pokój dziecka
27
kwi

Przystosowanie mieszkania do dziecka

Pokój ucznia spełnia kilka podstawowych ról. To tutaj dziecko się uczy, bawi i odpoczywa. Jak stworzyć przestrzeń, która będzie odpowiadała wszystkim potrzebom? Podpowiadamy, od czego zacząć planowanie pomieszczenia dla ucznia, aby nie tylko dobrze wyglądało, ale również, żeby było funkcjonalne. 

Od czego rozpocząć? 

Na samym początku urządzania pokoju dla ucznia, warto się zastanowić, w jaki sposób podzielić pomieszczenie na poszczególne strefy. Pamiętaj, że dziecko powinno mieć przestrzeń zarówno do nauki, jak i do odpoczynku oraz zabawy i spotkań ze znajomymi. Przed dobraniem mebli i dodatków, zdecyduj o kolorze ścian i stylu, w jakim chciałbyś urządzić pokój. Dobrą bazą będą jasne, pastelowe barwy, które pozwolą na dobranie kolorowych dodatków lub na urządzenie przestrzeni w dowolny sposób. 

Obowiązkowe meble 

Jakie meble powinny znaleźć się w pokoju ucznia? Są to przede wszystkim: 

  • łóżko, 
  • biurko, 
  • krzesło, 
  • komoda i szafa. 
łóżko w pokoju dziecięcym

Przy wyborze łóżka, warto zwrócić uwagę na jego wielkość i szerokość, a także na twardość materaca. Dobrym pomysłem będzie ulokowanie go nieco dalej od drzwi, a także ustawienie małej lampki, która przyda się podczas wieczornego czytania. Jeśli twoje pociechy dzielą wspólną przestrzeń, doskonałym posunięciem będzie umieszczenie łóżka piętrowego z obowiązkową drabinką. 

Biurko dla ucznia powinno być dopasowane do jego wzrostu. Dla pierwszoklasisty najlepiej sprawdzi się takie około 60 cm, natomiast my polecamy biurka regulowane, pozwalające dopasować wysokość mebla do wzrostu dziecka. Należy również zadbać o dostatecznie dużą powierzchnię blatu, aby twoja pociecha mogła pomieścić na nim książki, zeszyty i inne niezbędne do nauki rzeczy.  

Krzesło należy dopasować do wzrostu dziecka. Często wybierane jest takie, którego wysokość można regulować. Wybierz krzesło – najlepiej ergonomiczne – z podpórkami i wygodnym oparciem. Odpowiednio dobrany mebel, pomoże dziecku utrzymywać poprawną postawę podczas nauki nawet przez kilka godzin. 

W pokoju ucznia nie powinno zabraknąć miejsca, na książki, zeszyty i inne rzeczy. Praktycznym rozwiązaniem jest zamykana szafa, która pomieści nie tylko ubrania, lecz także coraz rzadziej używane zabawki i albumy ze zdjęciami czy wakacyjne pamiątki. Oprócz szafy, dobrym wyborem będzie komoda lub półki na przedmioty, z których dziecko korzysta na co dzień.  

miejsce do nauki dla dziecka

Rodzaj oświetlenia 

W pokoju dziecka, na suficie, powinno się znajdować oświetlenie główne. Dobrze, jeśli światło jest rozproszone i dociera do każdej części pomieszczenia. Natomiast na biurku należy obowiązkowo umieścić małą lampkę. Warto pamiętać, żeby w przypadku dzieci praworęcznych lampkę ustawić po lewej stronie, a jeśli jest ono leworęczne – po prawej. Dzięki temu uczeń nie będzie zasłaniał sobie światła. Dodatkowo proponujemy zainstalować niewielkie oświetlenie przy łóżku, które posłuży dziecku np. przy czytaniu. Zwróć jednak uwagę na temperaturę barwową oświetlenia. Jeśli wynosi ona od 2500 do 2700 K – będzie pasować do lampki nocnej, natomiast oświetlenie w okolicach 5600 K sprawdzi się przy biurku, do nauki. 

Praktyczne akcesoria 

Do pokoju ucznia warto dobrać takie dodatki, które nie tylko służą nauce, ale również, bawią i dobrze wyglądają. Świetnym i praktycznym pomysłem jest umieszczenie tablicy korkowej lub kredowej na ścianie. Posłuży ona do przyczepiania notatek i obrazków, a także do rysowania i zapisywania najważniejszych informacji. Warto pomyśleć o nieoczywistych akcesoriach, takich jak globus, mapa świata, teleskop czy układ słoneczny złożony z kilku części. Takie elementy dobrze wyglądają i zachęcają dzieci do pogłębiania lub odkrywania nowych pasji. Warto wspomnieć o specjalnych workach do siedzenia. Są wygodne, praktyczne i świetnie wyglądają w dziecięcym pomieszczeniu. Można ich używać do nauki, podczas spotkań ze znajomymi lub w trakcie różnego rodzaju przyjęć i zabaw. 

worek do siedzenia

Profesjonalne projekty wnętrz na miarę

Chcesz, żeby pokój twojego dziecka służył nie tylko do nauki, ale też do zabawy i odpoczynku? Zespół profesjonalistów z MAZZANI podpowie, jak wykorzystać wolną przestrzeń, aby stworzyć funkcjonalne, wygodne i przytulne miejsce dla ucznia. 

Pytania naszych klientów:

Co obowiązkowo powinno się znaleźć w pokoju ucznia?

W pokoju ucznia niezbędne jest odpowiednio szerokie i wysokie biurko oraz ergonomiczne krzesło z podłokietnikami. Ważne jest łóżko z wygodnym materacem oraz pojemna szafa na ubrania, a także regał lub komoda na książki i zeszyty. 

Jak oświetlić pokój ucznia?

W pokoju ucznia niezbędne jest rozproszone oświetlenie główne, które dociera do każdej części pomieszczenia. Warto ustawić lampkę przy biurku oraz zainstalować oświetlenie przy łóżku. Pozwoli ono na wieczorną naukę i czytanie przed snem. 

Jakie akcesoria sprawdzą się w pokoju dla ucznia?

Przestrzeń dziecka w wieku szkolnym powinna zawierać ciekawe pomoce naukowe, takie jak np. globus, mapa świata czy mały teleskop. Doskonałym pomysłem są także różnokolorowe worki do siedzenia. Sprawdzą się nawet w małym pomieszczeniu! 

Czy tablica w pokoju ucznia jest dobrym pomysłem?

Tak. Zdecydowanie, tablica kredowa, korkowa lub magnetyczna to doskonały pomysł na urozmaicenie pokoju ucznia. Posłużą one do przyczepiania notatek i obrazków, a także do rysowania i zapisywania najważniejszych informacji.