angielski salon
24
wrz

Bogactwo stylu

Styl angielski jest klasyczny, bogaty w kolory, pełny bibelotów i tkanin. W tej estetyce każdy składnik ma znaczenie. Z jednej strony są to luksusowe przestrzenie z kryształowymi żyrandolami, a z drugiej – przytulne aranżacje otulone kwiatowymi wzorami. Wnętrza w nurcie angielskim sprawiają wrażenie eleganckich, a przy tym jakby zatrzymanych w czasie. Stylistyka w tym kierunku została stworzona z myślą o rodzinie i wspólnym przebywaniu w domu.  

Duża kuchnia w stylu angielskim

Charakterystyka stylu angielskiego  

Styl angielski we wnętrzach to skojarzenie ze starym domem na wsi: z biblioteką, werandą, drewnianą podłogą oraz kominkiem. Do najbardziej charakterystycznych cech w tym nurcie należą: 

  • ozdobne listwy na ścianach i boazerie – przeważnie w układzie przecinającym ścianę poziomo, może to być połączenie lamperii z tapetą lub jasne listwy na ciemnym tynku; 
  • bogactwo kolorów i wzorów – tapeta w paski, zasłony w kratkę czy fotel w różyczki; 
  • dużo tkanin – obrusy, narzuty, poduszki, a także dywany na panelach podłogowych, zasłony w oknach oraz lampy z abażurami, które dają ciepłe i miękkie rozproszone światło; 
  • meble skórzane i drewniane – ustawione na solidnej podłodze, wykonane z ciemnego drewna, zdobione rzeźbieniami i gzymsami oraz tradycyjne; 
  • nadmiar i eklektyzm – galerie portretów przodków oraz obrazów lub unikatowych talerzy na ścianach, chińskie wazy na indyjskich stolikach, figurki i wazoniki na półkach, perskie dywany oraz stroiki na drzwiach, świeczniki – najlepiej wszystko naraz.  

Styl angielski w domu  

W domu, w tym stylu nie powinno zabraknąć wysokich sof z narzutą, skórzanego fotela z podnóżkiem czy wysokiego zegara. Dobrze by było, aby w takim mieszkaniu powstał kominek, a jeżeli nie ma na to możliwości, wystarczą świece. W nurcie angielskim, w salonie częstym zabiegiem są ciemne ściany z ciemnymi meblami. Chociaż coraz częściej rozświetla się pomieszczenia białymi listwami podłogowymi, a część mebli wymienia na jasne.

Dopełnieniem takiego pokoju będzie parkiet lub panele laminowane czy winylowe. Nie może zabraknąć zasłon, perskiego dywanu i oczywiście poduszek dekoracyjnych. Kolekcja zdjęć na ścianach będzie się świetnie komponować. Powinien również być stolik, na którym stoją kwiatki w wazonie. W mieszkaniu nie może zabraknąć naturalnej skóry, satyny czy weluru.  

Kolory i wzory  

Używamy ciepłych barw, czyli delikatny róż, czerwony, pomarańczowy, żółty, beżowy i écru. Styl angielski uwielbia wzory, dlatego możemy tych kolorów użyć na tapecie w kwiaty lub w paski. Symbole takie pojawiają się również na sofach, zasłonach czy poduszkach. Oprócz wymienionych odcieni, można również zastosować błękitny czy zielony. Będą idealnie pasować do ciemnych, drewnianych mebli w tym wnętrzu.  

skórzana sofa w salonie

Meble w stylu angielskim  

Wspaniałe tło dla mebli w tym nurcie to jasne i ciepłe ściany. Wyposażenie jest zazwyczaj ciemnobrązowe, ciężkie i z drewna. W jadalni powinien gościć duży drewniany stół na zdobionych nogach i krzesła z tapicerowaną tkaniną w kwiaty. W salonie nie może zabraknąć pufy, fotela i sofy, ważnym elementem jest również biblioteczka. Sprzęty nie muszą być z jednego kompletu.  

Dodatki i dekoracje  

Wnętrza w tym stylu są mocno zdobione. Na sufitach często znajdują się kasetony wokół żyrandola, a zasłony są ciężkie i opadają na ziemię, natomiast na kominku stoją ceramiczne figurki lalek. Ważnym elementem jest również wysoki zegar. Nie może zabraknąć koca i poduszek, mogą być w kratę albo w małe różowe róże. 

Dodatkową ozdobą może być wazon z żywymi kwiatami oraz dywan na podłodze wykonanej w szachownice. W lampach często są wkręcane żarówki w kształcie świeczek. Jako uzupełnienie elementów wyposażenia, warto wybrać złoto i mosiądz.  

Materiały w stylu angielskim  

Najważniejszym materiałem we wnętrzu jest drewno. Można wybierać spośród sosny, sekwoi lub dębu. Naturalne drzewo świetnie się prezentuje w roli posadzki, na ścianę można wybrać dekoracyjną lamperię czy lakierowane panele. Elegancje stylu angielskiego podkreślają wykończenia z kamieni szlachetnych i marmuru.  

Łazienka z ciemnymi meblami

Profesjonalne projekty wnętrz na miarę

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie aranżacji wnętrz lub poszukujesz ciekawych inspiracji, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. MAZZANI z przyjemnością udzieli Ci odpowiedzi. Zespół realizuje stacjonarne projekty na terenie Warszawy i okolic. Dodatkowo współpracujemy zdalnie na terenie całego kraju. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl angielski?

Styl angielski we wnętrzach wzbudza skojarzenia ze starym domem na wsi: z kominkiem, kredensem pełnym porcelany, werandą oraz biblioteką, a także z dużą ilością bibelotów i tekstyliów. Najbardziej charakterystycznymi elementami są meble drewniane i skórzane.  

Jakie dodatki do wnętrza w stylu angielskim?

Styl angielski posiada takie dodatki jak kinkiety, zasłony w kratę lub kwiaty, szafkę na wino, a także podnóżek, porcelanę i elegancki zegar.  Dodatkową ozdobą są wazony z żywymi kwiatami oraz dywany na podłodze, która została wykonana w szachownice. 

Jakie kolory występują w stylu angielskim?

We wnętrzu angielskim dobrze sprawdzą się subtelne i stonowane kolory takie jak delikatny błękit, żółty czy pudrowy róż. Oprócz wymienionych odcieni można też zastosować czerwony czy zielony. 

Dla kogo będzie odpowiedni styl angielski?

Styl angielski jest bardzo specyficzny, a więc w takich wnętrzach dobrze odnajdą się osoby, które kochają tradycyjny, domowy oraz ciepły nastrój. Taki wystrój przypadnie do gustu osobom lubiącym nietypowe i klasyczne połączenia.