niebieskie plakaty w ryby
11
kwi

Morski klimat w domu

Styl marynistyczny nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju. Kojarzy się przede wszystkim z nadmorskimi pensjonatami i restauracjami. Jednakże idealnie nadaje się do projektów wnętrz w ponurych mieszkaniach, w centrum miasta. Jeśli uwielbiasz spędzać wakacje nad morzem, czy to leżąc na plaży, czy grając w siatkówkę, to styl marynistyczny bez wątpienia da Ci namiastkę upragnionego lata. 

Kolory morza i piasku 

Ważne dla stylu marynistycznego są kolory, szczególnie te kojarzące się z morskimi krajobrazami. W aranżacji szczególną rolę odgrywa błękit, a także jego odcienie: indygo, granat, ultramaryna, turkus. Równie ważnymi kolorami są biel i écru. W projektach nie wyklucza się szarości oraz żywszych barw takich jak: żółć, pomarańcz, czerwień. Aczkolwiek te ostatnie częściej występują jako kolory akcesoriów bądź elementów wzornictwa. 

niebieska ściana w salonie

Nie tylko muszelki znad Bałtyku 

Akcesoria to ważny element, który odróżnia styl marynistyczny od innych. Tekstylia w biało-niebieskie pasy to podstawa, więc warto zaopatrzyć się, np. w poszewki na poduszki wykorzystujące ten wzór. Jeśli macie przesyt tego motywu, to własnoręcznie zszyta narzuta z różnych materiałów będzie idealnie pasować do marynistycznej aranżacji. Dodatkowo, nadmiar tkaniny można zawiązać w dekoracyjne węzły. Nadmorska estetyka to nie tylko biało-niebieskie pasy, ale także motywy muszelek, ryb czy kotwic. 

Ozdobami, które muszą znaleźć się w projekcie wnętrza w stylu marynistycznym to przede wszystkim statki w butelkach, ale również ramki bądź lustra w kształcie koła przypominające bulaje. Nawet gumowe kaczuszki będą się świetnie prezentować! Na ścianach zagościć mogą fototapety bądź obrazy przedstawiające morskie pejzaże. 

Akcesoriów nie musimy szukać w sklepie – styl marynistyczny ceni sobie naturalność. Wspaniale będą wyglądać kolekcje kamieni lub muszli, które również możemy wyeksponować w słoikach, jeśli są w odpowiednim rozmiarze i ilości. Styl marynistyczny uwielbia szkło! Butle i słoje ułożone w ciekawej kompozycji będą ciekawie się prezentować. Możemy ich również użyć jako podstawy lamp. Naszą uwagę na pewno przyciągnie porządny, wyłowiony z wody kawałek drewna wyeksponowany na jednej z półek – tak zwany seawood. Podczas projektowania wnętrz warto pamiętać o dekoracjach wykonanych ze sznurów, np. żyrandoli. 

Oprócz tego możemy zadbać o dodatki iście marynarskie! Na ścianie pięknie będą wyglądać wiosła, koła ratunkowe czy stare uniformy żeglarskie. Ciekawym pomysłem będzie wstawienie drzwi z okrągłym okienkiem lub zawieszenie siatki rybackiej na jednej ze ścian. Warto też zastanowić się nad umieszczeniem zegarów marynistycznych. 

Często projektując wnętrza w nadmorskiej estetyce inspirujemy się stylem Hampton. Takie aranżacje charakteryzują się elegancją, przełamaną elementami marynistycznymi. 

tapeta w biało-niebieskie pasy

Marynistyczne ściany 

Nie tylko dodatki mogą być w biało-niebieskie pasy. Ściany możemy pomalować na te dwa kolory lub obkleić tapetą. Równie dobrze sprawdzą się wszystkie motywy nawiązujące do morza, np. kotwice, muszelki bądź ryby. Jeśli w naszej aranżacji chcemy ściany tylko w jednym kolorze, to oprócz bieli i różnych wariantów błękitu, możemy wykorzystać odcienie écru. Uzyskamy wspaniały efekt, jeśli na jednej ze ścian namalujemy morski krajobraz, ale i obraz bądź fototapeta będą zjawiskowe. 
 

Meble 

Styl marynistyczny to przede wszystkim białe meble o prostej konstrukcji. We wnętrzach powinno znaleźć się jasne, drewniane wyposażenie. Tapicerki zazwyczaj są w żywych, przyciągających wzrok kolorach, np. granatowym czy żółtym. W poniższej tabelce przedstawiamy czego nie powinno zabraknąć w aranżacji salonu i jadalni – dwóch wnętrz najczęściej projektowanych w stylu marynistycznym. 

 Rodzaj wnętrza   Aranżacja w stylu marynistycznym  
 Jadalnia   Projektując jadalnie w stylu marynistycznym powinniśmy wybrać stół z litego drewna, ewentualnie biały lub pobielanych. Krzesła należy dobrać z tego samego materiału. Aranżację dopełni obrus w biało-niebieskie pasy, a także zastawa o nieregularnym kształcie. Marynistycznego wydźwięku nadadzą półmiski w kształtach muszelek czy ryb.  
 Salon   Sofa w salonie powinna przyciągnąć uwagę swoim kolorem. Siedzisko powinno mieć wyrazistą barwę, np. pomarańczową czy granatową, a jej nóżki mogą być z bielonego drewna. Obok kanapy postawmy fotel bujany albo w typie uszaka. W salonie nie może zabraknąć białego stolika do kawy o prostej, lekkiej konstrukcji, a także komody czy konsoli. Lampy z prostym, jednobarwnym abażurem i szeroką, ceramiczną podstawą idealnie odnajdą się w tej aranżacji. Można także wstawić bardziej nowoczesne – na trójnogu bądź stworzone z drewnianej belki. Sztuczny kominek to bardzo ciekawy element wystroju. W aranżacji nie powinno zabraknąć poduszek z marynistycznymi motywami, np. kotwicami oraz białych firanek wraz z granatowymi zasłonami na oknach.  

Choć w stylu marynistycznym urządza się przede wszystkim jadalnię i salon, to do jakiegokolwiek pomieszczenia wspaniale wkomponują się drewniane pułki zawieszone na linach marynarskich.  

Twój dom, Twoje wymagania, nasza pasja

Przygotuj sobie leżak i drinka z palemką, a my zajmiemy się projektem Twojego mieszkania. Spokojnie, jeśli nie czujesz, aby styl marynistyczny był dla Ciebie – pomożemy odnaleźć Ci estetykę, która wyrazi Twoją osobowość. Biuro MAZZANI znajduje się w Warszawie, ale nasi projektanci pomagają zdalnie w każdym zakątku Polski. 

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl marynistyczny?

Jest to styl wnętrzarski nawiązujący do motywów morza i żeglugi. Dlatego w marynistycznych wnętrzach jest pełno akcesoriów powiązanych z nadmorskim życiem, np. koła ratunkowe, muszelki, ryby oraz wiosła. Jedna z odmian tej estetyki nawiązuje do eleganckiego stylu Hampton. 

Jakie kolory są używane w tej aranżacji?

Biel, błękit, a także écru, to kolory dominujące we wnętrzach w stylu marynistycznym. W aranżacji wykorzystuje się również pomarańcz, czerwień czy żółć, jednakże są to barwy akcesoriów. Zdarzają się przypadki, gdzie pomieszczenia w stylu marynistycznym wykorzystują wiele odcieni czerni. 

Jakie akcesoria we wnętrzu marynistycznym?

Przede wszystkim wybiera się ozdoby kojarzące się z życiem nad morzem. Motywy tkanin to często biało-niebieskie pasy, kotwice, muszelki czy ryby. Na ścianach powinny zawisnąć nadmorskie krajobrazy. Styl marynistyczny szczególnie upodobał sobie akcesoria z tworzyw naturalnych. Idealnym ozdobami będą więc: muszelki, wyłowione kawałki drewna, piasek w słoiku czy kamienie. We wnętrzu możemy również spotkać takie elementy jak wiosła, koła ratunkowe czy stare marynarskie mundury.