28
lut

Skąd wywodzi się chinoiserie?

Styl chinoiserie pochodzi z Chin, a pojawił się dokładnie w XVIII wieku we Francji za sprawą Madame Pompadour, która zauroczona kulturą i wzornictwem Dalekiego Wschodu wprowadziła go na pałace. Wówczas przejawiał się on szlachetną porcelaną, ręcznie malowaną jedwabną tapetą i ażurowymi meblami z drewna egzotycznego. Nadal możemy inspirować się tym nurtem. Jak wprowadzić powiew Chin do naszych wnętrz? O tym, jak umiejętnie zestawiać elementy kultury Dalekiego Wschodu, by tworzyły unikalną i harmonijną aranżację, przeczytasz w poniższym artykule.

salon w stylu chińskim

Eklektyczny charakter stylu chinoiserie

Projektując wnętrza w tej konwencji, możemy łączyć elementy kultury Wschodu z innymi nurtami. Chinoiserie to nie jest jeden do jednego nurt chiński. Tutaj jedynie inspirujemy się nim, umiejętnie dobierając wyposażenie i eksponując je. Świetnie sprawdzą się więc nieoczywiste zestawienia. Meble i dodatki charakterystyczne dla Państwa Środka połączone z wystrojem nowojorskim nadadzą wnętrzu prestiżu. Nowoczesny stół zestawiony z ażurowymi krzesłami sprawi, że będą się one pięknie prezentować i zwrócą uwagę gości.

Meble Dalekiego Wschodu

Chińskie meble to przede wszystkim solidne komody z litego drewna, smukłe i wyniosłe na wysokich nogach bądź przeciwnie – niskie i długie z okuciami oraz charakterystycznym motywem koła, ale także niewysokie ławy czy okrągłe stoliki kawowe. Pięknym dopełnieniem aranżacji będzie regał o lekkiej konstrukcji i kunsztownej formie. Nikt nie przejdzie obojętnie obok ławeczki, fotela czy szezlongu obitego tkaniną w orientalny deseń. Wszystko to w czerwieni, beżu, czerni bądź kolorze morskim. W tym stylu świetnie współgrają złote uchwyty lub ozdobne chwosty. Chińskie motywy, takie jak kwiaty i ptaki, można znaleźć nie tylko na tkaninach, ale także na frontach czy wewnątrz mebli. Sprytnym sposobem na stylizację witrynki czy regału jest przyklejenie tapety na tylnej ścianie, co pozwoli uzyskać ciekawy efekt i nada nowe życie starym przedmiotom. Aby podkreślić ducha Dalekiego Wschodu, warto sięgnąć też po ozdobne wykończenia, na przykład płaskorzeźby przymocowane na frontach mebli czy charakterystyczne okucia na rantach. Krzesła w prezentowanym stylu powinny być drewniane i lakierowane na wysoki połysk z oparciem wygiętym w łuk lub przeciwnie – o kanciastych, geometrycznych kształtach.

duża jadalnia, kryształowy żyrandol

Ściany w stylu chinoiserie

Aranżując ściany w tym stylu, możemy skłonić się do pozostawienia ich w neutralnych kolorach, tak by podkreślić piękno ozdobnych mebli. Możemy też sięgnąć po szeroką gamę tapet w piękne orientalne desenie. Są one barwne i bogato dekorowane. Będą to przede wszystkim motywy inspirowane naturą jak żurawie, kwiaty wiśni, drzewa, smoki, pejzaże. Dawniej takie tapety były ręcznie malowane na jedwabiu. Współcześnie znajdziemy flizelinowe czy winylowe. To jednak niejedyne sposoby na dekorację ścian. W tej roli sprawdzą się również ażurowe elementy znane z bram pailou czy chińskich ogrodów. Takie dekoracje można znaleźć nie tylko w sklepie z antykami czy na pchlich targach, ale są obecne w stałej ofercie popularnych sieci sklepów budowlanych. Najszybszym sposobem na nadanie ścianom orientalnego charakteru będzie zawieszenie na nich wachlarzy.

Dekoracje w duchu Orientu

Ostatecznego wyglądu i charakteru całej aranżacji nadamy, dobierając dodatki i dekoracje. Najbardziej pasującymi do naszej stylizacji będą:

  • chińska porcelana,
  • porcelanowe taborety,
  • parawan,
  • tekstylia w orientalne desenie,
  • papierowe lampy i lampiony,
  • roślinność Dalekiego Wschodu.

Wyszukując dekoracje, nie można zapomnieć o pięknie i uroku chińskiej porcelany. Można sięgnąć nie tylko po powszechnie znaną zastawę, dzbanki, misy i wazy, ale także po kultowe porcelanowe taborety garden stools, które niegdyś służyły chińczykom przy pielęgnacji ogrodów, a dziś pełnią funkcję stolików pomocniczych. Charakterystycznym elementem wyposażenia oddzielającym strefy pomieszczenia, które może spełniać dwie funkcje: dekoracyjną i funkcjonalną, jest chiński parawan. Odpowiednie tekstylia także nadadzą pomieszczeniu pożądanego klimatu. Wybierzmy połyskliwy materiał w orientalne, kwiatowe wzory. Paleta barw to zdecydowanie energetyczna zieleń, turkus, czerwień, ale doskonale sprawdza się również róż, pomarańcz i żółć. Efektownym i charakterystycznym dodatkiem będą papierowe, czerwone lampy, lampiony rodem z Chinatown oraz drzewko bonsai ustawione na komodzie.

Dla kogo styl chinoiserie?

Chinoiserie jest dla osób, które lubią mieszać style. Eklektyzm inspirowany Chinami ma w sobie cechy zarówno klasycznych, eleganckich wnętrz, jak i dalekowschodniej egzotyki. Dzięki sporej dowolności w doborze wyposażenia daje dużo przestrzeni do nadania wnętrzu odpowiadającego nam charakteru. Jeśli marzysz o wychodzącej poza wszelkie ramy, intrygującej aranżacji Twojego mieszkania, zapraszamy do kontaktu! Mazzani to zespół specjalistów, z którymi omówisz swoje potrzeby i pomysły. Jesteśmy po to, by doradzić i zaprojektować wnętrza dopasowane do Ciebie.

sypialnia w stylu orientalnym

Elegancja i oryginalność

Mieszkanie w stylu chinoiserie to połączenie elegancji i egzotycznej estetyki, tworzące unikalną atmosferę. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI specjalizuje się w projektowaniu mieszkań w tym stylu, dostosowując je do Twoich preferencji. Dzięki naszemu architektowi wnętrz zyskasz harmonię, bogactwo detali i oryginalność. Inwestując w nasz projekt, otrzymasz niepowtarzalną przestrzeń, która będzie odbijać Twój niezwykły gust i styl życia. Osiągnij doskonałość dzięki aranżacji wnętrz w stylu chinoiserie! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi styl chinoiserie?

Styl chinoiserie z francuskiego oznacza “chińszczyznę”, ale nie ma to nic wspólnego z dzisiejszym odbiorem chińskich wyrobów. Pojawił się w XVIII wieku w Europie, był wyrazem podziwu i zachwytu dla dalekowschodniej kultury i kunsztu.

Jakie są motywy charakterystyczne dla stylu chinoiserie?

Są to motywy inspirowane fauną i florą Dalekiego Wschodu, czyli na przykład żurawie, kwiaty wiśni, smoki, pagoda, budda, bonsai. Charakterystyczne dla tego stylu będzie również wszystko co złote i nawiązuje do Dynastii Ming, a także rajskie ptaki, słoń, biało-granatowa porcelana, ażurowe meble.

Jak szybko wprowadzić do wnętrza styl chinoiserie?

Najszybszym sposobem na nadanie wnętrzu orientalnego wyglądu będzie wykończenie klasycznej bazy meblami i dodatkami charakterystycznym wyposażeniem dla kultury Chin. Będą to na przykład parawan, tapeta w orientalny deseń, komody, drewniane, lakierowane krzesła. W mgnieniu oka możemy przemienić pomieszczenie, dodając chińską porcelanę, lampiony, tekstylia z połyskliwej tkaniny, drzewko bonsai czy wieszając wachlarze na ścianach.