnią się dobrze w większości pomieszczeń. Okna w kuchni i toalecie powinny być zasłaniane żaluzją dzień-noc. Wstawiając nowe okna, warto zainteresować się nietypowymi kształtami lub barwami w środku szyby, jak i na framugach. 

Jak udekorować dom w stylu Vintage?

Polecamy boazerie i panele wzorowane na starych mieszkaniach, do tego dodaj pastelowe kolory. Podczas doboru mebli, warto zapoznać się z tymi, które mają zaokrąglone brzegi. Na ścianie zawieś zdjęcia rodzinne w sepii, dywany powinny nawiązywać do tych sprzed 20 lat, zaś rośliny wstaw do prostych, szklanych doniczek.