Spis treści:
Styl minimalistyczny nie jest nudny
Minimalistyczne rozwiązania opierają się na umiarze, prostocie oraz funkcjonalności. Mogłoby się wydawać, że urządzone w ten sposób wnętrza sprawiają wrażenie pustych i nieciekawych. Styl minimalistyczny cieszy się jednak dużą popularnością, podobnie jak nurt klasyczny czy glamour. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się jego atutom i wskażemy, o czym warto pamiętać, decydując się na zastosowanie tego stylu w aranżacji.
Po pierwsze…
Omawiany dziś przez nas styl stawia na prostotę, co jednak nie równa się temu, że wprowadzenie go do wnętrza jest łatwym zadaniem. Należy mieć na uwadze funkcje poszczególnych pomieszczeń i wyposażenia z naciskiem na elementy, które są absolutnie niezbędne. Skrupulatne planowanie pozwoli zaoszczędzić miejsce, a także zadbać o spójność aranżacji.
Trzeba być również konsekwentnym w działaniach, co oznacza, że minimalizm powinien charakteryzować każde pomieszczenie domu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie wszystko przemyśleć. Wyjątek mogą stanowić przestrzenie przeznaczone dla dzieci – w ich przypadku mniejsza powaga i bardziej zróżnicowana paleta barw są wręcz wskazane.
Kolorystyka
Chcąc urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym, musimy pożegnać się z intensywnymi tonacjami i zamiast nich zastosować uniwersalne kolory, które rozświetlą przestrzeń. Do takiej aranżacji będą zatem pasować następujące barwy i ich odcienie:
- biel,
- beż,
- szarość.
Dwa jasne kolory mogą stać się tłem dla jednego ciemniejszego detalu, takiego jak ziemisty lub czarny, który dobrze zaprezentuje się na obrazie albo w formie innej nieprzesadnej dekoracji. Oliwkowa zieleń doskonale połączy się z umeblowaniem z jasnego drewna i bielą na ścianach, natomiast czarny akcent pozwoli zwrócić większą uwagę na rolę, jaką odgrywa dane pomieszczenie.
Umeblowanie
Uniwersalność kolorów dotyczy również mebli, które powinny ponadto charakteryzować się niewymyślnym kształtem, a także cenioną przez minimalizm funkcjonalnością. Dla uzyskania efektu większej prostoty warto poszukać modeli bez uchwytów i rzucających się w oczy wzorów.
Zachęcamy do zastanowienia się nad wyborem sprzętów modułowych, które można dostosowywać do swoich potrzeb w danej chwili. Da się je łatwo łączyć czy składać, a tym samym skuteczniej gospodarować przestrzenią. Pamiętajmy, że praktyczność to jedna z najistotniejszych cech wnętrz, którym przyglądamy się dziś dokładniej.
Materiały
Nieskomplikowane formy idą w parze z prostotą materiałów. Do aranżacji nastawionych na minimalizm najkorzystniej będzie wprowadzić komponenty:
- drewniane,
- kamienne,
- skórzane,
- betonowe.
Omawiając kwestię mebli, zauważyliśmy, że zdobienia nie są w ich przypadku konieczne – podobnie jest z materiałami. Nie powinny one przyciągać wzroku, dlatego polecamy wyposażyć wnętrza w elementy (na przykład płytki) jednokolorowe, które nie będą niepotrzebnie rozpraszać, ale tworzyć we wnętrzu atmosferę spójności.
Dodatki
Czasem mówi się, że „mniej znaczy więcej”, i niewątpliwie jest to myśl, z którą zgadza się minimalizm. Czy z tego względu trzeba zrezygnować z urozmaicania aranżacji za pomocą dodatków?
W części poświęconej kolorystyce nadmieniliśmy, że można ostrożnie korzystać z zalet prostych dekoracji. Przez ich nadmiar zaistnieje spore prawdopodobieństwo, że w pomieszczeniu zapanuje aranżacyjny nieład, przeciwieństwo właściwego dla stylu porządku.
Nie oznacza to jednak, że trzeba raz na zawsze pozbyć się bibelotów. Przechowując je w dyskretnym miejscu, będziemy mogli na przykład zamienić je z dodatkami, których używaliśmy wcześniej. W ten sposób wnętrze nie straci na przestronności, a my nie będziemy musieli się martwić, że nie ozdobimy przestrzeni żadnym z naszych ulubionych drobiazgów.
Oświetlenie
Minimalistyczne aranżacje powinny mieć pod dostatkiem światła słonecznego. W związku z tym okien nie muszą uatrakcyjniać zasłony i firany, które można zastąpić roletami. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie jest w czyimś guście, nie trzeba rezygnować ze wspomnianych ozdób – o ile będą jasne i jednolite, nie zaszkodzą całości.
Wieczorową porą przyda się natomiast światło o naturalnej barwie. Dzięki niemu wykonywanie różnych czynności w pomieszczeniach nie przysporzy kłopotów i będzie przede wszystkim bezpieczne. Warto pamiętać o znaczeniu oświetlenia dla aranżacji – odpowiednio dobrane ułatwi nam codzienne życie i umili czas spędzany we wnętrzu.
Prosta droga do wygody i elegancji
Styl minimalistyczny koncentruje się na prostocie oraz wygodzie użytkowania, a jego zastosowanie w aranżacji wiąże się z samodyscypliną i konsekwentnością. Ponadto, urządzając wnętrza w duchu tego nurtu, należy:
- wybierać jasne kolory, takie jak biel, beż, szarość oraz ich odcienie, dzięki czemu pomieszczeniu nie zabraknie przestronności i blasku;
- unikać wyszukanych mebli, wykorzystując zamiast nich pozbawione zdobień modele, których nadrzędną cechą powinna być funkcjonalność;
- wprowadzać do aranżacji elementy wykonane z drewna, kamienia czy skóry, które doskonale współgrają z prostotą stylu;
- ostrożnie urozmaicać całość za pomocą dodatków – zachowanie umiaru jest bardzo istotne w przypadku stylu minimalistycznego;
- zadbać o to, by do pomieszczenia wpadało dużo światła słonecznego, co wiąże się z możliwością rezygnacji z użycia firan i zasłon.
Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że aranżacja minimalistycznej przestrzeni stanie się łatwiejsza.
Niezrównane korzyści minimalistycznego projektowania wnętrz
Zyskaj harmonię w swoim wnętrzu dzięki minimalistycznemu projektowaniu. Nasz doświadczony architekt wnętrz i projektant MAZZANI pomoże Ci stworzyć wymarzone mieszkanie. Nasze usługi projektowania i aranżacji wnętrz przekształcą Twoje pomieszczenia w przestrzenie eleganckie i funkcjonalne. Dzięki minimalistycznemu podejściu osiągniesz spokój i porządek, odkrywając piękno prostoty. Wybierz MAZZANI i ciesz się nowym wymiarem komfortu w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Czym charakteryzuje się minimalizm?
Minimalizm stawia na prostotę, funkcjonalność oraz umiar. We wnętrzach, którym można przypisać te cechy, znajdziemy między innymi jasną kolorystykę, wielozadaniowe meble o nieskomplikowanych kształtach i dużą ilość naturalnego światła. Dzięki ograniczeniu umeblowania i dodatków do minimum zaaranżowane w ten sposób pomieszczenia charakteryzuje przestronność i pełnia blasku.
Jakie kolory sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach?
Warto zastosować jasne, rozświetlające przestrzeń barwy – beże, biel i szarość. Dobrze sprawdzą się jako tło dla jednego ciemniejszego (na przykład czarnego) akcentu. Dzięki stonowanej, nieznacznie urozmaiconej kolorystyce wnętrza nabiorą przestronności, a ich funkcjonalny aspekt zostanie subtelnie podkreślony.
Czym są meble modułowe?
Meble modułowe można dostosowywać do swoich potrzeb w danej chwili, dzięki czemu użytkowanie przestrzeni staje się wygodniejsze. Przykładem takich mebli są łatwe do składania stoliki czy rozkładane kanapy. Zachęcamy do stosowania takich rozwiązań w aranżacji nastawionej na prostotę – funkcjonalność jest istotną cechą stylu minimalistycznego.
Czy muszę rezygnować z zasłon?
Ich brak może przyczynić się do lepszego oświetlenia wnętrza, jednak zrezygnowanie z użycia zasłon nie jest wymagane. Nie powinny one zaszkodzić minimalistycznej aranżacji – pod warunkiem, że będą jednolite i utrzymane w jasnym kolorze.