Spis treści:
Dom bez pozwolenia – jak funkcjonalnie urządzić?
Od pewnego już czasu w naszym kraju wprowadzane są różne zmiany, m. in. w prawie. Mają one swoich zwolenników i przeciwników. Jedną z pozytywnych jest możliwość wybudowania domu bez pozwolenia, czyli do 70m2. W artykule zajmiemy się wyzwaniem, jak go urządzić, a w szczególności, na co zwrócić uwagę:
- projektując wnętrze niewielkiego domu, by było ładnie i wygodnie,
- urządzając strefę wejścia,
- organizując przestronną kuchnię,
- tworząc wygodny i przestronny salon,
- aranżując komfortową sypialnię,
- wykańczając niewielką łazienkę.
Hol, przedpokój – wizytówka domu
Strefa wejścia jest bardzo istotnym punktem projektu, ponieważ jest to obszar, który goście widzą jako pierwszy po przekroczeniu progu do naszego domu. Pomieszczenia te są stosunkowo małe, warto by były jak najbardziej praktyczne i funkcjonalne. Liczbę sprzętów w tej strefie należy ograniczyć do minimum, by uniknąć chaosu.
Niezbędna jest szafa i półka na buty, najlepiej z wbudowanym siedziskiem i obowiązkowo lustro, które służyć nam będzie nie tylko, by można się było w nim przejrzeć, ale optycznie powiększy przestrzeń. Tutaj też warto postawić na dobre oświetlenie, najlepiej punktowe, które oświetli lustro i szafę na ubrania.
Hol jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów i często nie posiada okien, dobrze zdecydować się więc na barwy bieli, beżu, delikatnych szarości lub pastele, by wydawał się przestronniejszy. Ciemniejsze kolory dobrze będą się reprezentować w przestrzeniach posiadających okna.
Kuchnia – serce naszego domu
Kuchnia to miejsce w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Zaaranżowana prawie zawsze tak, by była przestronna i funkcjonalna. Czasami jest to nie lada wyzwanie. Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest jego wyposażenie. Powinno być optymalnie rozstawione, by korzystało się z niego szybko i łatwo. Wygodnie jest, gdy kuchnia ma podział na strefy robocze:
- gotowania,
- zmywania,
- przechowywania.
W obszarze gotowania znajduje się piekarnik, płyta grzewcza, okap, często też mikrofalówka. Obok zazwyczaj jest strefa zmywania, w której swoje miejsce ma zlewozmywak i zmywarka. W ostatniej znajduje się lodówka z zamrażarką. Do przechowywania służą też szafki górne i dolne.
Równie ważne jak wyposażenie kuchni są jej kolory. Warto zwrócić uwagę, że najlepszym wyborem będą barwy jasne optycznie powiększające wnętrze. Jeśli jednak za nimi nie przepadasz, możesz zdecydować się np. na czarne fronty szafek lub wprowadzając żywe kolory na zasłonach i doniczkach. Wspaniale ze sobą współgrają: biel, drewno, szarość.
Rozmiary kuchni wizualnie zwiększy też odpowiednie światło. Dobrze, jeśli będzie jego kilka źródeł oświetlających szafki i blaty robocze oraz stół. W celu uatrakcyjnienia tej przestrzeni warto użyć ozdobnych plakatów na ściany i roślin, np. ziół, które ożywią kuchnię.
Salon – zamknięty czy z aneksem?
Najnowsze trendy zachęcają, by kuchnia była strefą otwartą na salon. Gdy myślimy o salonie, widzimy przede wszystkim dużą, wygodną sofę, która jest podstawą każdego przytulnie urządzonego pokoju dziennego. Nie możemy też zapomnieć o szafce RTV i telewizorze. Barwy w tym pomieszczeniu zwykle są jasne – sprawiają, że czujemy się swobodnie.
W dodatkach najczęściej używamy drewna i kolorów żółci, granatu lub zieleni wykorzystywanych w dywanie i poduszkach na sofie lub w plakatach zawieszonych na ścianie. Cudownie komponują się tutaj żywe rośliny. Oczywiście pomieszczenie możemy wizualnie powiększyć za pomocą oświetlenia, montując je dodatkowo na przykład w szafce RTV. Zadbajmy jednak o dzienne światło, nie zasłaniajmy okien grubymi zasłonami.
Salon z aneksem łączy w sobie zalety obydwu tych pomieszczeń, spajając je w jedną przestrzeń. Mimo że tworzą całość, obie te strefy należy od siebie oddzielić, by zapanował we wnętrzu porządek. Wykorzystuje się w tym celu wyspę, półwyspę, barek, stół, lamele lub poprzez użycie płytek w kuchni, a paneli drewnianych w salonie. Stół dodatkowo wydziela trzecią strefę – jadalną.
Sypialnia – schronienie właścicieli
W tym pomieszczeniu stawia się przede wszystkim na komfort użytkowania. Sypialnia powinna być przytulna. Kluczowe są tu kolory, należy użyć takich, które pozwolą na wyciszenie i ułatwią zasypianie. Najlepiej sprawdzą się: biel, beż, które można ożywić delikatną zielenią lub błękitem.
Z dodatków świetnie będą pasować dobrane kolorystycznie poduszki, koce na łóżko, tapety i plakaty na ścianie, zasłony w oknach oraz mięciutki dywan na podłodze.
Najważniejszy element to wygodne łóżko, w mniejszym pomieszczeniu warto zastanowić się nad rozkładanym, które w ciągu dnia nie zajmuje dużo miejsca. W sypialni niezbędna jest też funkcjonalna szafa, lub jeśli parametry pomieszczenia na to pozwalają wygodna garderoba, która pomieści wszystkie nasze skarby. Niemniej ważne jest też oświetlenie. Unikajmy ostrego światła, dobrze wybrać matowe o ciepłej barwie, które pomoże w odpoczynku.
Niewielka łazienka
Aranżacja łazienki w domu do 70m2 to nie lada wyzwanie, ponieważ z reguły jest ona niewielkich rozmiarów. Pomieszczenie to powinno być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego tak ważną kwestią jest jej wyposażenie. Na rynku jest ogromny wybór umywalek i toalet w wielu rodzajach i rozmiarach, dzięki czemu można wybrać dla nas idealną. Warto jednak postawić na ceramikę podwieszaną małych rozmiarów, łatwiej będzie utrzymać nam czystość, a ukryty w ścianie stelaż można wykorzystać jako półkę.
Następna decyzja to, czy zamontujemy wannę, czy prysznic. Wanna wpasuje się we wnętrze, gdzie jest więcej miejsca, prysznic będzie praktyczniejszym wyborem, jeśli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów. Na ścianie warto zawiesić duże lustro, by optycznie zwiększyć rozmiar wnętrza. Małe pomieszczenie dobrze będzie wyglądało z błyszczącymi elementami w jasnej kolorystyce. Świetnie, jeżeli łazienkę możemy wypełnić naturalnym światłem, jednak i tak nie należy zapominać o dobrym oświetleniu o chłodnej barwie, bo najczęściej znajduje się w niej tylko małe okienko lub nie ma go wcale.
Profesjonalne projektowanie i maksymalna wydajność przestrzeni
Twój wymarzony dom na 70m2 – teraz to możliwe z pomocą projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz doświadczony architekt wnętrz zapewni profesjonalne projektowanie i aranżację, które maksymalizują przestrzeń Twojego domu. Optymalizacja przestrzeni, funkcjonalność i styl idą w parze, tworząc przytulne i efektywne wnętrza. Z nami osiągniesz harmonię i komfort w każdym metrze kwadratowym. Twoje marzenie o idealnym domu do 70m2 stanie się rzeczywistością! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Na co zwrócić uwagę, projektując wnętrze domu do 70m2?
Przede wszystkim zdecydujmy się na jeden styl, dążąc do osiągnięcia prostoty i funkcjonalności. Kolory ścian, rodzaj mebli są tak samo ważne jak ilość światła dziennego. Niewielki salon z dużym oknem wyda się bardziej wygodny i przestronny.
Jakie kolory stosować w niewielkich przestrzeniach?
Wybierając kolory ścian w niewielkich pomieszczeniach, warto decydować się na jasne odcienie, które wyglądają lekko i nie przytłaczają. Biel rozjaśni wnętrze, nada mu eleganckiego wyglądu, możemy ją urozmaicić dodatkami w wyrazistym kolorze.
Jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą światła?
Dobrze jest zamontować lampy sufitowe i plafony wewnętrzne. Nie zwisają one z sufitu, przez co unikamy efektu przytłoczenia. Świetnie sprawdzą się reflektory i kinkiety z możliwością regulacji strumienia światła. Warto też pamiętać, że lustro zawieszone na ścianie optycznie powiększa przestrzeń.
Salon z aneksem czy zamknięta kuchnia w domu do 70m2?
Kuchnia otwarta sprawia, że wszystkie zapachy gotowania rozprzestrzeniają się po całym domu, a stertę brudnych naczyń trudno będzie nam ukryć przed gośćmi. Jednak sprawdza się ona zdecydowanie lepiej w niewielkich domach, bo wymaga mniej miejsca i optycznie powiększa nam salon. Kuchnia zamknięta pozwala na więcej swobody i kulinarne szaleństwo.