kuchnia w stylu rustykalnym
03
wrz

Wiejski klimat we wnętrzu

Nurt, któremu poświęcimy dziś więcej uwagi, niewątpliwie spodoba się miłośnikom natury i prostych rozwiązań. Styl rustykalny przywodzi na myśl wiejskie chaty i wzbudza tęsknotę za pozbawionym trosk życiem. W tym poradniku przyjrzymy się dokładniej jego charakterystycznym cechom i wskażemy, o czym warto pamiętać, urządzając w ten sposób wnętrza.

ściana z białej cegły

Kolorystyka i materiały

Proponujemy unikać jaskrawych, rzucających się w oczy tonacji i poszukać zamiast nich delikatnych odcieni. Styl rustykalny stawia na uniwersalne barwy (biel, beż i szarość), a także sympatyzuje z brązem oraz innymi kolorami ziemi. Dzięki zastosowaniu takiej palety będziemy o krok bliżej osiągnięcia efektu sielskości.

Co jeszcze można zrobić, by we wnętrzu rozgościł się spokój? Zdecydowanie warto wyposażyć pomieszczenie w elementy wykonane z naturalnych materiałów. Drewno jest wręcz znamienne dla nurtu, jednak równie dobrze zaprezentuje się kamień, cegła, miedź, żelazo czy ceramika. Decydując się na tego rodzaju aranżację, trzeba unikać dekoracji i mebli z tworzyw sztucznych, ponieważ zaszkodziłyby jej autentyczności.

Nie powinno zabraknąć małego urozmaicenia – na przykład w postaci lnianych, bawełnianych lub wełnianych tekstyliów. Wzory na tkaninach, meblach i ścianach doskonale ożywią przestrzeń, a spośród nich możemy wyróżnić desenie:

 • kwiatowe,
 • pasiaste,
 • kraciaste.

W tym miejscu musimy zaznaczyć, aby ostrożnie korzystać z zalet ornamentów – użyte w zbyt dużej ilości naruszą właściwą dla nurtu harmonię. O przesadę nie jest trudno, dlatego zawsze warto postępować z umiarem.

Kolejnym sposobem na upiększenie aranżacji jest zastosowanie wyżej wspomnianej cegły, która sprawdzi się na przykład jako cała ściana bądź jej część. W rustykalnych wnętrzach ten materiał często pojawia się w łagodniejszej, białej odsłonie.

Umeblowanie i dekoracje

Wybierając meble, należy skupić się przede wszystkim na prostocie i naturalnym wyglądzie. Założeń stylu nie zawiodą modele drewniane, które można pomalować na biało lub pozostawić w pierwotnym stanie. W mniejszych pomieszczeniach spiszą się elementy wiklinowe – dzięki nim wnętrze nie straci na lekkości.

Co możemy zaproponować w kwestii dekoracji? Opcji jest wiele, ale trzeba pamiętać o tym, że dodatki nie mogą przytłoczyć aranżacji. Dla zaakcentowania specyficznej atmosfery stylu, warto zaopatrzyć wnętrze na przykład w:

 • zegar z kukułką,
 • żywe i suszone kwiaty,
 • wyroby tkackie,
 • dywany, poduszki i koce,
 • wiklinowe i ceramiczne dodatki.

Zachęcamy do spróbowania swoich sił w robótkach ręcznych – samodzielnie wykonane ozdoby jeszcze bardziej podkreślą charakter całości, a nam samym przyniosą satysfakcję. Pod warunkiem, że dekoracje zostaną zastosowane z umiarem, rustykalne wnętrza zyskają na uroku, ucieszą spojrzenie i rozproszą negatywne myśli.

Kuchenne inspiracje

Do kuchni nadadzą się drewniane szafki, półki i blaty, które dobrze współgrają na przykład z mosiężnymi klamkami czy uchwytami. Odrestaurowane sprzęty w rodzaju pieca kaflowego dodadzą pomieszczeniu klimatu, nawet jeśli będą pełnić jedynie funkcję ozdobną. W centrum może znaleźć się pokaźny stół z drewna – swoiste ukoronowanie przestrzeni. Z kolei przeszklony kredens posłuży za miejsce dla porcelanowego serwisu i będzie idealnym zamiennikiem dla szafek, gdyby było ich za wiele.

Oprócz dekoracyjnej zastawy, kuchnię mogą ozdobić między innymi obrusy czy pojemniki na żywność i przyprawy. Każdy dodatek powinien tworzyć harmonijną całość z pozostałymi elementami wyposażenia. W ten sposób nie zaistnieje prawdopodobieństwo, że we wnętrzu pojawi się wrażenie nienaturalności.

kwiatowy deseń na meblach

Beztroska w sypialni

Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest oczywiście łóżko – najlepiej będzie pasować duży, drewniany model. W sypialniach spotyka się także łóżka z baldachimem, natomiast o więcej sielskości zadbają stoliki nocne, komody oraz szafy o nieskomplikowanych kształtach i naturalnym wyglądzie. Tkaniny także są istotne i mogą znaleźć się w sypialni pod postacią:

 • lnianych serwet i zasłon,
 • jutowego dywanu,
 • bawełnianej pościeli.

Ciekawym dodatkiem będzie wieszak z kutego żelaza czy żeliwna lampka, którą można powiesić nad łóżkiem. Dodajmy do tego bukiet świeżo ściętych kwiatów, aby dopełnić obraz sypialni, w której nie ma miejsca na troski.

Pora na relaks

Podobnie jak w przypadku kuchni i sypialni, drewniane meble o naturalnych tonacjach będą dobrym wyborem dla salonu. Natomiast, jeżeli chodzi o kolorystykę ścian, najkorzystniej będzie utrzymać ją w jasnych barwach. Ożywieniu przestrzeni mogą posłużyć wcześniej wspomniane wzory, na przykład kwiatowe, które sprawdzą się jako ozdoby dywanu, poduszek czy obicia kanapy.

Łagodne odcienie ścian i mebli stanowią tło dla dodatków, jednak co należy zrobić w sytuacji, gdy wnętrzu nadal brakuje przytulności? Z pomocą może przyjść kamienny kominek – spokojne płomienie znakomicie ocieplą aranżację, a cichy trzask drewna pozwoli się odprężyć. Sugerujemy rozważyć tę możliwość, gdyby estetyczny aspekt wystroju był niezadowalający.

Proste i piękne

Styl rustykalny będzie doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na kontakcie z naturą, a także dla zwolenników tradycji. Charakterystyczna dla nurtu prostota i zamiłowanie do naturalnych materiałów pozwolą zamienić przestrzeń w miejsce pełne harmonii. Ponownie przypominamy o zasadzie umiaru – z drewnem czy dodatkami można łatwo przesadzić, zatem zalecamy ostrożność. Pamiętajcie o niej, a Wasze aranżacje na pewno wprawią w zachwyt niejedno spojrzenie.

rustykalne łóżko z baldachimem

Urok rustykalnego projektowania

Projektowanie mieszkania w stylu rustykalnym to doskonały sposób na stworzenie przytulnego i urokliwego otoczenia. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI jest ekspertem w aranżacji wnętrz w tym właśnie stylu. Dzięki naszemu projektowi, Twoje wnętrze nabierze ciepła i autentycznego charakteru. Skorzystaj z naszych usług, by cieszyć się urokiem rustykalnego projektu wnętrza. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Nurt rustykalny ceni sobie prostotę i naturalne materiały, a urządzone w tym stylu pomieszczenia powinny przywodzić na myśl wiejskie chaty i dworki. Jasna kolorystyka, drewno i folklorystyczne lub florystyczne desenie są dla niego bardzo charakterystyczne. W odpowiednio zaaranżowanych wnętrzach elementy wyposażenia dobrze się ze sobą komponują, dzięki czemu można cieszyć się spokojną atmosferą.

Jakie wybrać materiały?

Styl rustykalny stawia przede wszystkim na drewno, jednak dla urozmaicenia warto zastosować między innymi kamień, wiklinę, ceramikę czy metale takie jak miedź lub żelazo. W tego rodzaju wnętrzach nie powinno również zabraknąć tkanin, najlepiej wykonanych z bawełny albo lnu. Wszystko co sztuczne, nie sprawdzi się w takiej aranżacji.

Jak urozmaicić stonowaną kolorystykę?

W celu lekkiego przełamania bieli, beżu i kolorów ziemi można wykorzystać pasiaste, kraciaste czy kwiatowe wzory, które dobrze odnajdą się na meblach lub tekstyliach. Nie najgorszym pomysłem będzie również urozmaicenie aranżacji za pomocą barwnego bukietu ciętych kwiatów. Zalecamy jednak ostrożność podczas korzystania z zalet deseni czy dekoracji – jeśli zostaną użyte w nadmiarze, zaszkodzą autentyczności wystroju.

Jakie dodatki można zastosować?

Poza znanymi i lubianymi poduszkami oraz kocami możemy zaproponować dodatki wiklinowe, jutowe dywany czy lniane zasłony. Biorąc pod uwagę, że styl rustykalny nawiązuje do tradycji, ciekawym pomysłem będzie udekorowanie wnętrza drewnianym zegarem z kukułką. Równie interesującą opcją jest upiększenie przestrzeni z wykorzystaniem robótek ręcznych.