łazienka w stylu skandynawskim
17
paź

Dobierz właściwe oświetlenie

Prawidłowe zaprojektowanie oświetlenia we wnętrzu ma bardzo duże znaczenie. Każde pomieszczenie wymaga więcej lub mniej światła sztucznego. Poza sprawami technicznymi ważne są także walory estetyczne. Dzięki nam dowiesz się, jak poprawnie dobrać oświetlenie, aby w Twoim domu było nie tylko praktycznie, ale i stylowo, ponieważ lampy są jednym z głównych elementów dekoracyjnych.

dekoracyjnie podświetlone meble w jadalni

Projekt oświetlenia we wnętrzach

Bardzo ważne przy planowaniu oświetlenia jest upodobnienie światła sztucznego do naturalnego poprzez jego barwę, ale również i natężenie. Każde pomieszczenie wymaga innego typu oświetlenia, np. pojedyncze lampy (stołowe czy wiszące) świetnie sprawdzą się w sypialni lub salonie, natomiast światło punktowe będzie praktyczne w kuchni i w holu. W ostatnim czasie coraz częściej w propozycjach projektowych pojawia się najnowsza wersja oświetlenia, czyli podłogowe, wpuszczane w ściany. Oświetlenie dzieli się na trzy kategorie:

  • Ogólne – jest najczęściej usytuowane pośrodku na suficie lub w kilku punktach, żeby jak najlepiej oświetlić całe pomieszczenie;
  • Robocze – inaczej praktyczne, służy do oświetlenia takich miejsc jak lustro, biurko lub wyspa kuchenna;
  • Dekoracyjne – podkreśla ono konkretne elementy we wnętrzu, czasem też pełni funkcję praktyczną, jak np. podświetlone schody czy półki w regale.

Salon – inspiracje oświetleniowe

Największe możliwości oświetleniowe są w salonie, ponieważ w tym miejscu spędzamy najwięcej czasu – spotykamy się z najbliższymi, czytamy książki, oglądamy telewizję; pokój dzienny to również miejsce, gdzie znajduje się stół z krzesłami, przy którym biesiadujemy z rodziną. Jako główne światło można zastosować szynoprzewody z reflektorami, innowacyjny plafon LED lub podłużne linie światła.

Ważnym punktem w salonie jest właśnie stół i powinien on posiadać własne doświetlenie – lampa wisząca nisko nad blatem z podłużnym kloszem lub kilkoma dekoracyjnymi. Pamiętać również trzeba o oświetleniu przy telewizorze – lampa ścienna lub taśmowa LED za odbiornikiem będzie dobrym pomysłem. Jest ono potrzebne, aby zmniejszyć kontrast, co da większy komfort dla oczu podczas oglądania telewizji. Dodatkowe lampki (stojące lub podłogowe) przydadzą się przy strefie wypoczynkowej, będą pełnić także funkcję dekoracyjną.

odświetlone meble w salonie

Kuchnia – jakie światło wybrać?

Oświetlenie w kuchni powinno być praktyczne, ale również pasować do całego projektu domu, dlatego najczęściej stosowany jest ten sam system co w salonie. Jednopunktowa sufitowa lampa często też nie wystarczy, ponieważ może zdarzyć się tak, że nasz cień przesłoni widok.

W kuchni kluczowe jest bardzo dobre doświetlenie blatów roboczych, do którego najlepiej użyć taśm lub lamp umieszczonych pod szafkami górnymi. Jeśli we wnętrzu znajduje się również wyspa, to na nią także trzeba skierować promień światła. Dekoracyjnym oświetleniem będą pasy LED znajdujące się za przeszklonymi drzwiczkami szafek.

Łazienka – kinkiety czy tradycyjne lampy?

Nawet w niewielkiej łazience konieczne jest umieszczenie kilku źródeł światła. Ważne jest, żeby zrobić to w sposób estetyczny, ale także funkcjonalny. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się lampy łazienkowe o wysokim IP (stopień ochrony urządzenia elektronicznego). Jako oświetlenie główne możemy wykorzystać oczka świetlne, lampy LED, wiszące czy plafony.

Dodatkowym źródłem światła będą kinkiety przy lustrze lub podświetlane lustro, które również może być elementem dekoracyjnym. W łazience, jak w pozostałych pomieszczeniach, światło także pojawia się przy meblach lub we wnękach, by podkreślić aranżację wnętrza.

Sypialnia – nowoczesne oświetlenie

W sypialni często rezygnuje się ze światła sufitowego, ponieważ bardziej stawia się na przytulność niż praktyczność. Świetnie sprawdzą się tutaj lampki nocne, ale także oświetlenie podłogowe. Jeśli w pomieszczeniu planujemy strefę do czytania lub pracy, to wtedy należy pamiętać o odpowiednim doświetleniu tego miejsca np. kinkietami.

Żarówki w sypialni w stylu loft

Każde wnętrze nabierze charakteru

Odpowiednie oświetlenie to klucz do wyjątkowych wnętrz. Dlatego oferujemy wsparcie doświadczonego projektanta wnętrz od MAZZANI, który zadba o idealne oświetlenie Twojego mieszkania. Nasz projektant jest ekspertem w projektowaniu i aranżacji wnętrz, dbając o każdy detal, w tym o właściwe oświetlenie. Dzięki naszej współpracy, Twój dom stanie się pełen atmosfery, funkcjonalności i wyjątkowego uroku, dostosowanego do Twoich potrzeb i preferencji. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są barwy światła?

Barwy światła dzielą się na: ciepłą (poniżej 3300K, żółty odcień światła), chłodną białą (inaczej zimną, powyżej 5300K, odcień niebieskawy, rzadko używana we wnętrzach mieszkalnych) oraz neutralną białą (4000-5000K, ma uniwersalne zastosowanie, barwa zbliżona najbardziej do bieli). 

Czy lampa z czujnikiem ruchu to dobre rozwiązanie?

Tak, jak najbardziej. Rewelacyjnie sprawdzi się w holu lub w dodatkowym oświetleniu podłogowym na schodach oraz w toalecie.