szary kominek, złote dodatki
03
paź

Szary nie znaczy smutny i nudny

Szarość należy z pewnością do najbardziej popularnych kolorów obok bieli i czerni – powstała na bazie właśnie tych dwóch barw. Dawniej traktowana jako smutna i często utożsamiana z nudą. Dzisiaj gości jako baza wielu aranżacji i jest inspiracją do tworzenia kolejnych.

Tworzy ona uniwersalne tło dla innych barw i dobrze koreluje z różnymi nurtami. Kojarzona bywa głównie ze stylem nowoczesnym, który na nowo zdefiniował jej pojęcie. Stało się to między innymi za pomocą materiału, jakim jest beton. Dziś barwa ta wykracza poza schematy i występuje w przeróżnej stylistyce.

Jednym z najdelikatniejszych odcieni szarości jest pastelowy, który występuje we wnętrzach skandynawskich i klasycznych. Tą niezwykłą barwę możemy wykorzystać nie tylko w salonie, ale także w sypialni, w kuchni czy w łazience. Popiel, antracyt czy grafit pojawiają się jako kolor płytek gresowych i materiałów wykończeniowych.

welurowa kanapa, srebrna lampa

Z czym łączyć odcienie szarości?

Szarość posiada dość dużo odcieni. Znajdziemy wśród nich:

• gołębi,

• srebrny,

• popielaty,

• stalowy,

• antracyt.

Istotny jest podział na chłodne i ciepłe tony. Ma on znaczenie przy projektowaniu harmonijnego kolorystycznie wystroju wnętrz, opartego na łączeniu tonacji o zbliżonej temperaturze. Chłodne tony zawierać będą nutę zielonych, niebieskich czy granatowych odcieni. Ciepłe natomiast przełamane będą żółcią lub czerwienią.

Wybierając kolory ścian, warto zdecydować się na antracyt, grafit albo popiel. Tu do wyboru mamy wersję pastelową albo nasyconą. Szary jest dobrym wyborem dla tych, którym znudziły się beże i stanowi propozycję dla osób poszukujących nowych estetycznych rozwiązań i inspiracji. Jeśli zależy nam, by wprowadzić jedynie akcent szarości, możemy zdecydować się pokryć tym kolorem tylko jedną ścianę.

Szary w korelacji z innymi barwami

Beże, magnolia, kość słoniowa jako barwy neutralne i pastelowe świetnie korelują z szarością. Łączą się z nią także wyraziste i żywe kolory. Najlepiej wziąć pod uwagę to, dla kogo projektujemy pokój, by stworzyć odpowiednie proporcje, np. szary z bielą i jaskrawą zielenią. Przy doborze farby na ścianę istotny jest metraż pomieszczenia oraz czy będzie oświetlane światłem dziennym. Pozwoli to uniknąć błędów kolorystycznych i tworzenia mdłych aranżacji. Najlepsze zestawienia osiągniemy, gdy szarość połączymy z następującymi barwami:

  • Biel – sprawdzi się w kuchni czy łazience, tworząc estetyczną, naturalną przestrzeń.
  • Niebieski – stworzą chłodną tonację, którą można przełamać złotymi dodatkami.
  • Granat – odnajdzie się w salonie lub sypialni.
  • Złoty – w połączeniu z dodatkami w tym kolorze stworzy eleganckie wnętrze.
  • Róż – pasuje głównie do sypialni czy pokoju dziecięcego.
  • Odcienie drewna – sprawdzi się w zestawieniu z elementami nurtu boho czy botanic.
eleganckie, nowoczesne wnętrze

Szarość jako baza w aranżacji

Jeśli decydujemy się na popielate czy grafitowe ściany, to warto dobrać do nich jasne meble i podłogę, gdyż ciemne odcienie mogą przytłaczać pomieszczenie i  prezentować się zbyt melancholijnie. Jeżeli światło dzienne ma ograniczony dostęp do wnętrza, lepiej postawić na inną kolorystykę – jasną, która również optycznie powiększy przestrzeń. Antracyt czy grafit nadadzą wnętrzu charakteru i elegancji, szary zaś w połączeniu z pastelami pomoże wykreować bardziej romantyczną aranżację.

Dekoracyjne dodatki z szarym akcentem

Decydując się na kolor szary w pomieszczeniu, niekoniecznie trzeba dokonywać rewolucyjnych zmian wystroju, takich jak przemalowanie ścian czy zmiana podłogi. Czasem wystarczy mała metamorfoza z wykorzystaniem dodatków i elementów dekoracyjnych, aby mógł on wkroczyć na salony.

Możemy więc postawić na niewielkie akcesoria w postaci poszewek i poduszek dekoracyjnych w przeróżnych odcieniach, wykonanych z miękkich materiałów. Modele z welwetu lub pluszu, pasować będą do wnętrz utrzymanych w nurcie glamour. Dobrze sprawdzą się wzory dodatków, które ożywią i rozweselą wnętrze, nadadzą mu wyrazu i charakteru. Poduszki świetnie zaprezentują się też w loftowych wnętrzach.

Z kolei szare zasłony lub rolety podkreślą kolor ściany i stworzą specyficzny charakter. W sypialni sprawdzi się miła w dotyku narzuta, która pomoże wykreować przytulne wnętrze w srebrnym kolorze, z białymi lub pastelowymi dodatkami. Omawiana barwa stanowi podstawę aranżacji w różnorodnej stylistyce, świetnie dopasowuje się do innych tonów kolorystycznych oraz koresponduje z różnymi materiałami.

szare płytki w łazience

Szarość podstawą Twoich wnętrz

Urządzając mieszkanie w szarym kolorze, odkrywasz nieograniczone możliwości. Szarość to symbol elegancji, spokoju i wszechstronności. Z doświadczonym projektantem wnętrz z MAZZANI, proces projektowania staje się inspirujący. Nasz architekt wnętrz doskonale rozumie, jak wykorzystać odcienie szarości, tworząc przestrzenie, które zachwycają swoim minimalizmem i urokiem. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu unikalnej aranżacji wnętrz, która odzwierciedli Twój osobisty styl, korzystając z potęgi szarości. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Z jakimi kolorami połączyć szary?

Szarość ze względu na swoją uniwersalność pasuje do wielu kolorów. Może występować w parze z bielą i czernią lub bardziej intensywnymi, wyrazistymi barwami. Najlepsze połączenia tworzy w zestawieniu z białym, różowym, niebieskim, granatowym, żółtym i różnymi odcieniami drewna. 

Jakimi dodatkami najlepiej ożywić szare pomieszczenie?

To zadanie najlepiej spełnią rośliny doniczkowe, poszewki i poduszki dekoracyjne, obrazy, grafiki lub lustra. Dodatki sprawią, że szarość nie będzie monotonna i przełamią jednostajność koloru. Dobrze zaprezentują się też zasłony i rolety utrzymane w tej tonacji. 

Jak zaaranżować wnętrze na bazie szarości?

Szarość stanowi bazę dla projektów w różnych stylach, idealnie komponuje się z innymi barwami oraz materiałami. Może występować na ścianie, podłodze-jako kolor mebli czy akcesoriów dekoracyjnych i dodatków.