welurowa kanapa w salonie
27
wrz

Odwaga i oryginalność

Spośród wszystkich stylów wnętrzarskich, to właśnie ten wyróżnia się najbardziej – stawia na coś nowego, jest odważny i odbiega od normy. Urzeka swą elegancją, urokiem, efektownymi dekoracjami i niespotykanym blaskiem, a niekiedy balansuje na granicy kiczu i przepychu. Styl glamour zaczął zyskiwać na popularności w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to amerykański przemysł filmowy nabierał rozmachu. Zainspirowany pięknymi i luksusowymi kreacjami aktorek i aktorów na czerwonych dywanach, bardzo szybko przeniósł się do wnętrz. Nieustannie się zmieniał i ewoluował, gdzie minimalizm i funkcjonalność przybrały zupełnie inną formę.

mały salon, kominek

Charakterystyczne cechy stylu glamour

Co kojarzy się ze stylem glamour? Pierwszym skojarzeniem będzie luksus i elegancja. Później na myśl przychodzą nam wnętrza przepełnione aksamitami, złotymi akcesoriami i spektakularnymi żyrandolami. To wszystko się zgadza, jednak współcześnie pomieszczenia nie są już tak przeładowane, jak w okresie baroku. Obecnie są bardziej oszczędne stylistycznie, ożywiają i nawiązują do hollywoodzkiego blasku lat 20., a nowoczesne sprzęty i wytworne meble nadają teraźniejszy wygląd. Do najważniejszych wyznaczników tego stylu zaliczamy:

  • błysk ponad wszystko – styl glamour wyróżnia srebro i błyszczące powierzchnie w postaci frontów mebli w salonie i kuchni. Poza tym polerowane płytki ceramiczne, miedziane, srebrne lub złote płytki łazienkowe i oczywiście dodatki równie mocno przepełnione blaskiem,
  • złoty kolor – ma na celu wzmacniać efekt klasy, szyku i elegancji i jeszcze bardziej potęgować wrażenie blasku. Złoto króluje przede wszystkim w dodatkach, ale również jest ważnym elementem mebli – są to stylizowane uchwyty do drzwi i szuflad, złote nogi stołów i szafek. Używany jest także na większych powierzchniach jak ściany z dodatkiem bogato zdobionych tapet i kafelków,
  • szykowna czerń – wnętrza w stylu glamour to także ciemne barwy, które nadają niebanalnego charakteru. Czarne komody, stoły, szafy i półki, a nawet ściany i podłogi ozdobione złotymi lub srebrnymi detalami,
  • tkaniny i materiały – głównie są to satynowe, lejące się tkaniny, błyszczące atłasy i welury, najczęściej stosowane w salonie i sypialni,
  • kryształowy żyrandol – nie może go zabraknąć w stylizacji glamour, jest centralnym punktem salonu, często dobierany na zasadzie kontrastu,
  • moc dodatków – jeżeli nie stawia się na ilość, to na wyrazistość i zdobność. Stawiając na ilość, będą to złote i srebrne detale, z kolei w wersji minimalistycznej są to figurki, ramki, wazony i sztuczne rośliny. Mocno zdobione tkaniny, dywany oraz dekoracyjne elementy mebli będą dla nieco odważniejszych wnętrz,
  • zróżnicowane faktury – styl glamour czerpie z eklektyzmu i łączy ze sobą różnorodne elementy, tj. motywy z innych epok, kontrastowe kolory oraz odmienne faktury powierzchni i dodatków. Nowoczesne łóżko z pikowanym, tapicerowanym zagłówkiem i zdobnymi, barokowymi sztukateriami, idealnie sprawdzą się w sypialni. Natomiast zróżnicowane powierzchnie kafli, jak np. czarne z ciekawą fakturą lub czarno-złote będą doskonałym rozwiązaniem w łazience.
stolik ze złoconymi nogami, pozłacane wazony

Jakie kolory?

Styl glamour stawia na odwagę w aranżacji wnętrz, dlatego nie boi się wyrazistych i nasyconych kolorów. Korzysta z mocno zróżnicowanej palety barw, która ma przyciągać wzrok – począwszy od szlachetnej czerni aż po żywy odcień błękitu, jak turkus i królewski błękit lub ciemna purpura i fiolet. Pastelowe alternatywy, jak subtelny róż przeznaczone są dla osób, które nie są zwolennikami tak wyrazistych kolorów. Dla odważnych, ceniących fascynujące akcenty polecane są jaskrawe kolory różu, pomarańczu i czerwieni. Odcienie zieleni, jodły lub szmaragdu w połączeniu ze złotem nadadzą pomieszczeniu ekstrawagancji. Nie zapominajmy o metalicznych kolorach i elementach, które odgrywają ważną rolę w stylu glamour. Wisienką na torcie będą złote albo srebrne detale, uzupełniające wygląd pomieszczenia.

błyszczące meble

Mieniące się materiały

Styl glamour jest wierny aksamitowi, który w postaci poszewek na poduszkę, nakryć na kanapy i fotele jest niezastąpiony. Oprócz tego niezbędne są także jedwab, marmur, mosiądz i złoto. Równie istotne dla tej estetyki są ciężkie materiały i tkaniny, tj. brokat i skóra. Przy tworzeniu jakiekolwiek kombinacji należy zachować pewien umiar, by uniknąć przeładowania. Ich właściwość ma na celu rozświetlić wnętrze, a w dodatku pięknie błyszczeć. Dlatego warto zastosować aksamitne meble i akcesoria, łącząc je z akcentami złota i jedwabnymi poduszkami. Materiały można również wypróbować w innych pomieszczeniach – w łazience lub kuchni świetnie sprawdzą się takie, które będą odwzorowane na różnorodnych powierzchniach, np. mogą to być płytki, które odtworzą faktury, a nawet ruchy tkanin. Dzięki temu jeszcze bardziej będą się mienić w świetle i sprawiać wrażenie ściany ubranej w szykowną i luksusową suknię.

Meble glamour

Urządzając mieszkanie w stylu glamour, należy pamiętać, by meble emanowały elegancją tak samo, jak wszystkie inne elementy. Zwykle mają powyginane formy, są masywne i bogato wykończone. Obszerne i wyściełane aksamitem fotele klubowe lub trzymiejscowa kanapa będą idealnie prezentować się w salonie. Natomiast łóżko z aksamitną narzutą i wezgłowiem stworzą niesamowity klimat w sypialni. Dopełniającym dodatkiem może być aksamitny taboret ze złotymi nóżkami. Największą popularnością cieszy się kamień-marmur, dzięki swojej niepowtarzalnej strukturze i trwałości. Symbolem stylu glamour jest także stolik ze złoconymi nogami i oczywiście klasyczne lustro w ozdobnej ramie, okrągłe lub prostokątne, które będzie przykuwać oko. Poza tym mogą być to również lustrzane meble – ich gładka powierzchnia sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Żyrandole, ozdobne poduszki z aksamitu i jedwabiu, stołowe i stojące lampy oraz pozłacane świeczniki dodadzą przytulności całemu mieszkaniu, zapominając o przepychu.

lustro w złotej ramie, aksamitne poduszki

Wprowadź trochę blasku do wnętrza

Szlachetne materiały, jaskrawe kolory i wzorzyste tapety, metaliczny połysk i blask zewsząd to właśnie styl glamour. Aranżując mieszkanie, należy pamiętać, by robić to z wyczuciem i smakiem, unikając przepychu i kiczu. Warto skorzystać z opisanych rozwiązań, które pozwolą nam utworzyć niepowtarzalne i stylowe wnętrze. Jeżeli marzy Ci się odrobina luksusu i chcesz, aby Twoje mieszkanie wyróżniało się spośród setki innych, pomogą Ci w tym nasi projektanci z MAZZANI. Działamy na terenie Warszawy i okolic, a projekty wnętrz realizujemy w całym kraju poprzez współpracę online.

Pytania naszych klientów:

Jaki to styl glamour?

Styl glamour to elegancki styl wnętrzarski, który wyróżnia się błyszczącymi powierzchniami w każdym pomieszczenia. Stawia na szlachetne i luksusowe materiały, metaliczny połysk i wyraziste, mocne kolory. Przepełniony jest dużą ilością pozłacanych dodatków. 

Jakie kolory pasują do wnętrza glamour?

Dominują nasycone barwy, tj.: szlachetna czerń, żywy odcień błękitu, jak turkus lub królewski błękit, purpura i fiolet. Stawia się również na jaskrawe kolory, jak pomarańcz i czerwień. Lżejszym odcieniem w stylu glamour będzie subtelny róż. 

Jakie meble wybrać w stylu glamour?

Meble w stylu glamour zazwyczaj mają powyginane formy, są masywne i bogato wykończone. Wyściełane aksamitem fotele i trzymiejscowa kanapa idealnie sprawdzą się do salonu. We wnętrzach nie może zabraknąć marmuru, stolika ze złoconymi nogami i klasycznego lustra w ozdobnej ramie. 

Jakie dodatki w stylu glamour?

Dekoracjami w stylu glamour będą kryształowe żyrandole, poduszki z aksamitu i jedwabiu, stołowe i stojące lampy, pozłacane świeczniki z zapachowymi świeczkami, wzorzyste tapety i duże bukiety kwiatów.