Spis treści:
Efektywne domowe biuro
Domowe biuro czy gabinet od zawsze kojarzyły się z luksusem. Kiedyś mogły sobie na to pozwolić tylko nieliczne osoby, jednak w czasach pandemii i po niej, wszystko się zmieniło. Na przestrzeni ostatnich lat domowe biura zostały zaaranżowane w wielu domach i mieszkaniach, na każdej wolnej przestrzeni. Lockdown już minął, jednak duża część z nas woli pracować zdalnie. Niekiedy może się Wam wydawać, że biurowa przestrzeń w mieszkaniu zabierze zbyt wiele miejsca lub będzie to duży i niepotrzebny wydatek. Otóż nie! Podpowiemy Wam, jak zaprojektować funkcjonalny i niedrogi kącik, potrzebny do pracy zdalnej.
Biuro w domowym zaciszu
Przestrzeń biurowa nie zawsze musi znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu. Można ją stworzyć w salonie, kuchni czy sypialni. Przy dobrym rozplanowaniu nie zajmie to dużo miejsca w mieszkaniu. Pierwsze, o czym musicie pomyśleć przy wygospodarowywaniu takiego obszaru, to by był on ergonomiczny. Zwykłe krzesło przy długiej pracy przed komputerem, może nieść poważne skutki zdrowotne dla kręgosłupa. Warto pomyśleć o wygodnym fotelu i jak najlepszym dostępie do światła słonecznego. Biurko także jest ważnym elementem, jednak nie musicie go mieć. Wystarczy stół, który ma odpowiednio duży blat, aby dobrze się Wam pracowało. Jeżeli znajdziecie na tyle dużo miejsca, by zmieścić jeszcze jakieś meble, warto się zaopatrzyć w regały czy szafki z wieloma szufladami. Dzięki temu będziecie mieć wszystko pod ręką.
Biuro pełne zapachów
Kuchnia to nieoczywiste miejsce do pracy. Jeżeli jednak dobrze się to zaplanuje, jej skrawek może idealnie sprawdzić się jako miejsce na home office. Istnieją meble modułowe, które możecie zastosować. Regały z wbudowanym biurkiem, dopasowane do szafek, są niezwykłym dodatkiem do wnętrza. Jeżeli komuś zależy na ukryciu biurka i regałów, może się pokusić o przeniesieniu ich do spiżarni. Pamiętajcie jednak o dobrym oświetleniu tego pomieszczenia. Możecie się zaopatrzyć w lampkę na klips oraz listwę LED, która rozświetli większą powierzchnię. Nie musicie zamykać się tylko na te propozycje. Są biurka, które po skończonej pracy wystarczy złożyć, a także wiele innych mebli, które ułatwią Wam codzienne życie.
Domowy gabinet
Gabinet często kojarzy się z ciężkimi, drewnianymi meblami lub wręcz przeciwnie – ze szklanym stolikiem czy biurkiem. Kiedy możecie sobie pozwolić na gabinet w oddzielnym pomieszczeniu, powinien on być urządzony w tym samym stylu co reszta mieszkania. Nie znaczy to, że musicie rezygnować z nowych pomysłów aranżacyjnych. Warto pamiętać o wytycznych stylu, który wybraliście do całego mieszkania. Dzięki temu zachowacie harmonię między każdym z pomieszczeń i wszystko będzie do siebie pasowało.
Biuro w salonie
Salon jest miejscem, gdzie spotykamy się i spędzamy czas z gośćmi oraz innymi domownikami. Jak w takim razie wkomponować tam domowe biuro? Jeżeli nie macie masy papierów, które muszą być pod ręką i posiadacie stół z krzesłami, nie musicie się już martwić o koszty poniesione na nowe biurko lub blat roboczy. Salon jest najczęściej największym pomieszczeniem w domu, dlatego jeżeli jednak zdecydujecie się na zakup biurka, warto rozejrzeć się za czymś funkcjonalnym. Jest naprawdę wiele modeli mebli, które są połączeniem kilku innych, co zaoszczędzi Wam miejsca.
Wyzwaniem jest wydzielenie przestrzeni w miejscu, gdzie wszyscy się spotykają i rozmawiają. Pomocna może się okazać ścianka działowa. Nie jest to niezbędna rzecz. Jeżeli nie chcecie wprowadzać aż tak dużych zmian, ciekawym pomysłem jest zastosowanie zasłony czy parawanu. Świetnie się nada także regał. Jeśli zdecydujecie się jednak na ściankę działową, wystarczy rozejrzeć się za odpowiednim dla siebie modelem. Może być wykonana ze szkła, płyty kartonowo gipsowej lub z betonu komórkowego. Istnieje także możliwość zrobienia takiej ścianki z lameli, szklanych pustaków czy szprosów. Salon daje naprawdę dużo możliwości, jeżeli chodzi o urządzenie home office.
Biuro w sypialni
Sypialnie jest pomieszczeniem, gdzie człowiek najczęściej odpoczywa. Jest także idealnym miejscem do pracy zdalnej. Nieważne, czy została zaprojektowana dla osoby dorosłej, czy nastolatka. Ważne, aby meble i dodatki były dopasowane do wymiarów pomieszczenia. Ciekawym zjawiskiem na rynku meblarskim są meble modułowe i wielofunkcyjne. Dobór mebli w sypialni jest tak samo ważny, jak w kuchni czy salonie. Niewielki metraż może dyskwalifikować wiele gotowych mebli, dlatego częstym zabiegiem jest robienie mebli na wymiar.
Odnośnie zorganizowania kącika biurowego, może to być miejsce pod oknem, przy łóżku, pod ścianą czy pod antresolą. Istnieje także możliwość umieszczenia go w kącie pokoju lub w szafie. Wszystko zależy od inwencji twórczej, Waszej lub projektanta wnętrz.
Oświetlenie
Oświetlenie jest ważnym aspektem każdego pomieszczenia. Jeżeli jednak mowa o domowym biurze, warto się nad tym bardziej zastanowić. Praca przy złym oświetleniu jest bardzo męcząca dla wzroku. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli lamp i lampek. Oświetlenie główne, które rozświetla całe pomieszczenie, jest istotne dla komfortowego widzenia. Jeżeli jednak pochylacie się nad książkami lub pracujecie przy komputerze, warto także zainwestować w oświetlenie miejscowe. Dodatkowe źródło światła będzie ergonomiczne dla Waszego miejsca pracy. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lampkę, która ma funkcję dopasowania światła do pory dnia lub lampki led o barwie neutralnej. Dzięki temu nie będziecie męczyli wzroku i nie będziecie ospali.
Dodatki
Jak wiadomo, nie ma wnętrza bez dodatków. Jeżeli Wasze mieszkanie jest wysokie, dobrym pomysłem będą półki pod sam sufit. Na nich możecie trzymać książki, rośliny czy pamiątki z podróży. Im więcej półek, tym więcej miejsca na podłodze. Pamiętajcie, że nawet jeżeli nie czytacie książek, one także mogą być ozdobą. Ważne jest, aby zachować umiar. Kiedy znajdziecie więcej miejsca opłaca się kupić lub odnowić fotel, a na nim umieścić pełno poduch czy kolorowy koc. Miejcie na uwadze także zakup różnych pudełek oraz organizerów. Nieuporządkowane dokumenty czy długopisy w każdym miejscu mogą przysporzyć chaosu. Przy małym metrażu, będzie to niezbędne wyposażenie, które zmieści się w każdej szufladzie czy wnęce.
Komfortowa organizacja przestrzeni w domu
Pamiętając o zasadach ergonomii przy projektowaniu domowego biura, macie pewność, że zachowacie zdrowy umiar w wyposażeniu, ale także zadbacie o własne zdrowie. Jeżeli jednak nie macie pomysłu, jak zmieścić domowe biuro w części innego pomieszczenia, warto skonsultować się z projektantem wnętrz. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że miejsce do pracy czy nauki będzie jak najbardziej odpowiadało Waszym potrzebom. Jeżeli tylko zechcecie, projektanci z MAZZANI zadbają o komfortową organizację przestrzeni w Waszym domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Czy przestrzeń biurowa może znaleźć się w kuchni?
Jest to jak najbardziej wykonalne. Dzięki różnym rodzajom blatów roboczych lub mebli modułowych, domowe biuro możecie urządzić także w kuchni. Na rynku meblarskim jest wiele elementów, które dopasujecie do szafek kuchennych.
Dlaczego ergonomia miejsca pracy zdalnej jest ważna?
Przy odpowiednim doborze fotela biurowego oraz oświetlenia, macie pewność, że nie będziecie mieć problemów z kręgosłupem czy wzrokiem. Dobrym pomysłem jest dostawienie biurka jak najbliżej okna, które zapewni dostęp światła dziennego.
Co zrobić, aby zaoszczędzić miejsce w salonie?
Jest wiele ciekawych modeli mebli, które możecie składać lub chować we wnękach po skończonej pracy. Popularny jest np. regał ze składanym blatem, a także biurko z nadstawką, która dodaje dekoracyjnego wyglądu.