niebieskie dodatki w salonie
27
gru

Ponadczasowa elegancja w aranżacji wnętrz

Kolor indygo jest bardzo efektowną oraz ponadczasową barwą, dlatego od wielu lat z przyjemnością jest wykorzystywany przez projektantów wnętrz. Skorzystaj z inspiracji i wskazówek zawartych w tym artykule i ciesz się swoją nową przestrzenią.

Charakterystyka

Jego nazwa pochodzi od Indygowca barwierskiego. Balansuje on pomiędzy niebieskim a fioletem. Indygo jest barwą głęboką i przyciągającą wzrok. Barwnik ten był już znany w starożytności, stosowany we współczesnym Peru w 4000 roku p.n.e. Kolor ten pochodzi z Półwyspu Indyjskiego i dystrybuowano go w Grecji i Rzymie. Często w dalszym ciągu jest mylony z granatowym lub kobaltem. Ciężko odpowiednio go zdefiniować. Indygo od granatu wyróżnia głęboka barwa ciemnoniebieska, mocniejsza od koloru granatowego. Indygo reprezentuje sobą eklektyzm oraz nowoczesność. Natomiast kobalt to modny, bardziej nasycony od indygo kolor błękitu. Barwa, której poświęcamy ten artykuł jest bardzo ważna w psychologii, uznano ją za najlepszy kolor wykorzystywany do medytacji. Nadaje wnętrzu szlachetności i tajemniczości. Indygo jest również kolorem bardzo popularnym wśród profesjonalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz.

niebieska ściana w sypialni

Kolor ścian

Indygo to jeden z idealnych kolorów, które sprawdzają się jako odcień bazowy we wnętrzu. Dodatkowo jest tak uniwersalny, że nada się prawie do każdego pomieszczenia. Decydując się na ten kolor, możesz pomalować nim wybrane powierzchnie lub wszystkie ściany, dodając do pomieszczenia dekoracje. Natomiast warto pamiętać, że malując ściany kolorem indygo trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. W przypadku mniejszych powierzchni, lepiej połączyć go z jasnymi barwami.

Meble

Jeszcze do niedawna meble w kolorze indygo należały do rzadkości. Obecnie jest on bardzo popularny i chętnie wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Dużą popularnością cieszą się sofy oraz fotele tapicerowane aksamitem w kolorze indygo. Coraz częściej również w takiej formie spotykane są krzesła do salonu, jadalni czy kuchni. Meble indygo prezentują się idealnie na jasnych ścianach pomalowanych na beżowo lub biało. Ciekawie wyglądają także na żółtym tle.

Przykłady dodatków do salonu oraz sypialni

Jeśli nie jesteś przekonany do zastosowania koloru indygo na ścianach, zawsze można wykorzystać dekoracje w tym kolorze. Najlepiej sprawdzą się elementy takie jak:

  • świece,
  • obrazy,
  • lampy,
  • zasłony,
  • wazony na kwiaty,
  • poduszki,
  • zegar,
  • koce.

Kanapa w salonie idealnie nadaje się do ozdobienia eleganckimi poduszkami i innymi tkaninami w tym kolorze. Ramka na zdjęcia indygo pięknie ozdobi jasną ścianę. By wprowadzić do wnętrza trochę zieleni, warto postawić na wazony z ciętymi kwiatami lub miski z owocami. Ozdobne zasłony czy dywany to również ciekawy dodatek do wnętrza. Przemyślane i profesjonalne zastosowanie jasnych kolorów w aranżacji wnętrza stworzy oryginalny i żywy efekt.

pokój na poddaszu

Z jakimi kolorami łączyć indygo?

Indygo można zestawić z innym kolorami na zasadzie uzupełniania lub całkowitych kontrastów. W pierwszym przypadku idealnie będzie pasować niebieski, granatowy, kobalt, chabrowy czy fioletowy. Natomiast jeśli chodzi o kontrasty dobrym wyborem będzie fuksja lub miodowy. Indygo będzie też dobrze komponować się z dość neutralną kolorystyką, mającą na celu zmiękczenie wystroju wnętrza. Dobrym przykładem jest:

  • biały,
  • delikatny szary,
  • taupe,
  • beżowy,
  • musztardowy.

Należy przede wszystkim pamiętać, by wybrane kolory pasowały do reszty wnętrza i do stylu jaki się wybrało.

Kompatybilność z innymi stylami

Indygo jest elektryzującym i uwodzicielskim kolorem, dlatego chętnie stosuje się go nie tylko w salonach, ale także w kuchniach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Z łatwością koresponduje z innymi kolorami oraz stylami. Jest kompatybilny z takimi estetykami jak na przykład: styl hampton, marynistyczny, skandynawski, eklektyczny.

Styl hampton – inspiracja

Indygo dzięki głębokiej barwie doskonale wpisuję się w założenia stylu hampton. Dlaczego? Hampton jest inspirowany luksusowymi kurortami nadmorskimi, domami wakacyjnymi i typowymi domkami na plaży. Podstawą tego stylu jest morska paleta barw, złoto, naturalne materiały, ale również len czy mosiądz. Na ścianach doskonale się sprawdzą subtelne błękity lub biele, które można połączyć z wyrazistym indygo. Paleta barw hampton jest stonowana, więc idealnym dodatkiem będą dekoracje w intensywniejszych kolorach.

niebieskie meble w kuchni

Kolor indygo w aranżacji wnętrz

Kolor indygo to odzwierciedlenie spokoju i elegancji w aranżacji wnętrz. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale rozumie potencjał tego odcienia. Przy projektowaniu mieszkań w odcieniach indygo tworzymy przestrzenie, które emanują harmonią i wyrafinowaniem. Nasz architekt wnętrz oferuje kreatywne rozwiązania, wykorzystując pełen potencjał tego koloru, tworząc jednocześnie unikalne, eleganckie i funkcjonalne wnętrza, dostosowane do Twojego indywidualnego stylu i potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.