duża, jasna kuchnia
24
wrz

Cechy i inspiracje z filmów

Większość z nas amerykańskie domy kojarzy z filmów czy seriali. Przestronne, elegancko urządzone wnętrza, wyjście z kuchni na ogród, ganki i garaże obok wejścia. Choć nie ma jednego konkretnego amerykańskiego stylu, gdyż różnią się one między stanami, tak jak w Europie między krajami, to można zauważyć cechy wspólne dla nich wszystkich. Co koniecznie powinno się znaleźć w domu projektowanym na styl amerykański?  

elementy stylu amerykańskiego

Najważniejszy aspekt, czyli przestronność  

Na początek należy pamiętać, że cechy charakteryzujące styl amerykański dotyczą głównie domów klasy średniej, jakie można spotkać na przedmieściach w każdym stanie. 
Najważniejsze jest przestrzeń. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, trzeba się cofnąć do czasów kolonialnych, kiedy europejscy osadnicy uciekali z tzw. Starego Świata m.in. z powodu ciasnoty, jaka panowała w miastach. W rezultacie ustalili minimalną odległość między domami oraz zdecydowali, że wnętrze musi być przestronne. Upodobanie do dużych pomieszczeń zostało w Amerykanach do dziś, dlatego powierzchnie tamtejszych domów są tak ogromne i mają dużo wolnej przestrzeni. Salon zazwyczaj jest połączony z kuchnią oraz możemy znaleźć dodatkową sypialnię dla gości. Rekordy w kwestii wielkości biją mieszkańcy Teksasu, wszystko jest tam większe niż w pozostałych stanach. Inną konsekwencją związaną z upodobaniem dużej przestrzeni jest używanie jasnych kolorów. To właśnie Amerykanie wprowadzili modę na białe kuchnie z prostego powodu – jasność dodatkowo powiększa optycznie pomieszczenie.  

Amerykański salon  

Jest to główne miejsce, gdzie odbywa się życie rodzinne, musi więc być duży. Punktem centralnym jest zwykle kanapa stojąca na środku pokoju, co przy dużej ilości miejsca naprawdę dobrze wygląda. Obowiązkowym dodatkiem do niej jest stolik do kawy oraz fotele. Taki zestaw jest ustawiony w stronę telewizora. Pozostałe elementy dodaje się zależnie od dostępnego miejsca oraz gustu domowników. W wielu domach spotkamy się z kominkiem, co pomaga uszlachetnić wnętrze. Podłoga w salonie jest przeważnie drewniana, łączona z listwami przypodłogowymi. W południowych stanach, jak w Teksasie czy Kalifornii, popularne jest kładzenie płytek. Łatwiej utrzymać je w czystości oraz schładzają nieco wnętrze, co jest tam istotne z powodu wysokich temperatur panujących na zewnątrz, zwłaszcza latem. Tym samym warto wspomnieć o innym ważnym elemencie, jaki znajdziemy w wielu amerykańskich domach – klimatyzacji. W Polsce jest to zazwyczaj luksus, w Stanach standard, na który może sobie pozwolić większość mieszkańców.  

Imponująca sypialnia  

Zgodnie z amerykańską wizją centralnym punktem tego pomieszczenia jest duże łóżko z wysokim wezgłowiem i szufladą na pościel. W dzień koniecznie musi być ozdobione wieloma poduszkami. Obok powinny stanąć szafki nocne z lampkami, komoda oraz szafy – w Stanach popularne są modele wbudowane w ścianę, co wyglądem przypomina mini szafę na ubrania, obuwie i dodatki. Bardzo typowe dla tamtejszego stylu jest aranżowanie jednego z pokoi na większą garderobę, co jest możliwe, kiedy mamy do dyspozycji więcej pomieszczeń. Często również robi się łazienkę obok sypialni, ale zazwyczaj największej w domu, zwanej sypialnią małżeńską. 

Kuchnia w stylu amerykańskim 

Przeciętna kuchnia w amerykańskim domu jest o wiele większa niż w Polsce. Zazwyczaj w jej centrum znajdziemy naprawdę dużą kuchenną wyspę. Inny element, który również jest wyraźnie większy to sprzęty AGD. W amerykańskim standardzie jest duża lodówka z podwójnymi drzwiami oraz kuchnia gazowa z sześcioma palnikami. Bardzo często spotkamy się z też z kuchenką mikrofalową wbudowaną w górne szafki, przeważnie nad kuchnią gazową. Sprzęty te zazwyczaj są stylizowane na lata 50. czy 60. o zaokrąglonych kształtach, co również cieszy się popularnością.  

Amerykanie cenią sobie dużo miejsca na przechowywanie żywności, dlatego w kuchni stylizowanej w ten sposób powinno znaleźć się dużo szafek, a nierzadko osobna spiżarnia przylegająca do tego pomieszczenia.  

Nad kuchennym blatem często uświadczymy płytki typu metro w białym kolorze lub mozaikę. Sam blat natomiast powinien być wykonany z marmuru lub granitu. W przeciwieństwie do Europy, tutaj prawie nie spotkamy się z drewnianymi.  

kuchnia w stylu amerykańskim

Blisko kuchni najlepiej jakby znalazł się tzw. kącik śniadaniowy, gdzie znajdziemy niewielki stół z krzesłami.  

Elegancka, przestronna łazienka  

Typowa amerykańska łazienka, zwłaszcza przylegająca do sypialni, przypomina bardziej master bathroom – pokój kąpielowy z wolnostojącą lub zabudowaną wanną. Ponadto znajdziemy w niej dwie umywalki, szafkę i duże lustro. Często można spotkać się także z toaletką, a nawet garderobą. Amerykanie nie oszczędzają na komforcie. Lubią przestrzeń i luksus, co jest mocno widoczne w ich stylu aranżacji. Ponadto w takiej łazience musi się znaleźć wysokiej jakości armatura, eleganckie wyposażenie i jasne kolory. Nie trzeba jednak robić wszystkiego na biało. Mile widziane są także beże czy pastelowa szarość, które świetnie oddadzą amerykańską okazałość. 

Meble i dodatki  

W amerykańskim stylu meble są klasyczne i raczej dość proste. Modernizm miał swój wpływ na ich wygląd. Wiele ikon, którymi do dziś inspirują się projektanci, powstało w latach 50. i 60. Naturalny, niezbyt wyszukany design jest świetną bazą pod lampy oraz dodatki, które są najważniejsze w amerykańskich wnętrzach.   

Oświetlenie

W kwestii oświetlenia najbardziej popularne są: 

  • lampy w chromowanych oprawach,  
  • kryształowe żyrandole,  
  • ceramiczne stołowe lampy z abażurami obitymi tkaniną, 
  • kinkiety. 

Amerykańskie lampy są często bardzo eleganckie, bo poza funkcją oświetleniową pełnią również rolę ozdoby pomieszczenia. 

Do dekoracji wnętrza używa się zazwyczaj obrazów i zdjęć rodzinnych. Wiesza się je przeważnie w centralnych miejscach, jak np. nad kominkiem. Ponadto mile widziane będą różne błyszczące ozdoby wykonane z metalu, a pasujące też do stylu glamour oraz lustra w metalowych bądź drewnianych ramach czy dekoracje z ceramiki.  

Różnorodność stylów amerykańskich 

Przy projektowaniu wnętrza po amerykańsku trzeba mieć na uwadze różnorodność aranżacji. O ile pewne rzeczy są wspólne dla całych Stanów Zjednoczonych, o tyle konkretne zasady wyboru odpowiednich mebli i dodatków będą się już różnić między stylami. 

Może się również wydawać, że nie da się wprowadzić amerykańskiego stylu do mieszkania ze względu na ograniczoną przestrzeń. Nie będziemy wtedy zapewne dysponować ogromem miejsca, jednak wnętrze można zaprojektować tak, aby oddawało amerykański klimat. 

nowoczesny salon

Wnętrza, które będą idealnie

Marzysz o własnym amerykańskim domu lub mieszkaniu? Duża ilość przestrzeni i subtelna elegancja są tym, czego chcesz na co dzień? Zapraszamy do kontaktu z MAZZANI, stworzymy idealny projekt pod Twoje potrzeby i możliwości. Nasza firma mieści się w Warszawie, ale współpracujemy zdalnie na terenie całej Polski.  

Pytania naszych klientów:

Skąd się wzięło amerykańskie zamiłowanie do przestrzeni?

Europejscy osadnicy uciekali z tzw. Starego Świata po części przez fakt duszenia się w ciasnych miastach. Wprowadzili więc w Stanach Zjednoczonych nie tylko minimalną odległość między domami, ale też modę na przestronne wnętrza. Upodobanie przetrwało do dziś i Amerykanie nadal mieszkają w dużych domach z mnóstwem wolnego miejsca. 

Jak wygląda typowy amerykański salon?

Klasyczne dla amerykańskiego salonu są: kanapa, stolik do kawy oraz fotele w centrum pomieszczenia. To wszystko powinno stać tak, aby domownicy siedzieli przodem do telewizora. Modne są również kominki, które dodają wystrojowi szlachetności.  

Jak wygląda wystrój amerykańskiej łazienki?

Jak każde inne pomieszczenie, łazienka także jest bardzo duża. Najczęściej ustawia się w niej wolnostojącą lub zabudowaną wannę. Do tego szafki, dwie umywalki i duże lustro. W bardziej luksusowych, przyłączonych do największej sypialni, spotkamy się również z toaletką oraz mini garderobą.  

Jakie dodatki będą odpowiednie do amerykańskiego stylu?

Pasują tu dodatki typowe dla stylu glamour – błyszczące ozdoby, ale również obrazy, rodzinne fotografie najczęściej zawieszone nad kominkiem czy lustra. Ważnym dodatkiem będącym jednocześnie elementem wystroju są lampy i żyrandole. Amerykanie uwielbiają eleganckie, ozdobne oświetlenie.