Spis treści:
Czym jest styl cottagecore?
Początki cottagecore sięgają 2018 roku. Jest to nurt inspirowany życiem poza miastem, charakteryzuje się przede wszystkim swobodną przytulnością oraz docenia wiejskie klimaty i naturę. Wnętrza w tym trendzie odnoszą się do wyglądu dworków szlacheckich epoki wiktoriańskiej.
Podstawą cottagecore są postarzane, drewniane meble, ceramiczne i gliniane dodatki, dekoracje z suszonych kwiatów i naturalne materiały takie jak np. wiklina. Nurt ten narodził się z tęsknoty za łatwiejszym i bardziej zrównoważonym stylem bycia oraz docenia czas spędzany z dala od miejskiego chaosu.
Jest idyllicznym azylem od zamętu cyfrowego świata. Kierunek ten nawołuje do nostalgicznego życia i radości z przebywania we własnym domu. Cottagecore w aranżacji wystroju zainspirował się angielską wsią i stylem rustykalnym.
Styl cottagecore we wnętrzach
W stylu cottagecore we wnętrzach dominuje kolorystyka, która opiera się na: błękicie, żółci, czerwieni i swobodnie łączy ze sobą różne wzory, np. pasy, motywy kwiatowe i kraty. Ważnymi elementami jest wprowadzanie do wystroju własnoręcznie wykonanych dekoracji i rzemiosła. Wykorzystuje się meble, które zostały naznaczone upływem czasu i dzięki temu wprowadzają nastrojową atmosferę. Blat, na którym królują ceramika, interesujące szkło i samodzielnie wykonany bukiet ożywiają codzienne posiłki.
W aranżacji cottagecore często pojawiają się regały, które są wypełnione starymi książkami, a także kompozycje z suszonych roślin i obrazy w ozdobnych oprawach. Wszystkie te akcenty mają kreować przytulną przestrzeń, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie i z przyjemnością spędzać czas.
Charakterystyka stylu cottagecore
Cottagecore odnosi się do stylu rustykalnego i typowego klimatu dla angielskiej wsi. Tworzy perspektywę romantycznej sielanki dalekiej od miejskiej nowoczesności. Charakterystyczne elementy, które tworzą wnętrza w tym nurcie to:
- bukiety z suszonych roślin,
- haftowane i naturalne tkaniny – bawełna, len,
- surowe drewno,
- kominek,
- materiały we wzory – kwiatki, pasy,
- ręcznie wykonane przedmioty,
- stare meble,
- kolorystyka – brąz, róż, musztardowa żółć,
- dodatki – plecione kosze, obrazy w ozdobnych oprawach, regały ze starymi książkami.
Meble w stylu cottagecore
Meble są wykonane z naturalnego drewna, a najlepiej, żeby były w stylu vintage – z przetarciami, szczotkowaniem i naturalnymi śladami użytkowania. Sprzęty z tego nurtu również są mile widziane w wiejskim domu. We wnętrzu umieśćmy stół, krzesła oraz inne wyposażenie, które ma już trochę lat i dalej świetnie się prezentuje. W salonie powinna stać obszerna kanapa zapraszająca swoją przytulnością oraz biurko, także stylizowane na vintage.
Materiały i kolory
W stylu cottagecore dominują miękkie i naturalne materiały – bawełna, jedwab i len, często z kwiecistymi nadrukami, w kratę lub pasy. Tkaniny są zazwyczaj haftowane. Króluje tutaj pogodna kolorystyka, która opiera się na błękitach, żółcieniach oraz czerwieni. W palecie barw cottagecore również znajdziemy brązy, beże, róże i ciepłe szarości, a także intensywniejsze kolory np. butelkową zieleń.
Dodatki i dekoracje
Główne dodatki w tym stylu to kolorowe, suszone kwiaty w ceramicznych i glinianych wazonach czy w donicach oraz plakaty, które przedstawiają naturę i wiejskie pejzaże – łąki, pola podczas żniw, strumyki. Istotnym aspektem jest wprowadzanie do wnętrza rzemiosła i własnoręcznie robionych dekoracji. Inne ważne akcesoria to – plecione kosze, dostojnie zdobiona porcelana, motywy roślinne i zwierzęce.
Zaaranżujemy Twoje mieszkanie w stylu cottagecore
Wiejskie życie można przełożyć na wnętrze mieszkania w bloku. Wystarczą jasne barwy przełamane motywem kwiatowym, stare meble oraz odpowiednie tkaniny, np. len, który najbardziej odda charakter tego nurtu. Naturalne ornamenty powinny dekorować też zasłony i narzuty. Dzięki dużemu, wygodnemu łóżku w tak urządzonym wnętrzu będzie przytulnie. Jego wspaniałym uzupełnieniem niech jest bawełniana pościel, możemy zdecydować się na jej spokojny i jednolity kolor. Doskonałym dodatkiem będzie dywanik nawiązujący kształtem do zwierzęcej skóry, który doda aranżacji trochę ciepła.
Masz pytania odnośnie aranżacji swojego wnętrza w stylu cottagecorelub jakimkolwiek innym? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. MAZZANI z przyjemnością pomoże Ci zrealizować projekt na terenie Warszawy i okolic. Dodatkowo współpracujemy zdalnie w całym kraju.
Pytania naszych klientów:
Co jest charakterystyczne dla stylu cottagecore?
Naturalne tkaniny, stare meble, ręcznie wykonane przedmioty i bukiety z suszonych roślin to charakterystyczne cechy stylu cottagecore. Wnętrza w tym nurcie są przytulne, a ich kolorystyka opiera się na barwach błękitu, czerwieni i szarości. Mieszkanie w tym trendzie to wiejski klimat pełny swobody.
Jakie dodatki akcentują wnętrze urządzone w stylu cottagecore?
We wnętrzach cottagecore ważne są motywy roślinne i zwierzęce oraz suszone kwiaty. Mieszkanie zdobią również własnoręcznie wykonane dekoracje, zdobiona porcelana i plecione kosze.
Jakie kolory dominują w stylu cottagecore?
Kolory w stylu cottagecore są pogodne. Dominują tu: błękity, żółcie, czerwienie, brązy, beże, róże, a także szarości. Występuje w tym nurcie również intensywniejsza barwa –butelkowa zieleń.
Skąd wziął się nurt cottagecore?
Początki tego nurtu zaczęły się w 2018 roku, szczególnie zainspirował się stylem rustykalnym i angielską wsią. Aranżacje wnętrz w stylu cottagecore nwiązują do epoki wiktoriańskiej.