Stół w różowej kuchni
11
kwi

Różowy jako świeżość dla wnętrza

Pierwszym skojarzeniem z kolorem różowym dla wielu osób może być pokój małej dziewczynki. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie barwa lubiana i zarezerwowana dla dzieci. Przeciwnie, w dzisiejszych wnętrzach mieszkań i domów, w których królują biel, czerń i szarość, róż będzie wnosił świeżość i powiew elegancji! 

Wpływ i znaczenie różu 

Róż wbrew pozorom może wyrażać bardzo dużo. Nie musi być związany z dziecięcością i słodyczą. Może być nostalgiczny, romantyczny, radosny czy zawadiacki. Przede wszystkim jest to kolor, dzięki któremu w naszych wnętrzach będzie świeżej i ciekawiej. Róż symbolizuje miłość, przyjaźń, szczęście i ciepło. Podobnie jak inne kolory, którymi się otaczamy może na nas oddziaływać w sposób kojący, uspokajający. 

Kolor różowy – czy jest męski? 

Dziś przeważnie uważa się kolor różowy za typowo kobiecy. W dawnych czasach jednak nosili go prawie wyłącznie mężczyźni. Jako pośredni pomiędzy czerwienią a bielą, był uważany za kolor władzy i bogactwa. Wszystko zmieniło się jednak po II wojnie światowej, kiedy to na szeroką skalę zaczęto produkować stroje robocze w kolorze niebieskim. Wówczas róż przypisano kobietom, a błękit mężczyznom. Taki układ szybko się przyjął nie tylko w ubiorze, ale i w projektowaniu wnętrz. Właściwie do dziś uważa się go za naturalny oraz prawidłowy. Coraz więcej mężczyzn decyduje się jednak nie tylko ubierać, ale i kupować dodatki do domów czy mieszkań lub urządzać je wprowadzając jakieś elementy różu. 

Łóżko, szafa, komoda

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem różu 

Podobnie jak inne kolory, róż może poszczycić się wielością barw i odcieni. Są to m.in.: 

  • pastele,  
  • pudry, 
  • róż zgaszony,  
  • neonowy. 

Można w nim przebierać i szukać swojej ulubionej wersji. Wśród tych modniejszych z pewnością znajdziemy malinowy róż. Dodatki takie jak zasłony, lampy, wazony, świeczniki, doniczki i osłonki do roślin w różnych odcieniach tego koloru sprawdzą się doskonale w wielu wnętrzach. Te bardziej stonowane z pewnością dzięki różowi ożyją i zyskają na świeżości.  

Różowe meble 

Zanim zdecydujemy się na zakup różowego mebla powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy w ogóle będzie on pasował do naszego wnętrza i czy nie będzie zbyt dużym kontrastem. Przykładowo chcąc zakupić różową sofę do salonu, powinniśmy zestawić ją z bielą, złotem, brązem lub beżami. Dobrze byłoby taką sofę zaaranżować z meblem o mocniejszym kolorze, który uwydatni jej róż, idealny byłby biały lub hebanowy stolik kawowy. W łazience z kolei warto będzie zestawić zgaszony bądź pudrowy róż z bielą. Przeważnie jest to małe pomieszczenie. Białe kafelki i płytki stworzą pozory większej przestrzeni. Róż na szafkach i w dodatkach z kolei, doda łazience charakteru i zbuduje przyjemną atmosferę. W kuchni natomiast różowy, postarzany kredens na pewno stworzy niesamowity klimat i da wrażenie zatrzymanego w czasie. 

Różowe meble w kuchni

Róż w stylach aranżacji wnętrz 

Kolor różowy z pewnością odnajdzie się w wielu stylach, z których można skorzystać projektując wnętrze domu czy mieszkania. Doskonale pasuje do shabby chic, nawiązującego do wiejskiego życia i ubiegłych lat. Nie jest w nim kolorem dominującym (króluje tam biel), jednak jest znaczący. W szczególności w barwach pastelowych i pudrowych. W stylu glamour, który wydaje się być wykwintny i luksusowy, również nie powinno brakować różu. Róż antyczny będzie pasował wprost idealnie w kontraście do złoceń. Do stylu art deco i jego klasycznego wystroju róż również może się wpasować. Wydawać by się mogło, że w stylach skandynawskim, rustykalnym oraz boho, w których królują zieleń, brąz, szarość i biel, różowy ma nikłe szanse występowania. Jest jednak przeciwnie! Bardzo popularnym w ostatnim czasie jest zakup elementów dekoracyjnych w kolorze różowym właśnie do tak urządzonych wnętrz! Idealnie komponuje się z odcieniami niebieskiego oraz zieleni i z bielą. 

Róż z innymi kolorami 

Kolor różowy nie jest tak łatwy do wpasowania jak mogłoby się wydawać. Stworzenie odpowiedniej aranżacji dla wnętrza domu czy mieszkania z wykorzystaniem tego koloru wymaga niezwykłego poczucia smaku i wyrafinowania. Kolor czarny, zieleń i szarość zrównoważą i stonują róż, sprawią, że ten przestanie być nazbyt cukierkowy. Wnętrze ociepli natomiast zestawienie różu z żółcią i pomarańczą. Z barwami chłodnymi takimi jak wszelkie kolory morskie, indygo, turkus lub granat róż daje bardzo wyraziste połączenie, nadające głębi i kontrastowości. Takie zestawienie warto jednak będzie stonować kolorami akwareli, chociażby rozbielonym błękitem. 

Różowy regał na książki

Współpraca z nami to inwestycja w komfort Twojego mieszkania

Zaprojektowanie wnętrza z wykorzystaniem koloru różowego cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Przed urządzeniem swojego wnętrza w taki właśnie sposób warto jest wszystko dokładnie zaplanować i określić, czy różowy to kolor, który się wpasuje. Jeśli masz wątpliwości czy ta barwa pasuje do estetyki Twoich wnętrz skontaktuj się z nami. MAZZANI stworzy dla Ciebie idealny projekt! 

Pytania naszych klientów:

Z jakimi kolorami łączyć róż na ścianach?

Kolor różowy na ścianach z pewnością świetnie będzie się komponował z kolorami morskimi, turkusem, granatem, bielą, szarością. Wszystko to oczywiście w zależności od tego jaki charakter chcemy nadać wnętrzu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki odcień różu chcemy zastosować we wnętrzu naszego domu lub mieszkania. Jaśniejszy róż energetyzuje i czasami trzeba go stonować rozbielonymi błękitami. Na tle bieli z kolei róż będzie się wyróżniał i dodawał charakteru. 

Czy kolor różowy jest obecnie modny?

Zdecydowanie róż jest obecnie jednym z najmodniejszych kolorów. W 2022 roku wybrano jednak fiolet jako najpopularniejszy i przewodni. Innymi modnymi barwami są biel i limonka. Według przewidywań rosnący trend na róż sprawi, że również w 2023 roku będzie on jednym z najmodniejszych, szczególnie w wersji przygaszonej.