Spis treści:
Kolor Królewskiej Marynarki Wojennej
Kolor navy blue posiada wiele różnych znaczeń. Jedni kojarzą go z mundurem oficerskim, inni z błękitem oceanu czy oldschoolowymi mundurkami. Jest to ponadczasowa barwa, która wprowadzona do domu nada mu niezwykłego klimatu. Barwa navy blue po polsku nazywana jest granatowym. Pochodzi z 1748 roku, kiedy też nazwano ją w ten sposób na cześć koloru mundurów oficerów Królewskiej Marynarki Wojennej. Od tego momentu skojarzenia z morzem i żeglugą nie zniknęły. Obecnie jest bardzo popularna w wystroju wnętrz i architekturze. W połączeniu z beżem i jasną szarością daje poczucie relaksu, a ciemne odcienie brązu lub drewna z granatem – wprowadzają głębię do pomieszczenia. Jest on uroczysty i nieco formalny.
Odcienie navy blue
Granat składa się z pięciu pigmentów, w tym:
- jasny granat – bright navy blue,
- szafirowy – sapphire,
- błękit egipski – egyptian blue,
- indygo – indigo dye,
- ciemny granat – deep navy.
Ostatni kolor, najbardziej popularny, jest również romantyczny. Jeśli zastosujesz go w swoim wnętrzu, przekonasz się, że pomieszczenie może być ponadczasowe i modne. Sprawdzi się idealnie zarówno w męskich, jak i kobiecych przestrzeniach. W zależności jak go połączysz, będzie pasować do Twojego wymarzonego wnętrza. Pozostałymi odcieniami navy blue są:
- french navy,
- royal navy,
- dark navy,
- midnight navy.
Kompatybilność z innymi kolorami
Navy blue dobrze będzie się komponował zarówno z pomarańczowym, waniliowym, zielonym lub szarym. Użyj granatu jako bazy dla odważnych kolorów i faktur lub uzupełnij kojącymi neutralnymi pastelami, aby uzyskać pełną harmonii i ciepłą przestrzeń. Delikatne odcienie niebieskiego pięknie łączą się z odrobiną głębokiej żółci.
Pomarańczowy
W połączeniu z kolorem pomarańczowym, zadziała orzeźwiająco. W przypadku większego pomieszczenia, należy korzystać z tego zestawienia dość oszczędnie, gdyż wnętrze może okazać się zbyt intensywne. Natomiast pomarańcz i granat wspaniale komponują się w wersji dodatków.
Szary
To połączenie idealnie nada się do nowoczesnych przestrzeni. W zależności od stopnia nasycenia szarości może ona rozjaśnić wnętrze lub stworzyć ciemniejszy, bardziej tajemniczy klimat. Do mniejszych pomieszczeń zalecamy zastosować jasnoszare ściany i mocniejsze akcenty navy blue. Natomiast w dużych i wysokich pomieszczeniach, można pokombinować z większą ilością intensywnego granatu. Przy tym zważając na to, by jednak nie przesadzić i nie stworzyć w swoim wnętrzu pesymistycznej aury.
Waniliowy
Subtelna i delikatna wanilia przełamuje w pomieszczeniu poważny, tajemniczy granat. Idealnie ze sobą współgrają, mimo że są całkowicie różne od siebie. Poprzez to połączenie uzyskujemy efekt pozytywnej energii we wnętrzu.
Zieleń
Navy blue i zieleń idealnie nadają się do ciemnych i zmysłowych wnętrz. Przyciemnią pomieszczenie powodując, że zyska ono na tajemniczości i sprawi, że poczujesz się jak w eleganckim apartamencie. Połączenie to idealnie sprawdzi się w stylu glamour, wiktoriańskim lub art déco.
Navy blue a style aranżacji
Ten ponadczasowy odcień sprawdzi się w wielu, pokochanych przez miliony ludzi – stylach. Dobrym wyborem będzie zastosowanie go w stylu:
- pałacowym – styl pałacowy uwielbia klasyki oraz antyki. Ma uroczysty charakter, co idealnie łączy się z kolorem navy blue. Sprawdzi się w domach w stylu dworkowym i starych kamienicach. Ważną rolę odgrywa w nim sztukateria, która pomalowana na odcień navy blue nada unikatowy klimat wnętrzu,
- rustykalnym – navy blue musi koniecznie pojawić się na zdobionej ceramice w stylu rustykalnym. Nie tylko porcelana, ale również dekoracyjne misy, wazony kochają tę barwę. Jeśli szukasz dekoracji do naturalnych materiałów, motywy kwiatowe w kolorze navy blue idealnie się sprawdzą,
- boho – jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości pięknym boho kącikiem, polecamy zainwestować w hamak w kolorze navy blue z lekkim rattanowym stolikiem i fotelem. Wykorzystaj również granatowe poduszki oraz dodaj żywe lub suszone rośliny, by pomieszczenia nabrało przytulnego klimatu,
- skandynawskim – styl skandynawski uwielbia błękit, ale unika ciemnych kolorów. Natomiast jeśli połączymy granat z jasnym kolorem drewna, aranżacja będzie delikatna i lekka. Meble w jasnej tonacji dębu, białe dodatki i różnorodne drewniane wykończenia idealnie łączą się z granatową ścianą. To połączenie sprawi, że pokój stanie się relaksujący i cichy,
- hamptons – wnętrze w eleganckim stylu hamptons w połączeniu z marynistyczną aranżacją, rattanem i drewnem będzie idealnie odwzorowywać tę estetykę,
- tropikalnym – wypróbuj odważną, wzorzystą tapetę. W tym stylu granatowe tło podkreśla srebrne, złote, białe ptaki czy liście. Zainwestuj w sofę pokrytą tkaniną w kolorze jasnego niebieskiego lub pastelowej żółci. Całość wnętrza uzupełnij monsterą lub palmą. Rośliny doniczkowe idealnie dodadzą klimatu i pięknie uzupełnią kolor navy blue.
Navy blue jest kolorem ponadczasowym, z którym można łączyć różne style, wzory i materiały.
Elegancja i spokój w aranżacji wnętrz
Kolor navy blue to symbol elegancji i klasyki w aranżacji wnętrz. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale rozumie potencjał tego koloru. Projektując mieszkania w odcieniach navy blue, tworzymy przestrzenie, które emanują spokojem i wyrafinowaniem. Dzięki naszemu architektowi wnętrz możesz skorzystać z kreatywnych rozwiązań, które w pełni wykorzystują potencjał tego odcienia, tworząc jednocześnie unikalne, eleganckie i funkcjonalne wnętrza, odzwierciedlające Twój indywidualny styl i potrzeby. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.