białe sofy i betonowy kominek
12
kwi

Kilka słów o stylu nowoczesnym 

Modernizm to stosunkowo nowy trend w architekturze i wystroju wnętrz, który wciąż się rozwija. Za prekursora modernizmu uważana jest niemiecka szkoła artystyczno–rzemieślnicza Bauhaus, w której na początku XX wieku zaczęły pojawiać się wizje nowoczesnego wystroju wnętrz. Motyw modernistyczny jest stosowany głównie w miastach i na przedmieściach, gdyż w krajobrazie wsi prezentuje się znacznie gorzej. Nowoczesne budynki charakteryzują się prostą formą, niezwykłą energooszczędnością i komfortową funkcjonalnością. Mimo, że nurt ten nasuwa nam na myśl nowatorskie budownictwo, rozwijany jest od przynajmniej pięćdziesięciu lat. Czym zatem wyróżnia się architektura modernizmu? 
 

Czym się charakteryzuje? 

Nowoczesne mieszkanie to funkcjonalne wnętrze, w którym prosta, ale charakterystyczna bryła jest pionierem. Całość jest elegancka, z dość stonowaną kolorystyką i wykonana w wysokiej jakości, często przy użyciu naturalnych materiałów. Nowoczesny styl nie oznacza nudy – oprawy mimo swojej prostoty przykuwają uwagę i zapadają w pamięć. Nowoczesny styl omija zbędne dekoracje, bibeloty, przepych i efektowność. Klucz stanowią wartości użytkowe, a moda i design są przez nie spychane na drugi plan. 

Nowoczesny styl jest bogaty w zalety – cechuje go ponadczasowość i uniwersalizm, dzięki czemu jest nie tylko odporny na mijające lata oraz zmieniające się trendy, ale bardzo łatwe jest wdrażanie w nim modyfikacji. Za sprawą prostoty i ergonomii, nowoczesne pomieszczenia działają relaksująco i koją zmysły.  

Intrygującym faktem jest to, że projekty mieszkań i domów w nurcie modernistycznym mogą wiązać się z mieszanką kilku stylów. Styl określany jako nowoczesny, kryje w sobie alternatywy między innymi dla motywów minimalistycznych, skandynawskich, industrialnych, a nawet art deco, co przekłada się na elastyczność modernizmu wnętrzarskiego. Każda osoba decydująca się na takie rozwiązanie, bez problemu urządzi swój dom albo mieszkanie według własnych preferencji, nie wykraczając poza zasady nurtu. 
 

okrągłe lustro w przedpokoju

Przede wszystkim funkcjonalność 


Wysoka funkcjonalność i niezastąpiony komfort mieszkańców, są niezwykle istotnymi walorami, stanowiącymi dla architektów wnętrz główne reguły przy projektowania modernistycznych mieszkań. Założeniem takich apartamentów i domów jest bycie trwałym, a równocześnie tanim w utrzymaniu. W projektach wszech obecnie uwzględnia się nowoczesne instalacje grzewcze, wybrane rodzaje okien oraz odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów elewacji budynku. W tworzeniu nowoczesnego domu, projektanci często decydują się na obecność antresoli, otwarte przestrzenie, pustkę nad salonem, a także obszerne tarasy widokowe ulokowane, przykładowo, nad garażem. 
 

Naturalne światło podstawą nowoczesnych wnętrz 

Pokoje strefy dziennej posiadają obszerne okna, stanowiące większość elewacji. Niemałą uwagę przywiązuje się do wyboru odpowiednich okien, ponieważ powinny odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a także wysokim współczynnikiem pochłaniania promieniowania słonecznego. Wielkie okna doskonale oświetlają zamkniętą przestrzeń, zapobiegają utracie ciepła, a w chłodniejszych sezonach – jesienią i zimą, pomagają w pozyskiwaniu dodatkowego ciepła za sprawą absorpcji promieniowania. 

Modernistyczna kolorystyka 

Jaka paleta barw sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach? Tego typu aranżacje zazwyczaj charakteryzują się minimalizmem, toteż najlepszą metodą jest ograniczenie designu kolorystycznego do neutralnych odcieni, które nie będą się zbyt intensywnie rzucać w oczy. Idealnie wpasują się tu na przykład: 

  • kolory natury – stonowane zielenie i brązy, 
  • biele, beże, szarości, 
  • barwy uzupełniające – czernie, grafity, granaty, bordo czy zieleń, ale w butelkowym wydaniu (jedynie w celu przełamania jaśniejszych tonów). 

Charakter do pomieszczenia możesz dodać poprzez wykorzystanie złotych akcentów bądź srebrnych elementów. Doskonałym dopełnieniem całości mogą okazać się również subtelne wzory, a nawet oryginalne printy, współgrające z resztą nowoczesnego wnętrza. Równie dobre będzie użycie motywów geometrycznych, roślinnych, drewna oraz tych imitujących beton, marmur lub trawertyn. 

szare lampy i krzesła jadalniane

Wnętrza, które wprowadzą harmonię do Twojego życia 

Już wiesz, czym wyróżnia się nowoczesność w architekturze wnętrz i nie tylko. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w centrach miast, ale i na ich obrzeżach. Jeśli jesteś jedną z nich, może warto rozważyć wdrożenie modernizmu do własnych czterech kątów? Skorzystanie z usług projektanta wnętrz może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ to gwarancja praktycznych porad aranżacyjnych, dbałość o Twoje potrzeby oraz wspaniała przemiana wnętrza. Skontaktuj się z MAZZANI, a nasi architekci stworzą dla Ciebie projekt idealny. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są założenia modernizmu?

Styl nowoczesny kładzie nacisk przede wszystkim na ergonomię wnętrz. Mieszkania oraz domy powinny być funkcjonalne, komfortowe i tanie w utrzymaniu. Na pierwszym miejscu stawiane są wartości związane z użytkowaniem, a trendy i design schodzą na dalszy plan. 

Czy styl nowoczesny jest elastyczny?

Tak! Nurt modernistyczny jest niezwykle elastyczny, dlatego z łatwością można urządzić w nim miejskie wnętrza. Kolejnym atutem jest możliwość połączenia modernizmu z innymi stylami (takimi jak industrialny, minimalistyczny lub skandynawski), według upodobań domowników.