salon z jadalnią
13
paź

Wiktoriański blask w nowoczesnym wnętrzu

Bogate kolory oraz zdobione meble niegdyś reprezentowały wysoki status społeczny. Dziś, najbardziej charakterystyczne elementy takie jak mosiężne wykończenia czy ciepłe światło są chętnie wykorzystywane przez projektantów, aby wnętrze było niczym wyjęte z nastrojowego apartamentu. Oto kilka naszych ulubionych rozwiązań na wiktoriańskie wnętrze w nowoczesnej odsłonie!

meble w stylu wiktoriańskim

Meble rzemieślnicze

Większość z nas nie ma czasu na to, aby skupiać się na dodatkach w postaci ręcznie haftowanych tekstyliów charakterystycznych dla XVIII wieku. To, co jednak możemy zrobić, to wykorzystać dzisiejsze możliwości technologiczne. Nasza propozycja to stworzenie wzoru, który wykonany przez rzemieślnika będzie zdobić mebel, czyniąc go klasycznym i unikalnym. Możesz zaprojektować go sam albo skorzystać z usług profesjonalistów, którzy uwzględnią w nim estetykę i charakter wnętrza.

Prostota czy przepych?

Styl wiktoriański reprezentował bogactwo i przepych. O ile sprawdzi się to w przestronnych pomieszczeniach, o tyle w tych mniejszych może być problematyczny. Kto jednak powiedział, że nie można połączyć go ze współczesną prostotą? To, co proponujemy to kontrast. Zaprezentuj bogate ozdoby na neutralnym tle. Może to być bogato zdobione lustro powieszone na ścianie w kolorach nowoczesnej szarości.

Odważne kolory

Głęboko nasycone kolory to efekt, do którego powinno się dążyć, aby otrzymać wnętrze wyjęte z epoki wiktoriańskiej. Sprawią, że przestrzeń będzie nastrojowa i ekstrawagancka. Kolory, jakie proponujemy, to:

  • bordowy,
  • granatowy,
  • musztardowy,
  • szmaragdowy,
  • fioletowy.

Ekstrawaganckie podłoże

To jeden z kluczowych elementów tego stylu. W łazience i kuchni najlepiej sprawdzą się wzorzyste kafelki. Wykorzystaj kontrast w postaci prostego wyposażenia bez zdobień, uzyskasz nim wiktoriańskie wnętrze w nowoczesnej odsłonie. Natomiast w salonie lub sypialni zalecamy postawić na dywany z motywem zwierzęcym.

pikowane łóżko w sypialni

Luksusowe oświetlenie

Styl wiktoriański daje duże możliwości pod względem bogatych zdobień, które możesz wykorzystać w oświetleniu. Nie myśl o nim pod względem funkcjonalności, ale potraktuj je jak biżuterię, która ozdobi Twój sufit. Ten luksusowy element sprawi, że nie przytłoczysz przestrzeni, równoważąc przy tym styl nowoczesny z wiktoriańskim.

Pikowane meble

To element, dzięki któremu właściwie nic więcej nie potrzebujesz, aby nadać wnętrzu wiktoriański charakter. To, co uwielbiamy w pikowanych meblach to przytulność, jakiej nadają pomieszczeniu oraz luksusowe wykończenie. Ich dodatkowym atutem jest to, że swoją bogatą teksturą zdobią całe pomieszczenie, dzięki czemu możesz zrezygnować z dodatkowych elementów dekoracyjnych. To rozwiązanie łączy wiktoriański styl z nowoczesnym minimalizmem!

Mosiężne krany

Mosiężny kran to element charakterystyczny dla epoki wiktoriańskiej. W ostatnich latach stawał się coraz częściej wykorzystywany, gdy dużą popularnością cieszyły się wolnostojące wanny nim zdobione. Aby projekt stanowił spójną całość, zaczęto instalować je również w umywalkach łazienkowych oraz kuchennych. Ten drobny element, nada Twojej przestrzeni bogate wykończenie, które idealnie sprawdzi się w połączeniu z nowoczesną prostotą.

szre meble kuchenne

Współczesny styl wiktoriański

Aranżacja wnętrza pod konkretny trend jest kusząca, ponieważ rządzi się konkretnymi zasadami, których należy się trzymać. Styl wiktoriański to przepych, bogactwo i głębokie barwy. Trudność stwarza dostosowanie tych elementów do współczesnych potrzeb. Jeżeli pragniesz uzyskać przestrzeń wyjętą z wiktoriańskiej epoki, która nadal będzie dostosowana do Twojego stylu życia, zespół naszych projektantów z MAZZANI zaprasza Cię do współpracy. Działamy na terenie Warszawy i okolic, a zdalnie na terenie całej Polski.

Pytania naszych klientów:

Czy meble rzemieślnicze pasują do stylu wiktoriańskiego?

Meble rzemieślnicze doskonale wpiszą się w ten styl, o ile będziesz pamiętać, aby zawrzeć w nich bogate zdobienia. To właśnie przepych najbardziej odzwierciedla epokę wiktoriańską. Jeżeli nie jesteś fanem głębokich zdobień na meblach, ekstrawagancję możesz zawrzeć w luksusowych uchwytach.

Jakie podłoże do stylu wiktoriańskiego?

Rozwiązań jest wiele. Najprostszym rozwiązaniem niewymagającym większych zmian jest zastosowanie wzorzystych dywanów, w szczególności tych z motywem zwierzęcym. Odważniejsze kafelki zastosuj w kuchni i łazience.

Co zrobić, żeby oświetlenie wyglądało luksusowo?

Skup się na zdobieniach. Najlepsze będą mosiężne lampy ze zdobieniami albo te kryształowe. W tym przypadku estetyka powinna być ważniejsza niż funkcjonalność.

Jakie kolory pasują do stylu wiktoriańskiego?

Przede wszystkim te głęboko nasycone. To właśnie one najlepiej podkreślą mosiężne lampy i bogate zdobienia charakterystyczne dla tego stylu. Kolory, jakie sprawdzą się najlepiej to bordowy, szmaragdowy i fioletowy.