Spis treści:
Urządzamy mieszkanie z myślą o czworonogu
Planując remont lub nową aranżację mieszkania myślimy o indywidualnych potrzebach swoich najbliższych, w tym oczywiście dzieci. Nierzadko jednak swoje cztery kąty dzielimy też ze zwierzakami, na których dobrym samopoczuciu przecież bardzo nam zależy. Chcąc, by nasz pupil czuł się w mieszkaniu bezpiecznie i komfortowo, warto zapewnić mu odpowiednie warunki, nie zapominając przy tym o pomysłowym urządzeniu całego wnętrza.
Wprowadzenie do domu rozwiązań przyjaznych zwierzętom ułatwi nie tylko sprawowanie nad nimi opieki oraz codzienną pielęgnację, ale także utrzymanie ładu i porządku w całym mieszkaniu. Planując zakup lub adopcję zwierzaka ze schroniska, nie trzeba wcale martwić się nadmiarem przygotowań i przyszłą estetyką pomieszczeń. Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne miejsce dla całej rodziny i ukochanego psa lub kota.
Wygodny dom dla Twojego pupila
Posiadając w domu kota lub psa, należy liczyć się z wszechobecną sierścią osadzającą się na dywanach i tapicerkach. Chcąc zniwelować ten problem do minimum, warto wybierać takie meble i akcesoria, które z łatwością będzie można oczyścić. Dobrze sprawdzą się więc pokrycia skórzane lub skajowe, ale nie oznacza to, że opiekując się czworonogiem musimy całkowicie rezygnować z przyjemnych w dotyku tkanin. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby do salonu wybrać sofę z tapicerką. Klucz do sukcesu leży jednak w takim doborze kolorystyki naszego mebla, by sierść domowego pupila była na niej jak najmniej widoczna. Doskonałym pomysłem będzie zatem dobór tkaniny w odcieniach beżów, brązów lub szarości.
Naszemu domowemu zwierzakowi musimy też zapewnić wygodny kącik do spania i odpoczynku. W przypadku psów może to być miękkie legowisko, zaś dla kotów dobrze sprawdzi się wiklinowy kosz lub ulubione, kartonowe pudełko.
Bardziej egzotyczne zwierzęta, wymagające trzymania ich w klatkach czy terrariach, także powinny mieć zapewnione komfortowe warunki w naszym domu. Papużki, kanarki lub świnki morskie trzymajmy więc w odpowiednio dużych klatkach, a dla rybek i innych wodnych stworzeń zaplanujmy wyeksponowane akwarium bądź terrarium.
Pamiętajmy też, że oprócz legowiska równie ważne będzie urządzenie miejsca, w którym karmimy naszego zwierzaka oraz zapewnienie mu wystarczającej przestrzeni do zabawy w mieszkaniu. Jak zatem urządzić wnętrze dopasowane do potrzeb najpopularniejszych zwierząt domowych?
- Wyposażenie wnętrza dla kota powinno uwzględniać kilka różnych kryjówek i miejsc do spania. Koty zazwyczaj lubią przesiadywać na najwyższych meblach i półkach z właściwą sobie gracją, nierzadko powodując chaos wśród domowych akcesoriów i dekoracji. Aby dać im swobodę w odkrywaniu domowych zakamarków, a jednocześnie utrzymać wnętrze w porządku i ładzie, warto przemyśleć montaż podwieszanych drabinek lub hamaków dla kota. Jeżeli dysponujemy balkonem lub tarasem, warto abyśmy i tam urządzili niewielki kącik dla kota z jego ulubioną poduszką lub koszykiem. Posiadacze mruczących czworonogów muszą także pamiętać o przeznaczeniu niewielkiego fragmentu mieszkania na kocią kuwetę, którą najlepiej będzie ustawić w łazience w najmniej widocznym, ale łatwo dostępnym dla zwierzaka w miejscu.
- Kącik dla psa to przede wszystkim wygodne legowisko, miękki koc, mata bądź kilka poduszek. Dobór takich akcesoriów zależy oczywiście od wielkości naszego pupila oraz skali luksusu, jaki chcemy mu zapewnić. Chcąc uniknąć bałaganu zwłaszcza w początkowym okresie adaptacji szczeniaka w domu, warto zaopatrzyć się w specjalne podkłady higieniczne, które można ułożyć bezpośrednio na podłodze, pod dywanem lub legowiskiem. Zarówno małym, jak i większym psom należy też zapewnić stały dostęp do wody, ustawiając w dogodnym zakamarku kuchni specjalną miseczkę.
- Zwierzęta egzotyczne i akwariowe wymagają specjalistycznych warunków, takich jak dodatkowe oświetlenie czy ogrzewanie. Efektownie zaaranżowane terrarium lub zbiornik z rybkami warto przy tym ciekawie wyeksponować, na przykład w centralnym miejscu salonu. W ten sposób domownicy będą mogli na co dzień doglądać pupila, a goście – zachwycać się naszą aranżacją wnętrza.
- Klatki i woliery dla ptaków możemy zamontować bezpośrednio w mieszkaniu lub, co jest o wiele lepszym pomysłem dla posiadaczy papużek czy kanarków, na osłoniętym balkonie, werandzie lub tarasie. Ptaki powinny mieć przy tym zapewniony dostęp do naturalnego światła i w miarę możliwości spokojnego, pozbawionego hałasu otoczenia.
Uwzględnienie w aranżacji wnętrza potrzeb naszych czworonogów nie powinno zaburzać całościowego wyglądu pomieszczeń. Należy zatem wybierać takie akcesoria, które nienagannie wpiszą się styl naszej przestrzeni i w naturalny sposób ją dopełnią.
Jak przystosować wnętrza dla zwierzaka?
Legowiska i kojce dla naszych pupili powinny być wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Narażone na drapanie lub podgryzanie, nie powinny jednocześnie zaszkodzić czworonogowi. Lepiej więc zamiast plastikowych klatek lub koszy wybrać modele wykonane z wikliny lub surowego drewna. Legowisko dla psa powinno być wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów, z możliwie niewielką ilością włókien syntetycznych. Także drapaki i drabinki dla naszych milusińskich powinny możliwie najbardziej odwzorowywać naturalne powierzchnie i faktury. Sprawdzą się tu świetnie elementy drewniane lub wykonane z mocnych i grubych sznurów.
Ważnym elementem wyposażenia każdego wnętrza jest oczywiście podłoga, która w przypadku posiadania zwierząt może być narażona na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Decydując się na panele warto więc wybrać modele o chropowatej fakturze, mniej narażonej na porysowanie, niż pokrycia z połyskliwym wykończeniem. Jeśli nie chcesz rezygnować z wykładziny lub dywanu postaw na taką o ciasnym splocie, co ograniczy wczepianie się w nią sierści pupila.
Mieszkanie ze zwierzętami powinno być urządzone w minimalistycznym stylu. Nadmiar ozdób, dekoracji i wolnostojących elementów może zachęcać ciekawskie koty i psy do eksploracji półek i regałów, co niekoniecznie dobrze wróży naszej aranżacji. Lepiej więc nie kusić losu i wszelkie bibeloty ustawić w niedostępnych miejscach lub całkowicie z nich zrezygnować.
Z drugiej jednak strony, mieszkanie z czworonogiem powinno być przytulne, zarówno dla domowników jak i samego zwierzęcia. Dlatego ascetyczne formy mebli warto skontrastować z miękkimi tkaninami i puszystymi dodatkami, takimi jak poduszki czy dywaniki. Pamiętajmy przy tym jednak, aby w szczególności kotom zapewnić osobne miejsce przeznaczone do drapania. Może to być na przykład stary mebel, którego i tak planujemy się pozbyć lub specjalny, kilkupoziomowy drapak.
Aranżując mieszkanie z myślą o dodatkowych, czworonożnych lokatorach, warto też zastanowić się na takim zorganizowaniu przestrzeni, by wszelkie przedmioty, które mogą ucierpieć na skutek kontaktu ze zwierzęciem, przechowywać w zamkniętych szafkach i schowkach. Dotyczy to zwłaszcza chemii gospodarczej oraz akcesoriów kuchennych i łazienkowych, które mogą poważnie zaszkodzić naszym podopiecznym.
Urządzimy dla Ciebie każde wnętrze!
Planowanie przestrzeni uwzględniającej potrzeby dzieci, dorosłych domowników oraz zwierząt nie zawsze będzie jednak łatwe. Warto więc zasięgnąć opinii profesjonalnych projektantów z MAZZANI, którzy podpowiedzą, jak stworzyć niepowtarzalne i funkcjonalne wnętrze. Nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania, współpracujemy stacjonarnie w Warszawie lub online w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Czym wyróżnia się mieszkanie przyjazne zwierzętom?
Mieszkanie urządzone z myślą o zwierzętach domowych musi być przystosowane do ich najważniejszych potrzeb i codziennych zachowań. Nie może zabraknąć tu specjalnych akcesoriów i pomysłowych udoskonaleń.
Jakie elementy wyposażenia wybrać dla zwierząt?
Najważniejsze wyposażenie dla zwierząt, takich jak koty czy psy to przede wszystkim legowiska, miski na wodę i karmę oraz drapaki. Naszemu pupilowi należy zorganizować w mieszkaniu przytulny kącik.
Jakie są korzyści mieszkania ze zwierzętami?
Mieszkanie przyjazne czworonożnym pupilom pozwala na zapewnienie im odpowiedniego komfortu i zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Optymalne dostosowanie wnętrza dla siebie i zwierzaków pozytywnie wpłynie na samopoczucie wszystkich domowników.
Jak utrzymać czystość w mieszkaniu ze zwierzętami?
Utrzymanie w czystości mieszkania przyjaznego czworonogom nie jest trudne. Podstawową jest regularne odkurzanie, usuwanie sierści i wycieranie kurzy, a także częste pranie pościeli i wykładzin oraz codzienne sprzątanie kuwet i mycie miseczek.