Minimalistyczny pokój w jasnych barwach
11
kwi

Aranżacja małej kawalerki

Coraz częściej widzimy oferty sprzedaży mikrokawalerek. Jest to świetna opcja dla osób młodych, które dopiero wchodzą w życie dorosłe. W takowych kawalerkach należy zastanowić się nad rozłożeniem mebli, dekoracji i doborem koloru, aby nasze pomieszczenie nie traciło na użyteczności ani komforcie. Definitywnie może w tym pomóc dobór odpowiednich kolorów mebli i ścian, dobór wielofunkcyjnych sprzętów i odpowiednie dekoracje. 

Kolor to podstawa 

Zacznijmy od najprostszej zmiany, czyli barwy w pomieszczeniu. Przemalowanie ścian na jasno, nie dość, że rozświetli pokój, ale również wizualnie go powiększy. Użyj odcieni białego, jasnego beżu czy jasnoszarego a zauważysz różnicę od razu. Meble wpasuj w kolorystykę pokoju, aby wtopiły się w podłogę i ściany. Łagodne przejścia między odcieniami białego, to klucz do wizualnego powiększenia pokoju i uczucia lekkości. Jeśli szukasz ciekawszych barw niż biel, zastosuj kolory pastelowe. 

 • Unikaj ciemnych odcieni na ścianach, jak i meblach! Czarny na choćby jednej ze ścian sprawi, że pokój stanie się mniejszy.  
 • Nigdy nie używaj ciemnych barw na suficie, sprawi on, iż pokój będzie się wydawał niższy. 
 • Przyciemniona podłoga zmniejszy pomieszczenie. 
salon

Otwórz przestrzeń 

Dobre umiejscowienie przejścia do łazienki, może zdziałać cuda. Powinno ono być w miejscu, które trudno byłoby zagospodarować, np. koło wejścia do mieszkania. Unikaj drzwi na korytarze, można je zastąpić łukami. Pamiętaj o lustrach, im większe tym lepsze. Odbicia pokoju dadzą iluzję większego pomieszczenia.  

 • Unikaj niepotrzebnych drzwi do pomieszczeń, które mogą być otwarte.  
 • Zdejmij firanki i zasłony z okien, postaw na prostotę. Jeśli pragniesz prywatności, zastosuj żaluzje. 

Meble wielofunkcyjne  

Wiele osób nie myśli o podwójnym zastosowaniu mebli. Przecież nasza kanapa może zostać łóżkiem na noc a stolik kawowy po podwyższeniu może służyć jako biurko. Firm, które proponują podwójne zastosowanie jednego mebla, jest wiele. Warto zainteresować się suszarką na naczynia w górnej szafce kuchennej, czy biurkiem wysuwanym z szafki. Definitywnie, jest to genialny sposób na oszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Jeśli masz sporo rzeczy, pamiętaj o zakupie pudełek, które można schować do szafy lub pod tapczan. Pamiętaj o dobrym ułożeniu mebli. Źle ustawiona kanapa może zająć całą przestrzeń. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto zgłosić się do projektanta wnętrz.  

Częste błędy podczas gospodarowania przestrzeni 

Pamiętajmy, że źle dobrane meble, dekoracje czy urządzenie pomieszczenia, stworzy nam tylko problemy i frustracje. Warto uczyć się na błędach innych, inspirować się różnymi zdjęciami poglądowymi i zapewnić sobie plan pomieszczenia. Zalecamy zasięgnąć opinii ekspertów odnośnie najlepszego zagospodarowania przestrzeni w państwa mieszkaniach, kawalerkach czy domach. 

Kanapa rozkładana w salonie

Oto najczęstsze błędy podczas urządzania małych przestrzeni: 

Kuchnia 

 • Zbyt mała ilość miejsca na przyprawy i produkty suche, które później lądują na blatach i zajmują miejsce.  
 • Zbędne urządzenia tylko z jedną funkcją, które można zamienić na urządzenia wielofunkcyjne.  
 • Suszarka na naczynia na blacie. 

Toaleta 

 • Wstawianie do małych pomieszczeń wanny zamiast prysznica. 
 • Zakup dużej umywalki bez szafki – wiele osób stwierdza, że chce mieć dużą umywalkę, bez przemyślenia miejsca na szczoteczki do zębów, miejsca na kosmetyki itp.  
 • Brak zagospodarowania miejsca na ścianach, mimo możliwości wstawienia szafek. 

Sypialnia 

 • Łóżko bez możliwości składania lub bez szuflad pod materacem. 
 • Zbyt duża ilość dekoracji, tworząca przepych i zmniejszająca przestrzeń. 

Salon 

 • Wstawianie zbędnych i dużych mebli w pomieszczeniu, np. półkę z książkami stojącą na podłodze, można zastąpić półką wiszącą nad kanapą.  
 • Przepych w dekoracjach typu: duże rośliny, świeczniki, poduszki i figurki.  

Współpraca z nami to gwarancja jakości

Często zdarza się też, że zapominamy o suszarce do ubrań, miejscu do prasowania ubrań, zmywarce i innych ważnych aspektach życia. Remont lub budowa małych przestrzeni, powinna być mocno przemyślana i zwizualizowana. Aby uniknąć takowych problemów można skorzystać z usług architekta wnętrz. Ekipa MAZZANI stworzy dla Ciebie projekt idealny. 

Pytania naszych klientów:

Jak zagospodarować małą ilość miejsca pod schody?

Na rynku występują schody kręcone, coraz częściej można zobaczyć schody wbudowane w półki na książki. Warto zmierzyć powierzchnie i dobrać odpowiednie schody do pozostałego miejsca, niesamowicie przyda się rysunek techniczny. 

Jakie są plusy małego mieszkania lub kawalerki?

Przede wszystkim jest to idealny start dla osoby młodej, mieszkającej samodzielnie lub z partnerem. Mała ilość miejsca do sprzątania, dobrze zagospodarowana przestrzeń bez zbędnych pomieszczeń, idealna dla minimalisty. 

Czy w takiej mikrokawalerce należy wstawić stół jadalniany?

Nie, prostym rozwiązaniem może być wstawienie do kuchni wyspy z krzesłami barowymi, dzięki temu oszczędzimy miejsce na stół jadalniany. Jeżeli jednak bardzo nam zależy na stole jadalnianym, to można się zainteresować stołami składanymi lub połączyć takową jadalnie z biurem do pracy. 

Chcę dodać do mieszkania parę dekoracji, czy to będzie problemem dla mikrokawalerki?

Mała ilość dekoracji nie jest problemem, kilka roślin doniczkowych czy świeczka nie sprawi, że pokój się wizualnie zmniejszy. Proste wzory czy małe obrazy to punkt zaczepienia dla oka, więc one idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Jednak należy pamiętać, że dekoracje nie powinny zajmować całego lub większości miejsca na półkach – dekoracja ma być dodatkiem, który nie będzie wywoływać u nas wrażenia przepychu.