Spis treści:
Przytulność, jasność i prosta elegancja
Prowansalskie aranżacje wnętrz są określane jako przytulne i jasne. Ciepłe akcenty wprowadzają doskonały klimat w mieszkaniu, jednak należy zachować prostotę, aby nie przesadzić i nie wprowadzić efektu kiczu. Styl ten pochodzi z Francji, a dokładnie z jej południowej części. Nurt prowansalski to głównie naturalne ściany i podłogi o jasnych barwach, które są wyłożone kamieniem lub posadzką.
Charakterystyka nurtu prowansalskiego
Najważniejszymi z wielu cech stylu prowansalskiego, są jego naturalność i lekkość. Wnętrza urządzone w tym duchu charakteryzują się takimi elementami jak:
- pastelowe kolory – odcienie lawendy, beżu, błękitu oraz jasnych szarości, subtelnej zieleni i słonecznej żółci;
- dekoracje vintage – gliniane i ceramiczne naczynia, szkło ze wzorami, wyplatane kosze z owocami, a także haftowane i dekoracyjne tkaniny oraz koronkowe obrusy czy stare, duże lustra;
- naturalne materiały – drewno, wiklina, bawełna i len;
- ceramika – talerze, dzbanki, kubki i imbryki ozdobione ręcznie malowanymi wzorami, motywem jest natura, ptaki i kwiaty. Naczynia często mają swoje miejsce na ścianie lub półkach kredensu;
- klimatyczne meble – drewniane, stare szafy, kredensy czy łóżka z żelaznymi ramami często są celowo postarzane efektem shabby chic, dzięki czemu zyskują urok i szlachetność. Najlepiej wyposażenie zdobywać na pchlim targu;
- świeże zioła i kwiaty – umieszcza się je w wazonie. Głównie lawendę, ale można również wykorzystać suszone rośliny czy winogrona.
Tkaniny w stylu prowansalskim
W nurcie prowansalskim powinny znaleźć się miękkie tekstylia, które są wykonywane z bawełny, płótna i lnu. Naturalne materiały pojawiają się na obiciach foteli oraz kanap i często są to hafty lub falbany z motywem roślinnym. Do drewnianych mebli z białymi elementami, możemy dołożyć zdobioną ceramikę czy lniane lub bawełniane narzuty i poduszki. Na ścianach koniecznie powinniśmy zawiesić kilka plakatów z ziołami.
Meble
We wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim, meble muszą mieć swoją historię, która od razu rzuca się w oczy. Do ich wytworzenia wykorzystuje się często przecierane drewno. Dużą rolę grają kredensy z przeszklonymi, górnymi szafkami, w których dużo się zmieści. Mogą zawierać detale z kutego żelaza. Z tego rodzaju modelami, doskonale aranżują się postarzane ramki na ścianach i stylizowane wieszaki. Do zdobienia wyposażenia oraz dodatków często wykorzystujemy motyw oliwek i kłosów.
Dodatki i kolory
We wnętrzach urządzonych w tym stylu, nie może zabraknąć kwiatów, które stoją w wazonach, a także naturalnych tkanin, które dekorują naczynia. Nie możemy także zapomnieć o ścianach i podłogach, pomalowanych lub wyłożonych płytkami ceramiki. Oczywiście, meble postarzane też są wykorzystywane do ważnej dekoracji. Do nich dopasujmy świeczniki, lampiony, żyrandole oraz dekoracyjne ramy łóżka i wiklinowe kosze. Jeśli chodzi o kolory, to w nurcie prowansalskim sprawdzą się beże i ciepłe oranże, a detale mogą być, np. niebieskie, turkusowe i zielone. Najważniejsze, żeby wnętrze było przytulne i słoneczne. Swobodę i lekkość do tego trendu wnosi także biała barwa.
Salon w stylu prowansalskim
Salon tworzy serce domu, dlatego powinniśmy mu nadać właściwą oprawę. Pokoje w tym stylu są pełne światła, a na wygodnych kanapach warto zachować starannie ułożone, miękkie poduszki z florystycznymi motywami. Ściany możemy udekorować pejzażami, a na podłogach powinniśmy zastosować płytki kamienne, terakotowe lub gres, a czasem też bielone, drewniane deski. Ważną dekoracją jest zegar, najlepiej stylizowany na starszy lub wiekowy, do tego muślinowe zasłony i oczywiście wazony z suszonymi kwiatami.
Kuchnia w stylu prowansalskim
W kuchni inspirowanej tym stylem, warto umieścić gładkie, poprzecierane lub ażurowo zdobione meble, które nadadzą jej wyjątkowy wygląd. Jednym z najważniejszych elementów, którego nie może zabraknąć w tym pomieszczeniu, jest kredens, najczęściej z przeszkloną witryną, wyposażony w delikatne uchwyty z kutego żelaza. Całości dopełniają krzesła i stoły, których podstawę stanowią kabriolowe nóżki. Warto również postawić na blatach zioła doniczkowe i kwiaty lub powiesić je pod sufitem. Z umeblowaniem w nurcie prowansalskim, świetnie komponują się stylowe akcesoria oraz ceramiczne naczynia, jak np. tradycyjna waga szalkowa, urokliwa konewka czy też zabytkowa lampa. Możemy dodać także słoiczki z przyprawami i woreczki z lawendą.
Stylowa sypialnia
Podobnie, jak w pozostałych pomieszczeniach prowansalskiego mieszkania, tak i tutaj nie obędzie się bez drewnianych mebli. Dekoracyjne oparcie i solidna rama łóżka często łączą się z miękkimi poduszkami i przyjemnymi w dotyku tekstyliami. Interesujący efekt w sypialni uzyskamy dzięki pikowanym narzutom z bawełny. Nad łóżkiem możemy również zastosować baldachim, a szafę warto pomalować na biało i umieścić na niej kwiatowe ornamenty. Dodatki takie jak wiklinowe koszyki czy porcelanowe figurki sprawią, że wystrój będzie przytulny.
Prosta elegancja we wnętrzach
Styl Prowansalski to hołd dla prostoty i jasności. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI z pasją tworzy projekty, które przywołują urok południowej Francji. Dzięki projektowaniu i aranżacji wnętrz przenosimy Cię do tego malowniczego regionu, tworząc przestrzeń pełną harmonii i elegancji. Odkryj korzyści stylu prowansalskiego pod okiem naszego eksperta. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
Pytania naszych klientów:
Skąd pochodzi styl prowansalski?
Styl prowansalski pochodzi z południowo-wschodniej Francji, która słynie z łagodnego klimatu, pięknych widoków oraz uprawy lawendy. Dlatego wnętrza w tym nurcie są wygodne, ciepłe i przytulne.
Co jest charakterystyczne dla stylu prowansalskiego?
Charakterystyczne elementy w nurcie prowansalskim, to naturalne materiały, pastelowe kolory i klasyczne meble. Głównymi cechami, które nakreślają ten styl, są prostota, a także elegancja.
Dla kogo styl prowansalski będzie odpowiedni?
Nurt prowansalski zapewne przypadnie do gustu osobom, ceniącym sobie spokój i łagodny klimat, jak w życiu codziennym, tak i w wystroju wnętrz. Aranżacje inspirowane tym stylem sprawdzą się równie dobrze w dużych domach i w małych mieszkaniach.
Jakie dodatki wykorzystuje się w stylu prowansalskim?
W tym stylu na pewno nie może zabraknąć kwiatów, udekorowanych naczyń oraz naturalnych tkanin. Ważne miejsce wśród dodatków w nurcie prowansalskim zajmują również świeczniki, lampiony i dekoracje wykonane z ceramiki.