nowoczesne mieszkanie w kamienicy
19
wrz

Mieszkanie z półpiętrem 

Dwupoziomowe mieszkania nie są powszechne na naszym rynku nieruchomości, ale z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Za ich rosnącą popularność odpowiada głównie dogodna lokalizacja, okazują się bowiem ciekawą alternatywą dla tych, którzy cenią sobie bliskość centrum miasta, a jednocześnie bardziej przestronne i wygodne wnętrza niż oferują typowe mieszkania deweloperskie. Najczęściej drugi poziom spotkać można w wysokich kamienicach, których nie brak w rodzimej, miejskiej zabudowie. Warto mieć na uwadze, że tego typu, nierzadko zabytkowe, wnętrza dają możliwość niemal dowolnego zaadaptowania i urządzenia w najmodniejszych stylach.  

Chociaż mieszkanie dwupoziomowe zapewnia nam  większą swobodę w aranżacji niż standardowe mieszkanie w bloku, nierzadko jego praktyczne wyposażenie może sprawiać pewne trudności. Przed zakupem lub remontem takiego lokum warto poważnie zastanowić się, jak wykorzystać najważniejsze zalety dwupoziomowego mieszkania, a jakie jego ewentualne mankamenty ukryć i sprytnie wykorzystać, dopasowując całą przestrzeń do własnych potrzeb i upodobań. 

schody, lampa wisząca, jaskrawe ściany

Jak rozplanować przestrzeń na obu poziomach? 

Niektóre mieszkania dwupoziomowe mogą być w całości podzielone na dwie strefy, choć nierzadko zdarzają się i takie pomieszczenia, które tylko częściowo można zabudować w górnej części. W tym drugim przypadku wyższy poziom często utożsamiany jest z antresolą, czyli odseparowaną od reszty pomieszczenia, podwyższoną kondygnacją znajdującą się bezpośrednio pod stropem. Najczęściej powierzchnię antresoli przeznacza się na intymną sypialnię lub, jeśli nie pozwala na to wysokość pomieszczenia, na znane wszystkim pawlacze i praktyczne schowki. 

O wiele większe możliwości aranżacyjne dają mieszkania, które połączone są w jedno za pomocą schodów, wychodzących z przedpokoju lub salonu. Oczywiście o wiele łatwiej będzie nam zaplanować przestrzeń obydwu kondygnacji, jeśli dwupoziomowe mieszkanie budujemy od początku lub dokonujemy poważnego remontu. Odnawiając starsze mieszkanie w kamienicy będziemy natomiast ograniczeni zastosowanymi już wcześniej rozwiązaniami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dwupoziomowe lokum urządzić komfortowo i z pomysłem. 

Zależnie od wymiarów naszego mieszkania oraz zgodnie z przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, mamy do wyboru kilka wariantów aranżacyjnych. 

  • Górny poziom mieszkania zazwyczaj przeznacza się na strefę prywatną, oddzieloną od widocznej dla gości części niższej. Na górze warto więc urządzić sypialnię, domowe biuro, prywatny gabinet lub artystyczną pracownię. Z powodzeniem można też zaaranżować tutaj pokój dla dziecka lub inne pomieszczenie użytkowe, które chcemy wydzielić w mniej widocznym miejscu. 
  • Na dolnym poziomie najczęściej znajduje się przestronny salon, jadalnia, samodzielna kuchnia lub niewielki aneks oraz oczywiście łazienka. Dolna kondygnacja mieszkania jest więc przestrzenią służącą na co dzień wszystkim domownikom, a także komfortowemu przyjmowaniu gości. Powinna być zatem zarówno praktyczna, jak i reprezentacyjna, stanowiąc przecież centrum całego  domu. 

Przygotowując projekt dwupoziomowego wnętrza, nie można naturalnie zapominać o schodach. Przede wszystkim muszą być one bezpieczne dla użytkowników, w szczególności dla dzieci, a przy tym trwałe, solidne i wygodne. Ważnym parametrem przy wyborze schodów wewnętrznych, jest także ich estetyka, która musi spójnie połączyć się z wystrojem dolnej części mieszkania. W zależności od naszego pomysłu oraz możliwości, jakie daje nam całe pomieszczenie, możemy zdecydować się na tradycyjne, drewniane stopnie lub nowoczesne schody spiralne wykonane ze stali. Warto przy tym pamiętać, że również przestrzeń pod schodami, prowadzącymi na górną kondygnację, wymagać będzie naszej uwagi w trakcie urządzania wnętrza. Przykładowo, możemy to miejsce wykorzystać jako wnękę na półki czy regał lub zamykany schowek na różności. 

Przykładowe aranżacje dla mieszkań dwupoziomowych  

Z uwagi na fakt, że mieszkania dwupoziomowe najczęściej spotykane są w kamienicach i zabytkowych budynkach, do ich aranżacji doskonale wpasują się wszelkie warianty stylów nowoczesnych i industrialnych. Z dwukondygnacyjnymi mieszkaniami typu studio, połączonymi efektownymi schodami, niemal automatycznie kojarzą się popularne aranżacje loftowe i surowy minimalizm.

aranżacja mieszkania z antresolą

W tego rodzaju wnętrzach nie może zabraknąć elementów wykonanych z metalu, takich jak oryginalne okucia czy balustrady, a także wyrazistych faktur – popularnych cegieł lub imitacji kamienia. Chcąc nadać mieszkaniu nieco więcej przytulnego charakteru, warto postawić na takie akcesoria jak miękkie dywany, zwiewne, długie zasłony, satynowe narzuty czy pluszowe, dekoracyjne poszewki.  

W zestawieniu nowoczesności z klasyką świetnie wypadną również dodatki i ozdoby z naturalnego drewna, gliny bądź szkła. Łącząc poszczególne elementy wystroju w wyważoną całość, osiągniemy modny i niepowtarzalny efekt, który dla dopełnienia warto podkreślić subtelnymi detalami i nastrojowym oświetleniem. 

Zabudowanie górnego poziomu mieszkania może jednakże spowodować, iż strefa dolna będzie mniej widna i wizualnie ciasna. Z tego właśnie powodu już na etapie planowania wnętrza warto zastanowić się nad jego przyszłą kolorystyką. Wszelkie jasne i chłodne odcienie optycznie poszerzą przestrzeń, ale w niektórych przypadkach dobór koloru ścian może okazać się niewystarczający. Wówczas warto sięgnąć po inne, popularne rozwiązania, mające na celu rozświetlenie przestrzeni, takie jak połyskliwe elementy pionowe (na przykład lustra), modną, białą boazerię czy też meble z połyskliwymi, odbijającymi światło frontami i zdobieniami. 

Do przestronnych, dwupoziomowych mieszkań można też wprowadzić nieco orientalnego charakteru, urządzając je z wykorzystaniem elementów stylu śródziemnomorskiego, japońskiego lub boho. Prostota form i elegancki minimalizm zawsze wypadną dobrze, zwłaszcza jeśli zestawimy je z kilkoma niebanalnymi dekoracjami lub dodatkami, podkreślającymi charakter całości. Mając do dyspozycji jasną, nowocześnie urządzoną przestrzeń można też nieco ją ożywić, wprowadzając do wnętrza ozdobne, ale łatwe w uprawie i codziennej pielęgnacji rośliny egzotyczne, takie jak monstery czy szeflery. 

Planując urządzenie mieszkania na dwóch kondygnacjach, warto wziąć pod uwagę funkcjonalność wybranych rozwiązań. Dolna część, gdzie cała rodzina spędzać będzie najwięcej czasu, i którą goście powinni być oczarowani, nie może przecież stwarzać wrażenia chaotycznej. W utrzymaniu porządku w salonie czy otwartej jadalni, pomocne okażą się z pewnością różnego rodzaju zamykane szafki, pojemne komody i otwierane pufy. W takich, sprytnie ukrytych pojemnikach, będzie można przechowywać dziecięce zabawki i wszelkie domowe bibeloty.  

kręcone schody, białe ściany

Jakie są zalety mieszkań dwupoziomowych? 

Rozmieszczenie pomieszczeń na dwóch kondygnacjach w jednym mieszkaniu, pozwala swobodniej aranżować przestrzeń i z łatwością oddzielić część prywatną od strefy dziennej.

Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie efektu zbliżonego do wyglądu wolnostojącego domu, gdzie każdy członek rodziny znajdzie swoje ulubione miejsce do nauki, pracy czy zabawy. Mieszkanie z półpiętrem wydaje się więc świetnym pomysłem w przypadku większych rodzin lub młodych rodziców, chcących zapewnić zarówno sobie, jak i pociechom spokój, wygodę i prywatność. 

Chociaż mieszkania dwupoziomowe nie są zbyt popularne i najczęściej znajdziemy je w ścisłych centrach miast, jedną z ich najważniejszych zalet może okazać się cena, nierzadko dużo niższa od standardowych układów. Decydując się na mieszkanie dwukondygnacyjne, możemy więc nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zyskać dodatkową przestrzeń, którą będzie można niemalże dowolnie urządzić, kierując się własnymi preferencjami i potrzebami. 

Idealne wnętrze dla Ciebie!

W określeniu najlepszych wariantów i możliwości aranżacyjnych chętnie pomogą specjaliści z MAZZANI, którzy służąc fachowym doradztwem przygotują też całościową wizualizację przyszłego wnętrza. Projektanci i architekci pozostają do Państwa dyspozycji stacjonarnie w Warszawie oraz online w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów:

Jak podzielić mieszkanie na dwóch poziomach?

Dolny poziom mieszkania dwukondygnacyjnego stanowi zazwyczaj przestronny salon, oddzielna lub połączona z kuchnią jadalnia oraz łazienka. Na górze zwykle urządza się sypialnię oraz pokoje dla dzieci. 

W jakim stylu urządzić dwupoziomowy loft?

Nowoczesne mieszkanie z antresolą można urządzić w sposób funkcjonalny i minimalistyczny. W ciemniejszych wnętrzach sprawdzi się przede wszystkim styl skandynawski z pastelowymi, chłodnymi barwami oraz inspirowany naturą styl rustykalny. 

Czy potrzebuję pozwolenia na połączenie dwóch mieszkań?

Jeśli chcemy z dwóch oddzielnych mieszkań, znajdujących się jedno pod drugim stworzyć wnętrze dwupoziomowe, nierzadko potrzebować będziemy specjalnego zezwolenia. Wiele przeróbek architektonicznych wymaga bowiem zgody, wydawanej po spełnieniu określonych prawem norm budowlanych. 

Jak wybrać schody do salonu?

W dwupoziomowym mieszkaniu niezwykle istotnym elementem wyposażenia są odpowiednio dobrane schody. W aranżacjach rustykalnych sprawdzą się moduły drewniane, a w projektach wnętrz industrialnych – schody metalowe.