drewniana podłoga w sypialni
18
paź

Skąd pochodzi styl rustykalny?

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, które oznacza „wiejski”, „swojski”. Swój początek wziął od przedsiębiorcy Thomasa Lee pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Na przełomie XIX i XX wieku stworzył on krzesło złożone z 11 części, do wykonania którego zużył jedną deskę. Mebel ten, przypominający stary fotel, stał się największym krzykiem mody, a projekty jego twórcy zrobiły niesamowitą furorę. Stylistyka ta odpowiadała na potrzebę konstruowania prostych form z wykorzystaniem naturalnych materiałów, z której wywodzi się styl rustykalny.

jadalnia z drewnianym stołem

Natura i swojskość

Zapewne wiele osób z sentymentem wspomina swojskie, babcine domy i ich niepowtarzalny klimat. Styl rustykalny to odwrót od chłodnego minimalizmu w stronę rodzimej stylistyki. Taka aranżacja domu lub mieszkania będzie idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto ceni sobie prostotę i naturalne materiały. Jest to także dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy starają się żyć zgodnie z ideą slow life. Styl rustykalny dobrze współgra ze stylistyką angielską i shabby chic.

Kolorystyka i materiały

Prym wiodą stonowane barwy: beże, złamana biel i kolory ziemi – jasne, ciepłe brązy. Przy wyborze materiałów dobrze jest stosować te ekologiczne i naturalne. Najczęściej wykorzystywane tkaniny to wełna, len i bawełna. Przy wykończeniu często wykorzystywany jest kamień bez dodatkowej obróbki, a także cegła w jasnym odcieniu. Niezbędnym materiałem jest też drewno, zwykle malowane na biało lub postarzane, najczęściej surowe, z wyraźnie widocznymi słojami. Jeśli część elementów ma być pomalowana, dobrze jest rozłożyć farbę nieregularnie w celu zachowania szorstkości i śladów pociągnięć pędzla.

Wyposażenie i meble

Charakterystycznym elementem wystroju w stylu rustykalnym, jest kominek. Unikalny klimat stworzą także drewniane belki przy suficie. Meble są proste i masywne, do ich stworzenia wykorzystuje się wiklinę, drewno lub rattan. Dobrym pomysłem są antyki, na przykład komody, kredensy czy skrzynie. Meble mogą być też nowe i również pasować do wystroju wnętrza. Wystarczy, aby były w duchu minimalizmu, a ich bryła nie była skomplikowana.

Dodatki

Swojski wyraz dopełniają niewyszukane ozdoby:

  • wazon z bukietem polnych kwiatów na stole,
  • plecione makramy,
  • chusty,
  • obrusy,
  • makaty,
  • ażurowe łapacze snów,
  • serwety w ludowe wzory,
  • tradycyjna ceramika.

Warto pamiętać o tym, że cennymi znaleziskami będą pamiątki wyszukane u dziadków i pradziadków. Dzięki temu stare przedmioty zyskają drugie życie. Wyroby hand-made można także kupić lub spróbować wykonać samodzielnie.

kuchnia z wyspą

Salon

Jeżeli stylistyki rustykalizmu nie chcemy wprowadzać w całym domu lub mieszkaniu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór jednego pomieszczenia i urządzenia go z myślą o swojskim, wiejskim wnętrzu. W przypadku salonu najlepiej, gdy podłoga w nim jest drewniana, przykryta dywanem imitującym zwierzęcą skórę. Ściany powinny być pomalowane na jasny kolor, zwykle centralną częścią pokoju dziennego jest ceglany kominek, a dopełnieniem wystroju są belki stropowe przy suficie. Ciekawym pomysłem jest użycie drewnianej skrzyni jako stolika kawowego. Za dodatki w rustykalnym salonie służą zwierzęce poroża, rękodzieło czy bawełniane poduszki.

Kuchnia

Jakie inne miejsce tak bardzo kojarzy się z domowym ogniskiem, pachnącym ciastem i rodzinną atmosferą, którą tworzyły nasze babcie? Przy planowaniu kuchni nawiązującej do minionych czasów, warto uwzględnić żeliwne akcenty, drewniany stół, a na nim rozłożony obrus. W oknach sprawdzą się lniane zasłony lub koronkowe firanki. Idealnie, jeśli w pomieszczeniu znajduje się stary, kaflowy piec. Mosiężny kran i porcelanowy zlew będą również strzałem w dziesiątkę.

Łazienka

Jedną z kluczowych kwestii przy urządzaniu łazienki, jest pytanie: wanna czy prysznic? Jeśli odpowiedzią jest pierwsza opcja, to z pewnością łazienka w stylu rustykalnym będzie dobrą propozycją na zaaranżowanie łazienki. Wanna wolnostojąca ze stylizowaną armaturą z kurkami retro, to niezbędny element łazienki nawiązującej do rustykalizmu. Ściany pokryte są cegłą lub płytkami imitującymi drewno albo kamień, zwykle z elementem postarzania. Szafka pod umywalką powinna być drewniana, nietuzinkowa i ze zdobieniami. Dodatki to, na przykład wiklinowe koszyczki, kubek na szczoteczki i mydelniczka.

belki stropowe, jasne ściany, komoda

Odkryj potencjał swoich wnętrz z nami

Styl rustykalny może okazać się niezwykle inspirujący dla osób pragnących urządzić swój dom lub mieszkanie w zgodzie z zasadą slow life, nawiązującą do swojskości i ludowości. Prostota i natura – oto kwintesencja stylu rustykalnego. Jeżeli marzysz o profesjonalnej aranżacji swojego wnętrza, zespół MAZZANI służy ci pomocą! We współpracy z naszymi projektantami nie będziesz musiał się martwić, czy twoja przestrzeń będzie funkcjonalna i dobrze przemyślana. Razem znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd się wziął styl rustykalny?

Styl rustykalny zapoczątkował na przełomie XIX i XX wieku amerykański przedsiębiorca Thomas Lee. Skonstruował on krzesło o prostej formie, do wykonania którego zużył tylko jedną deskę. Samo słowo “rustic” pochodzi z angielskiego i oznacza “wiejski”, “swojski”.

Jakie są cechy stylu rustykalnego?

Styl rustykalny kieruje się prostotą i swojskością, charakteryzuje się użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i cegła. Poza tym, ważnymi elementami są belki stropowe, kominek i proste, masywne meble.

Jakie kolory dominują w stylu rustykalnym?

W stylu rustykalnym dominują ciepłe i jasne barwy ziemi: beż, biel oraz brąz.

Jakie dodatki pasują do wnętrza w stylu rustykalnym?

W stylu rustykalnym sprawdzą się przedmioty z naturalnych materiałów, takie jak lniane zasłony, koronkowe firanki, makatki, serwety, ażurowe łapacze snów, ceramika czy polne kwiaty na stole przykrytym obrusem.